Reuters: Туреччина ще за пів року до наступу знала про плани повстанців скинути режим Асада

Reuters: Туреччина ще за пів року до наступу знала про плани повстанців скинути режим Асада

Повстанці передали Ердогану: «Вам не потрібно нічого робити, просто не втручайтеся»

Reuters: Туреччина ще за пів року до наступу знала про плани повстанців скинути режим Асада
фото з соцмереж

Сирійська опозиція, яка захопила владу в Дамаску, попередила Туреччину про намір організувати масштабний наступ на урядові війська Башара Асада за пів року до його початку.

Про це пише Reuters із посиланням на два поінформовані джерела.

За їхніми словами, повстанці не могли діяти, не повідомивши турецьку владу, яка від самого початку громадянської війни в Сирії була головним спонсором сирійської опозиції.

При цьому вони отримали від Анкари мовчазну згоду на операцію, першою метою якої було захоплення другого за величиною міста Сирії Алеппо.

Сміливий план розробило угруповання «Хаят Тахрір аш-Шам» (ХТШ) та її лідер Абу Мухаммед аль-Джулані, стверджує один зі співрозмовників Reuters.

До цього Туреччина, яка уклала 2020 року угоду з росією про деескалацію бойових дій на північному заході Сирії, виступала проти масштабного наступу повстанців, побоюючись, що це призведе до нової хвилі біженців у регіоні.

Однак, за словами джерел Reuters, на початку цього року сирійська опозиція відчула погіршення позиції Анкари щодо президента Башара Асада. Це сталося після того, як Асад відхилив спроби президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана знайти політичне рішення виходу військового глухого кута, у якому опинилася Сирія.

Опозиція скористалася цим і показала турецькій владі свій план щодо повалення Асада. Вони зазначили, що шлях дипломатії «не працював роками», тож треба спробувати інший підхід. Як пише Reuters, їх посланням було: «Вам не потрібно нічого робити, просто не втручайтеся».

Наступ сирійських повстанців розпочався 27 листопада. Вони зайшли з провінції Ідліб в Алеппо, а після захоплення міста попрямували до столиці Сирії Дамаск. Вранці 8 грудня вони увійшли в Дамаск і заявили про падіння режиму президента Асада. Він у свою чергу втік у росію, де йому надали притулок.

Сирійський прем'єр Мухаммед Газі аль-Джалалі заявив про переговори з повстанцями та намір організувати мирну передачу влади.

За даними турецького видання Karar, керівні посади в Сирії можуть обійняти дев'ять осіб. Першим у списку тих, хто «вплине на майбутнє» країни, йде лідер ХТШ аль-Джулані. За ним слідують колишній прем'єр Ряа Хіджаба, чинний прем'єр аль-Джалалі, а також лідер Національної коаліції сирійської опозиції Хаді аль-Бахра, який проживає в Туреччині.

Після повідомлень про те, що Асад склав повноваження та залишив Дамаск, аль-Бахра заявив про намір провести зустрічі з представниками ООН, а також арабських та європейських країн, щоб обговорити майбутнє Сирії.

На конференції в Досі, присвяченій ситуації в Сирії, аль-Бахра повідомив, що сирійська опозиція керуватиме країною протягом перехідного періоду тривалістю 18 місяців, включно з шістьма місяцями на розробку нової конституції. За його словами, коаліцію сирійської опозиції має бути розширено, щоб додати «нові елементи опозиції», а потім перед ним буде поставлене завдання сформувати перехідний уряд до ратифікації нової конституції.

Бекграунд. Про те, як новий етап сирійського конфлікту вплине на російсько-українську війну, що робитиме росія і про роль України в «сирійському вузлі» розповів Mind політолог Валерій Майданюк.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло