росія має проблеми з балістичною ракетою «Сармат»: без українських інженерів вона не літає – Business Insider
росія не має необхідних компетенцій для такого типу ракет, якими ще з радянських часів займалися українські конструкторські бюро

Нова російська міжконтинентальна балістична ракета «Сармат» ніяк не може завершити етап випробувань, більшість із яких стають провальними. Раніше росія використовувала український досвід для роботи над цим типом ракет. Але напад Росії на Україну в 2014 році та її повномасштабне вторгнення в 2022 році ізолювали росію від українського досвіду у виробництві ракет, пише Business Insider.
«Історично багато заводів і персоналу з виробництва міжконтинентальних балістичних ракет базувалися в Україні», – сказав Business Insider Тімоті Райт, експерт з ракет Міжнародного інституту стратегічних досліджень.
А росіяни, за його словами, не мають досвіду роботи з рідинними двигунами, і вибір такого для «Сармата» Райт назвав «дуже дивним»:
«Це те, що раніше для них робили українці. У цьому одна з причин того, чому вони мають багато проблем [з новою ракетою]».
путінські пропагандисти погрожували за допомогою «Сармату» стерти з землі Британію і Страсбург, де розташований Європарламент. Проте ціла серія випробувань провалилася: росія не має необхідних компетенцій для такого типу ракет, якими ще з радянських часів займалися українські конструкторські бюро, кажуть експерти.
Україна стала незалежною після розпаду Радянського Союзу в 1991 році, але її оборонна промисловість продовжувала переплітатися з російською. Україна має досвід ядерних і ракетних технологій, а також знання у їх виробництві.
РС-28 «Сармат» – стратегічний комплекс п'ятого покоління з важкою міжконтинентальною балістичною ракетою (МБР) з рідинним двигуном; призначений для заміни радянських ракет Р-36 «Воєводи», які в різних модифікаціях випускалися з 1970-х років. Ракети з двигуном на рідкому паливі розроблялися під керівництвом КБ «Південне» у Дніпрі.
Після 2014-го цього всі контакти між Україною і росією країнами у військовій сфері було припинено.
Велике питання, чи має росія фахівців з необхідними знаннями для розробки «Сармата», вважає Фабіан Хоффман, експерт з ракет з Ядерного проекту в Осло.
«Всі, хто створював попередню ракету, пішли на пенсію чи померли. Деякі ще є в Україні, яка відігравала важливу роль у російській програмі МБР, – сказав він Business Insider. – Тож це серйозна проблема».
Розробка «Сармата» йшла з постійними затримками, вказує Старчак. Попередні випробування мали бути проведені в 2015 році, але відбулися лише через два роки. Перший випробувальний пуск пройшов у квітні 2022 року. Він став єдиним успішним.
Ракета мала бути поставлена на озброєння у 2018 році, але цей термін постійно відсувався.
У 2018 році путін говорив, що цей комплекс здатний долати всі сучасні засоби ППО, «аналогів йому у світі немає і ще довго не буде».
Міноборони стверджувало, що «Сармат» – найпотужніша ракета з найбільшою у світі дальністю ураження цілей, яка має «унікальні характеристики», що дозволяють «гарантовано долати» будь-які системи протиракетної оборони.
Ще на початку війни в Україні пропагандист Дмітрій Кисельов продемонстрував у своїй програмі імітацію того, як Британію нібито буде знищено «найпотужнішою у світі» ядерною ракетою «Сармат». «Це лише один пуск, Борисе, – сказав Кисельов, звертаючись до тодішнього прем'єр-міністра Бориса Джонсона. – І Англії немає».
У 2024 році спікер Госдуми В'ячеслав Володін написав, що час підльоту «Сармата» до Страсбурга становить 3 хвилини 20 секунд, – у відповідь на ухвалення Європарламентом резолюції із закликом завдавати ударів по російській території далекобійними західними ракетами.
Але стирати з лиця землі Англію та Францію росії, схоже, просто нема чим. Єдине успішне випробування «Сармата» було проведено у квітні 2022 році у присутності путіна, а чотири інших закінчилися провалом, писали у вересні 2024 року аналітики Інституту вивчення війни (ISW).
Їхній звіт був написаний після того, як супутникові знімки вказали на черговий невдалий запуск ракети з космодрому «Плесецьк» в Архангельській області. На одному зі знімків видно великі руйнування і воронку на місці пускової шахти «Ювілейна», звідки раніше проводилися випробувальні пуски «Сармата», а також чотири пожежні машини, що гасять загоряння поблизу зруйнованої шахти, зазначав ISW.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].