Якби Україні надали більше зброї в 2014 році, це могло б запобігти повномасштабній війні – Столтенберг
Він сказав, що найбільше жалкує про недостатню відповідь на російську агресію в 2014 році

Союзники по НАТО могли б зробити більше, щоб озброїти Україну 2014 року, і це могло б запобігти повномасштабному вторгненню росії у 2022 році, заявив колишній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю Politico, опублікованому 9 жовтня.
Столтенберг залишив посаду генерального секретаря НАТО 1 жовтня після 10 років роботи на цій посаді. Зараз альянс очолює колишній прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.
По закінченню свого терміну Столтенберг сказав, що найбільше жалкує про недостатню відповідь на російську агресію у 2014 році.
«Я продовжую вірити, що, якби ми більше озброїли Україну після 2014 року, ми могли б запобігти вторгненню росії – принаймні ми підвищили б поріг для повномасштабного вторгнення», – сказав він Politico.
Столтенберг наголосив, що війна росії в Україні почалася не з вторгнення 2022 року, а з незаконної анексії росією Криму та війни на Донбасі у 2014-му. «Я наполегливо працював, щоб переконати союзників по НАТО робити більше, надавати більше військової підтримки, більше навчання», – сказав Столтенберг.
«Деякі союзники це зробили, але це було відносно обмежено, і це було дуже важко протягом багатьох років, тому що (тоді) політика НАТО полягала в тому, що НАТО не повинно надавати летальну зброю Україні», – зауважив він.
Столтенберг припустив, що більша готовність і більш скоординовані зусилля країн-членів направити військову допомогу Києву могли стримати росію.
«Якби ми поставили частину зброї, яку ми поставили після 2022 року, ми могли б фактично запобігти війні», – сказав він.
Столтенберг прокоментував питання використання західних ракет великої дальності для ударів по військових цілях на росії.
«Згідно з міжнародним правом, Україна має право на самооборону, і право на самооборону включає право завдавати ударів по законних військових цілях на території агресора – росії», – сказав Столтенберг.
«Я вітаю, що деякі союзники не встановлюють обмежень (для України), за винятком того, що це має бути в межах міжнародного права. А інші фактично послабили свої обмеження на використання зброї», – додав він.
Бекграунд. Як повідомлялося, Столтенберг у лютому 2025 року отримає нову посаду – він стане головою Мюнхенської безпекової конференції.
Нагадаємо: як пише у своїй книжці Боб Вудворд «Війна», президент Джо Байден звинуватив Барака Обаму в нападі путіна на Україну 2014 року. «Ось чому ми опинилися в такій ситуації. Ми все прос*ли. Барак ніколи не сприймав путіна серйозно», – зазначив американський президент.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].