Перед російським вторгненням США намагалися залякати путіна санкціями і попередили про наслідки — Вудворд
Глава ЦРУ Бернс провів розмову з путіним у росії, описуючи, які дії підготували США й союзники в разі нападу на Україну

ЗМІ продовжують оприлюднювати деякі фрагменти нової книги американського журналіста Боба Вудворда «Війна», яка вже спричинила значний резонанс у політикумі, зокрема, інформацією про “таємні дзвінки між Трампом і путіним”, незадоволення Байдена позицією Обами щодо України тощо.
Один з епізодів описує намагання влади Сполучених Штатів вплинути на рішення владіміра путіна вторгнутися в Україну шляхом попередження про наслідки.
Восени 2021 року в москві відбулася розмова путіна і директора ЦРУ Вільяма Бернса, який полетів у росію спеціально для цього, йдеться в книзі.
Бернсу повідомили, що путін поговорить з ним по телефону. Юрій Ушаков, головний радник путіна із зовнішньої політики, супроводжував Бернса до офісу біля кремля, а потім залишив його самого в кімнаті.
Телефон задзвонив, і Бернс одразу впізнав голос путіна. Той почав із того, що згадав час, коли Бернс був послом США в москві 14 років тому, потім, здавалося, чекав, поки Бернс виступить зі своїм посланням, ймовірно, отримавши інформацію від секретаря ради безпеки рф Ніколая Патрушева про майбутню дискусію.
Бернс мав намір спілкуватися безпосередньо з російським президентом.
«Ми стривожені тим, що ви серйозно розглядаєте масштабне вторгнення в Україну. Це було б помилкою. Якщо ви це зробите, ось що ми збираємося зробити», – сказав Бернс, докладно описуючи інструкції, надані президентом Байденом, дані розвідки про пересування російських військ і серйозні заходи, які США були готові вжити у відповідь.
путін не перебивав і, здавалося, уважно слухав, поки Бернс описував наслідки.
«Ми збираємося об’єднати Захід і запровадити жорсткі, руйнівні економічні санкції. Україна – суверенна держава, і ми будемо її підтримувати. Ми також коригуємо нашу військову позицію в Європі. Це не погроза, а заява про те, що ми будемо робити у відповідь. Ви повинні знати, що наслідки будуть значно перевищувати ті, з якими ви зіткнулися в 2014 році. Сполучені Штати забезпечать відключення росії від SWIFT, дипломатично ізолюють вас і допоможуть Україні захиститися», – сказав він.
Відповідь путіна була довгою і повторювала знайомі теми, які Бернс чув раніше: переконання путіна щодо України та його впевненість у здатності посії здійснювати контроль над нею.
«Україна слабка і розділена. Це не справжня країна. Інтереси росії вимагають, щоб ми контролювали, який вибір зробить Україна», – заявив путін.
Російський диктатор повністю відкинув президента Володимира Зеленського як законного лідера та повторив свої претензії щодо легітимності українського уряду та потенційного розширення НАТО. Він заявив, що етнічні росіяни в Україні зазнають дискримінації та переслідувань.
Весь цей час тон путіна не був ані захисним, ані вибачливим, і він не заперечував опис Бернсом підготовки росії до конфлікту.
Бернсу здавалося, що путін щиро вірить у те, що він говорить щодо України, і що його апетит до ризику зріс.
Бернс поставив запитання: «Як ви плануєте контролювати країну з 44-мільйонним населенням, яка не хоче підкорюватися росії, маючи 180-190-тисячну армію? Як ви впораєтеся з цим?»
путін не відповів.
Коли Бернс покинув росію, він зі свого літака надіслав телеграму президенту Байдену, в якій було сказано: «У мене склалося дуже сильне враження, що путін уже вирішив розпочати війну».
Бекграунд. Нагадаємо, згідно з книгою Вудворда, Байден звинуватив Обаму в нападі путіна на Україну 2014 року. «Ось чому ми опинилися в такій ситуації. Ми все прос*ли. Барак ніколи не сприймав путіна серйозно», – зазначив американський президент.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].