Санкції, висока інфляція та воєнна економіка: експерти в Давосі про майбутнє росії у 2025 році
«Путін хоче, щоб ми вірили, що санкції не працюють, але реальність набагато складніша», – міністр фінансів Швеції

На Всесвітньому економічному форумі 2025 у Давосі учасники обговорювали поточний економічний стан росії, яка торік стала четвертою найбільшою економікою світу за паритетом купівельної спроможності (ПКС). Незважаючи на цей показник, фахівці попереджають про загрозу економічної кризи через значні внутрішні проблеми та наслідки воєнного часу.
Про це йшлося на WEF 2025 у Давосі.
Міністр фінансів Швеції Елізабет Свантессон наголосила, що російська економіка має вигляд стабільнішої лише зовні, що багато в чому підтримується пропагандистськими наративами Кремля. Вона зазначила: «Путін хоче, щоб ми вірили в силу російської економіки, але інфляція та інші показники вказують на зворотне».
За словами Свантессон, офіційна інфляція в росії на кінець 2024 року становила 20–22%, а Центральний банк країни підвищив ключову ставку до 21%, що відображає складність ситуації. Крім того, санкції суттєво обмежили доступ росії до сучасних технологій та оборонних матеріалів.
Валдіс Домбровскіс, єврокомісар з питань економіки, зауважив, що Європейський Союз, попри виклики, зміг скоротити енергетичну залежність від росії.
«Сьогодні Норвегія та Сполучені Штати стали головними постачальниками газу для ЄС, що позбавило москву інструменту тиску через енергетику», – пояснив він.
Домбровскіс також додав, що санкції проти росії залишаються ефективними, але процес їхнього узгодження в ЄС ускладнюється необхідністю одностайності між 27 країнами-членами.
Війна та «тіньовий» флот
Окрему увагу учасники дискусії приділили питанню «тіньового» флоту – перевезень російської нафти, яка, потрапляючи до таких країн, як Індія, врешті-решт експортується до Європи за зниженими цінами.
Свантессон назвала цю ситуацію викликом для ЄС: «Ми мали б бути жорсткішими у впровадженні санкцій. Зараз потрібно більше тиску на компанії, що опосередковано сприяють російській економіці».
Західні компанії в росії
Ще одним важливим питанням залишилася присутність майже 800 транснаціональних корпорацій у росії, попри війну та санкції. Більшість із них належать США, Німеччині та Франції.
Експерти наголосили, що довгострокові інвестиції у рф залишаються ризикованими. Свантессон зауважила, що більшість таких ресурсів спрямовується на підтримку війни, а російська економіка страждає від ослабленого рубля, високої інфляції та втрати капіталу.
Прогнози на 2025 рік
За словами спікерів, економічна й політична стабільність росії продовжує викликати серйозні питання. Хоча країна демонструє певні успіхи, експерти сходяться на думці, що її залежність від воєнної економіки та санкції серйозно підривають майбутнє зростання.
Зазначається, що місце росії у світі залежатиме від її здатності адаптуватися до нових економічних умов і реакції міжнародної спільноти на виклики, які вона створює.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що президент США Дональд Трамп поставив перед своїм спецпосланцем в Україні Кітом Келлогом завдання завершити війну в Україні за 100 днів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].