Німеччина переживає масштабний відплив капіталу на тлі політичної кризи
За словами аналітиків, 650 млрд євро пішло з країни за останні роки, ситуація може погіршитися після перемоги Трампа

Німеччина, найбільша економіка Європи, зіткнулася з безпрецедентною кризою конкурентоспроможності. За даними Бундесбанку, чистий відплив капіталу з країни з 2010 року перевищив 650 млрд євро ($700 млрд), причому майже 40% цієї суми припадає на період після 2021 року, коли до влади прийшла коаліція канцлера Олафа Шольца.
Про це пише Bloomberg.
Перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США може прискорити цей процес, оскільки німецькі компанії змушені збільшувати інвестиції в американську економіку, щоб уникнути потенційних тарифів. Ситуація загострилася настільки, що Шольц звільнив міністра фінансів Крістіана Лінднера через розбіжності щодо стратегії економічного зростання. Це призвело до першого дострокового голосування у країні з 2005 року.
Німецькі промислові гіганти масово переносять свої ресурси за кордон. Серед них – хімічний концерн BASF SE, виробник автокомплектовання ZF Friedrichshafen AG і виробник побутової техніки Miele & Cie. KG. Показовим є приклад Siemens AG, який із 2020 року інвестував 30 млрд євро, більшість з яких пішла на закордонні придбання та розширення. Найбільший внутрішній проєкт компанії становив лише 750 млн євро.
«У Німеччині фактично нічого не говорить на користь інвестування», – заявив Крістіан Кезер, глобальний керівник податкового відділу Siemens, під час парламентських слухань, посилаючись на низьке зростання й обтяжливе оподаткування.
Експерти зазначають, що німецька бізнес-модель минулого зруйнована. Високі ціни на енергоносії, застарілі технології та надмірна бюрократія продовжують відлякувати як національних чемпіонів, так і іноземних інвесторів. Без кардинальних змін країна ризикує опинитися в затяжній стагнації та ще більше відстати від інших розвинених промислових економік.
«Економіка не працює. У нас спостерігається масовий відплив капіталу», – заявив Фрідріх Мерц, лідер Християнсько-демократичного союзу, який лідирує в опитуваннях громадської думки.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що, незважаючи на потік швидких привітань від європейських політиків Дональду Трампу з перемогою на президентських виборах, у Європі панує розгубленість на тлі подальшої невизначеності в політиці США щодо ЄС.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].