росія страждає від європейських санкцій значно більше, ніж від американських – аналітик
І на відміну від Вашингтона, Брюссель не має наміру послаблювати чи знімати з росії санкції

Поки путін намагається частково вивести росію з-під санкцій, шукаючи домовленостей з новою адміністрацією США, європейські країни від обмежувальних заходів не відмовляться.
Про це заявив спецпосланець ЄС із санкцій Девід О'Салліван. Він вважає їх ефективними і вказує, що саме від європейських санкцій російська економіка страждає найбільше.
З лютого 2022 року, коли путін розв'язав війну в Україні, росія втратила через західні санкції понад $450 млрд доходів, пише О'Салліван у статті для Центру аналізу європейської політики (CEPA), на яку посилається The Moscow Times.
Це відповідає військовим витратам росії майже за три роки, зазначає він. Крім того, західні санкції змусили росію витратити $10 млрд, щоб сформувати тіньовий флот для вивезення нафти в обхід санкцій.
Традиційно найболючішими вважаються санкції США завдяки глобальному характеру доларової системи.
Однак економічні зв'язки рф з США були незначними – на відміну від зв'язків із Європою. Саме тому європейські заходи, такі як відмова від торгівлі з росією, припинення закупівель її газу, нафти і вугілля, заборона на постачання продукції подвійного призначення і передових технологій, вихід з рф компаній, заморожування валютних резервів на 200 млрд євро і відключення банків від системи SWIFT завдали найбільш чутливого удару по російській економіці, вказує О'Салліван.
«Ми повинні продовжувати тиск», – стверджує він.
росія посідала 5-е місце з часткою 5,8% серед партнерів ЄС із товарообігу, який до війни становив 253 млрд євро.
З того часу він упав на 74% до 68 млрд євро.
Тим часом, із США до росії у 2021 році вирушало лише 0,4% експорту – приблизно стільки ж, скільки до Гондурасу.
У 2024 році ця цифра склала жалюгідні $3,5 млрд.
Проте через обмеження доступу до технологій російська промисловість деградує, санкції ведуть до зростання витрат та падіння якості обладнання, а «ціна комплектуючих для російської військової машини зросла на 30%», зазначає О'Салліван.
Намагаючись домовитися зі США щодо зниження напруженості, путін добивається часткового зняття санкцій. Зокрема через відсутність комплектуючих для літаків дуже важка ситуація складається в секторі авіаперевезень. В результаті утворився дефіцит цивільних літаків, їх не вистачає для організації програм туроператорів, і щороку з ладу додатково будуть виходити 50-100 лайнерів, стверджують експерти галузі.
У москві вважають, що налагодження зв'язків з Трампом може принести не тільки геополітичні, а й економічні вигоди, включаючи відновлення поставок компонентів для літаків Boeing, що експлуатуються в росії, пише The New York Times.
«Хоча санкції можна обійти, вони служать життєво важливим елементом, уповільнюючи та роблячи дорожчим ведення війни росією. Ми повинні дотримуватись наміченого курсу», – підсумовує аналітик.
Бекграунд. Нагадаємо, у росії банкомати не приймають нові купюри через санкції – це пов’язано з виходом із російського ринку виробників банківських автоматів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].