Ніякої IKEA: найбільші західні компанії відмовилися повертатися в росію – опитування ЗМІ
Компанії пам’ятають незаконні з їхньої точки зору конфіскації своїх активів російською владою

Найбільші з компаній, які вийшли з росії, не підтверджують поширені в пресі домисли про те, що нібито західний бізнес збирається повертатися в рф.
Джерело. Про це пише The Bell, який звернувся з відповідним запитом на адресу більш ніж 60 представників бізнесу із країн Заходу.
На звернення видання відповіла 21 компанія. Жодна з них не дала позитивної відповіді на питання щодо планів щодо повернення до росії. Зокрема, заявили, що точно не збираються відновлювати свою діяльність в рф:
- фінська компанія, що випускає шини Nokian Tyres,
- латвійський дистриб'ютор електроніки ELKO Group,
- телекомунікаційний холдинг VEON,
- хіміко-промислова компанія Henkel (Німеччина),
- нідерландський холдинг Ingka, який володіє IKEA,
- японський автоконцерн Nissan,
- рітейлер спортивних товарів Decathlon (Франція)
- німецька нафтогазова компанія Wintershall Dea.
У компаніях зазначили, що для їхнього повернення до росії мають статися «фундаментальні та довготривалі» зміни на геополітичній арені.
Також низка компаній згадала про незаконні з їхньої точки зору конфіскації своїх активів російською владою.
«Викуп [активів за опціоном] розглядатиметься лише у разі фундаментальних та довготривалих змін у геополітичній ситуації. Наразі ми цього не бачимо», – заявили в Henkel, наголосивши, що компанія «чітко завершила» свою діяльність у рф у 2022 році після початку війни в Україні.
«Як ми заявляли під час продажу нашого російського бізнесу в 2022 році, для відновлення умов його ведення потрібна ширша зміна політичної обстановки. Ми продовжуємо стежити за ситуацією в Росії, але зараз не можемо надати додаткових коментарів», – зазначили в Nissan.
У Wintershall Dea повідомили, що компанія продовжує судитися з рф «для захисту своїх правових позицій» після фактичної та юридичної експропріації активів.
Ряд компаній зазначили, що поки що «спостерігають за ситуацією» в країні:
- нафтосервісна Baker Hughes вивчає ситуацію у разі зняття санкцій із рф;
- Bosch – компанія веде обговорення з «Газпром побутовими системами», але не наводить подробиць;
- виробник ліфтів Otis повідомив, що зараз ще рано говорити про повернення.
Як відомо, понад тисячу компаній, від McDonald's до Mercedes-Benz, залишили російський ринок після початку вторгнення російської армії в Україну в 2022 році, продавши, передавши менеджменту або відмовившись від активів у рф. Частина з них пішла на умовах можливості зворотного викупу, інші продали бізнес місцевим інвесторам вимушено після його вилучення.
При цьому російська влада стала ставити жорсткі умови для повернення західних компаній. Наприкінці лютого в Мінфіні заявили, що бізнес із «недружніх» країн зможе повернутися на російський ринок лише після отримання дозволу урядової комісії з іноземних інвестицій.
Бекграунд. Нагадаємо, раніше німецькі компанії заявили, що не збираються повертатися на російський ринок, а Washington Post писала, що американські компанії також не поспішають відновлювати бізнес в рф.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].