«Газпрому» загрожує позов від європейських енергетичних компаній майже на 20 млрд євро
Компанії збираються стягувати з російського монополіста компенсацію за відключений газ

Європейські енергетичні компанії подали позови проти російського енергетичного гіганта «Газпром» на загальну суму 18 млрд євро через скорочення постачань газу.
Про це повідомляє The Moscow Times 10 березня.
За даними видання, сума судових претензій майже вдвічі перевищує наявні в компанії запаси готівки на рахунках.
Загалом від «Газпрому» надійшло 13 зустрічних позовів – стільки ж подано проти нього самого. За 9 позовами арбітражний суд Санкт-Петербурга та Ленінградської області вже видав виконавчі листи.
Найбільший позов до «Газпрому» було подано німецьким концерном Uniper, у минулому головним клієнтом «Газпрому» у Німеччині та співінвестором проєкту «Північний потік – 2». Компанія, яка закуповувала в росії 20 млрд кубометрів газу на рік, вимагає 14,312 млрд євро як компенсацію за збитки від припинення російських постачань.
У червні 2024 року Стокгольмський арбітраж задовольнив її позов у повному обсязі.
1,547 млрд євро вимагає від «Газпрому» польський концерн Europol Gaz, який керував польською ділянкою трубопроводу Ямал – Європа.
Позов на 305 млн євро надійшов від французької Engie, на 575 млн євро – від австрійської OMV, яка продовжувала закуповувати російський газ майже до кінця 2024 року.
У Чехії позов на 58 млн євро подала енергогрупа CEZ, у Словаччині претензії на 9 млн і 4 млн євро відповідно надійшли від ZSE Energia та Vychodoslovenska energetika.
Понад 1 млрд євро в сумі вимагали від «Газпрому» швейцарські енерготрейдери DXT Commodities (385 млн євро) та Axpo Solutions (623 млн євро).
Загальна сума претензій до «Газпрому» практично зрівнялася з його чистим виторгом від продажу газу на всі зовнішні ринки разом узяті: $10 млрд на рік від експорту до Європи та Туреччини, $7 млрд від постачань до Китаю і $2 млрд від експорту до країн СНД та Центральної Азії, згідно з оцінками БКС.
Запасів готівки на рахунках «Газпрому», згідно з його звітністю з МСФЗ, ледь вистачить на половину позовів: станом на 30 вересня 2024 року у вигляді грошових коштів та їх еквівалентів компанія мала 933 млрд рублів, або $10,5 млрд за поточним курсом центробанку.
Нагадаємо, після вторгнення в Україну путін вимагав від європейських країн оплачувати газ «Газпрому» у рублях, а після відмов деяких клієнтів різко скоротив прокачування «Північним потоком». Після вибуху на газопроводі, будівництво якого обійшлося в $10 млрд, експорт «Газпрому» в європейські країни впав до рівнів другої половини 1970-х років – 28,3 млрд кубометрів у 2023 році.
Торік постачання «Газпрому» до Європи незначно збільшилися, до 32 млрд кубометрів, залишаючись майже в 6 разів нижчими за рекордні рівні 2018–2019 років: тоді прокачування досягало 175–180 млрд кубометрів на рік.
З 1 січня 2025 року припинилося прокачування газу територією України, і єдиним маршрутом «Газпрому» до Європи залишився «Турецький потік».
Бекграунд. Нагадаємо: наприкінці лютого «Газпром» програв міжнародний арбітраж – Чехія відсудила $42 млн за недопостачання газу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].