Мінкульт заборонить митцям і медійникам виїжджати за кордон: реакція ІМІ
Міністерство вже розробило відповідний проєкт змін, який зараз перебуває на етапі міжвідомчого погодження

Міністерство культури і стратегічних комунікацій із 3 березня зупиняє видачу листів сприяння до Державної прикордонної служби України щодо виїзду військовозобов’язаних митців і медійників за кордон.
Про це повідомляє пресслужба Мінкульту.
Зазначається, що через прогалини в національному законодавстві виникли численні випадки, коли особи, які дістали дозвіл Державної прикордонної служби на тимчасовий виїзд за кордон за листом сприяння від Мінкульту, не повернулися в Україну в установлений термін.
Тому для забезпечення правової ясності з цього питання наприкінці 2022 року міністерство запропонувало зміни, які мають зменшити використання культурної дипломатії для незаконного виїзду за кордон під час воєнного стану. Однак на цей момент питання залишається неврегульованим.
Як повідомляється, Мінкульт розробив проєкт змін до постанови Кабінету Міністрів України «Про правила перетинання державного кордону громадянами України» від 27 січня 1995 року №57, який зараз перебуває на етапі міжвідомчого погодження.
Запропонований документ передбачає встановлення чітких вимог для ухвалення рішення міністерством щодо надання листа сприяння чоловікам призовного віку, які працюють у галузях культури, інформаційної безпеки, стратегічних комунікацій і лінійних аудіовізуальних медіа, для їх тимчасового виїзду за кордон під час воєнного стану.
«У зв’язку з цим із 3 березня 2025 року і до нормативно-правового врегулювання цього питання Міністерство призупиняє видачу листів сприяння до Державної прикордонної служби України щодо виїзду зазначеної категорії осіб за межі державного кордону», – наголосили в міністерстві.
Реакція директорки ГО «Інститут масової інформації» (ІМІ)
Пізніше директорка ГО «Інститут масової інформації» (ІМІ) Оксана Романюк заявила, що призупинення Міністерством культури та стратегічних комунікацій видавання медійникам листів на виїзд за кордон створює ризик стигматизації всіх представників медіаспільноти.
«За моєю інформацією, протягом минулого року виїхало й не повернулося кілька сотень митців і до десяти журналістів. Водночас формулювання у пресрелізі МКСК створює ризик стигматизації всіх представників медіаспільноти», – наголосила Романюк.
Вона також звернула увагу, що на сайті Мінкультури в матеріалі немає навіть орієнтовних термінів відновлення виїздів, а лише зазначено, що зупинення діє з 3 березня та триватиме до моменту врегулювання.
«Це викликає серйозну стурбованість як щодо можливої тривалості обмежень, так і щодо потенційних нових умов. Перед ухваленням таких радикальних рішень варто було б запускати консультації з громадськістю, тим більше що при МКСК діє новостворена експертна рада, призначена саме для таких випадків», – додала вона.
У зв'язку з цим ІМІ закликає міністерство до публічного обговорення питання про зміни до правил перетинання державного кордону для медійників.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що в Україну повернуться 30% біженців – міністр єдності. Чернишов анонсував запуск у деяких країнах спеціальних хабів, де українці зможуть отримати бронь від мобілізації з подальшим працевлаштуванням в Україні.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].