путін втратив ще одного союзника: президент Сербії підписав декларацію в підтримку України
Також Вучич оголосив, що не візьме участі в саміті БРІКС у Казані 22–24 жовтня, незважаючи на запрошення від путіна

Президент Сербії Александр Вучич не привітав владіміра путіна з днем народження 7 жовтня, а 9 жовтня взяв участь у саміті «Україна – Південно-Східна Європа» у Дубровнику (Хорватія), де підписав декларацію, яка засуджує російський напад на Україну.
Документ був підписаний 15 учасниками, серед яких, окрім Вучича, лідери Косова, Чорногорії та Словенії. Текст декларації опубліковано на сайті президента України Володимира Зеленського.
Декларація містить 18 пунктів, у яких конфлікт в Україні названий «злочином проти українського народу, порушенням міжнародного права, зокрема Статуту ООН, та великою загрозою миру, безпеці та стабільності Південно-Східної Європи, всього європейського континенту та світу загалом».
Учасники саміту підтвердили свою підтримку України та її народу, запевнивши, що ця підтримка триватиме стільки, скільки буде потрібно.
У документі також йдеться про підтримку підсумків червневого Саміту миру у Швейцарії, відданість реалізації «формули Зеленського», засудження російської агресії та спроб анексії росією українських територій.
Як зазначає The Moscow Times, росія втрачає своїх найближчих союзників на тлі війни проти України. Серед них – Сербія. Наприкінці серпня Вучич зізнався, що з початку вторгнення не підтримував жодних контактів із путіним, на відміну від інших європейських лідерів, які спілкувалися з ним телефоном чи зустрічалися особисто.
У червні Сербія була серед країн, які підписали підсумкове комюніке Саміту миру по Україні, у документі наголошувалося, що території, набуті із застосуванням сили, не можуть бути визнані законними.
Наприкінці серпня Вучич провів зустріч із президентом Франції Емманюелем Макроном. Сторони домовилися про постачання Сербії 12 винищувачів Rafale на суму 2,7 млрд євро. Макрон заявив, що ця угода ознаменує стратегічні зміни для Сербії. Контракт на заміну застарілого парку російських МіГ-29 був узгоджений за кілька годин до прильоту французького президента, оскільки Париж наполягав на отриманні певних гарантій від Белграда, зокрема непередачі технологій росії.
На початку вересня Вучич оголосив, що не візьме участі в саміті БРІКС у Казані 22–24 жовтня, незважаючи на запрошення від путіна. Він пояснив, що в цей час Сербія прийматиме «важливих закордонних гостей».
18 вересня Держдепартамент США повідомив, що представники США та Сербії підписали угоду про стратегічну співпрацю в енергетиці, яка дозволить американським компаніям інвестувати в сербський енергетичний сектор, у тому числі в «зелену енергетику».
У червні стало відомо, що Сербія постачала боєприпаси західним країнам, частина яких була передана Україні. За даними FT, ЗСУ отримали снаряди на суму 800 млн євро. Вучич пізніше підтвердив точність цієї суми.
Бекграунд. У липні повідомлялося, що сербський президент Вучич заявив про поворот від Китаю і росії в бік ЄС.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].