Україна впевнено перемагає в економічній війні з росією – The Economist
Українська економіка адаптувалася до війни, прогнозуючи зростання ВВП у 2024-2025 роках

Уперше від початку повномасштабного вторгнення українська економіка виглядає здоровішою за російську.
Про це пишебританський журнал The Economist.
Українська економіка досі на чверть менша, ніж до російського вторгнення у 2022 році, проте одночасно за кількома ключовими показниками перевершує російську. Україна змогла цього досягти завдяки рішенням влади та допомозі Заходу. Однак зараз починається новий етап, коли Київ стикається з найбільшими економічними загрозами, вважає видання.
Національний банк України прогнозує зростання ВВП на 4% у 2024 році і на 4,3% у 2025-му. Валюта стабільна, а процентна ставка на рівні 13,5% залишається найнижчою за останні 30 місяців.
Для порівняння, у росії ставки незабаром можуть досягти 23%, щоб зупинити падіння рубля, банки перебувають у крихкому стані, а зростання ВВП прогнозується лише на рівні 0,5–1,5% у 2025 році.
У липні 2023 року росія відмовилася продовжувати зернову угоду. Україна відповіла відкриттям власного морського коридору, забезпечивши його через кампанію морського стримування дронами та ракетами. Це дозволило відновити не лише постачання зерна, але й металів і мінералів, які є другим за важливістю експортом країни.
Ці заходи, разом із західною допомогою, не дали росії позбавити Україну ресурсів і морального духу, необхідних для продовження боротьби, пише видання. Проте зараз починається фаза, під час якої економіка стикається з найбільшими викликами: гострим дефіцитом енергії, людських ресурсів і фінансів.
У грудні Україна збільшила пропускну здатність імпорту електроенергії з ЄС майже на чверть – до 2,1 ГВт.
Серед проблем – дефіцит робочої сили. З 2022 року мобілізація, міграція та війна скоротили робочу силу більш ніж на п'яту частину, до 13 мільйонів осіб. Попит на робочу силу залишається високим: кількість вакансій досягає 65 тисяч на тиждень, порівняно із 7 тисячами в перші тижні війни. Але на одну вакансію припадає лише 1,3 заяви, порівняно із двома у 2021 році, ідеться у матеріалі.
Ще одна проблема – нестача грошей. Малим фермам і підприємствам важко позичити достатньо коштів для фінансування своєї діяльності. Довгострокові капіталовкладення майже неможливі.
Держава також витрачає набагато більше, ніж отримує. У 2025 році бюджетний дефіцит прогнозується на рівні близько 20% ВВП. Майже весь цей дефіцит – $38 млрд – за планом має бути покритий зовнішнім фінансуванням.
Україна, ймовірно, зможе пережити 2025 рік без фінансування з боку США. Разом із €18 млрд, які погодив ЄС, внески інших країн G7 зможуть заповнити прогалину, вважає Димитар Богов із Європейського банку реконструкції та розвитку.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що інфляційний тиск в Україні наростає та знизиться не раніше весни 2025 року. При цьому зростання ВВП у 2025 році прискориться проти 2024-го, хоча відновлення економіки, як і раніше, буксуватиме під впливом затяжної війни. Також знизилася ймовірність скорочення міжнародного фінансування, і 2025 року Україна має одержати від партнерів майже $39 млрд.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].