Президентка Єврокомісії представила оборонний пакет ЄС
У документі п’ять основних пунктів

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн представила оборонний пакет ЄС із метою збільшення витрат на оборону.
Свої пропозиції вона оприлюднила на сторінці в соцмережі Х та на сайті Єврокомісії.
У ньому йдеться, зокрема, і про те, що Європа мусить взяти на себе більше відповідальності за власну безпеку.
За словами фон дер Ляєн, план переозброєння Європи – це набір пропозицій, як використати всі фінансові важелі, які є в розпорядженні ЄС, щоб допомогти державам-членам швидко та значно збільшити витрати на оборонний потенціал невідкладно зараз, а також протягом тривалого періоду часу протягом цього десятиліття.
У плані є п’ять пунктів.
Перший полягає в тому, щоб дозволити використання державного фінансування та оборони на національному рівні. На переконання президентки Єврокомісії, це дозволить державам-членам значно збільшити свої витрати на оборону без запуску процедури надмірного дефіциту.
«Країни-члени готові інвестувати більше у власну безпеку, якщо вони матимуть фінансовий простір. Тому ми повинні дати їм змогу це зробити. І саме тому ми будемо пропонувати активувати національне положення про вихід із Пакту стабільності та зростання», – сказала фон дер Ляєн.
За її словами, якщо країни-члени збільшать свої витрати на оборону в середньому на 1,5% ВВП, це може створити фіскальний простір у розмірі близько 650 млрд євро протягом чотирьох років.
Друга пропозиція – новий інструмент, що надасть 150 млрд євро позик державам-членам для інвестицій в оборону.
«Йдеться про те, щоб витрачати краще і витрачати разом. І ми говоримо про такі сфери, як, наприклад, протиповітряна та протиракетна оборона, артилерійські системи, ракети і боєприпаси, безпілотники та системи боротьби з безпілотниками, а також для задоволення інших потреб, наприклад, від кібермобільності до військової мобільності. Це допоможе державам-членам об’єднати попит і купувати разом», – пояснила президентка ЄК.
Третій пункт – використання повноважень бюджету Євросоюзу.
Фонд дер Ляєн оголосила, що буде запропоновано додаткові можливості та стимули для держав-членів, щоб вони вирішували, чи хочуть вони використовувати програми політики згуртованості для збільшення витрат на оборону.
Останні два напрямки діяльності спрямовані на мобілізацію приватного капіталу шляхом прискорення створення союзу заощаджень та інвестицій і через Європейський інвестиційний банк.
За словами фон дер Ляєн, переозброєна Європа може мобілізувати близько 800 млрд євро видатків на оборону для безпечної та стійкої Європи.
«Ми, звичайно, продовжимо тісно співпрацювати з нашими партнерами по НАТО. Це момент для Європи, і ми готові активізуватися», – сказала президентка ЄК.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Європа стоятиме з Україною стільки, скільки потрібно. Про це запевнила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, виступаючи на Всесвітньому економічному форумі у Давосі. Фон дер Ляєн розповіла про те, якою буде позиція ЄС щодо України з огляду на можливі зміни політики США за президентства Трампа.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].