Яніна Соколова: Facebook-групи, які поширюють ШІ-картинки, керуються агентами ФСБ
Кінцева мета таких груп – вирахувати серед учасників найзговірливіших користувачів і завербувати їх

Українська журналістка Яніна Соколова попередила про нову хвилю російської інформаційної війни, яка проявляється у зростанні кількості ботів, завданням яких є завербувати українців для підривної діяльності.
«Сотні тисяч ботів. З заблокованими профілями приходять у коментарі, аби зневірити, настрашити, дискредитувати. Обирають мішенню волонтерів, військових і всіх проукраїнських медійників і лідерів думок», – написала вона в дописі в Facebook.
Зокрема, Соколова звертає увагу на велику активність у підліткових спільнотах – у TikTok, Instagram, спільнотах геймерів тощо.
«Підліткам надсилають інформацію про те, що зламано їхній месенджер і куратори погрожують показати це батькам. В обмін на непоказ – виконати завдання агентури або гроші», – зазначає журналістка.
За її словами, вони з колегами з проєкту БАЗА провели розслідування діяльності груп у Facebook, які масово поширюють примітивні картинки, згенеровані штучним інтелектом, і з’ясували, що кінцева мета таких груп – вирахувати серед учасників найзговірливіших користувачів і завербувати їх.
«Ми з командою нашого нового проєкту БАЗА зробили експеримент і під видом підписників сторінок, де «цього воїна ніхто не привітав із днем народження» увійшли у групу, яка веде із цієї ШІ-сторінки. Нас запросили на онлайн-літургію, де готують українців до другого пришестя Христа – це основна тема зібрання. Коли група була набрана, до неї підключився куратор із російським номером. І спостерігає далі, обираючи жертву, яка зможе виконувати завдання ФСБ», – розповіла Соколова.
Також, за її спостереженнями, боти активно поширюють відео з діями ТЦК.
«Ворог взявся за цю тему як за головну зараз. Мета – демотивувати і дискредитувати як військових, так і армію в цілому», – наголошує вона.
«росіяни запустили і будуть ще більше запускати ботів, аби зламати єдність країни зсередини. Також вони працюють вмілою англійською, іспанською, французькою у твіттері. Пишучи щодня тисячі коментів під видом громадян тої чи іншої країни – союзника України», – зазначила журналістка.
Вона радить не вступати в комунікацію з такими ботами, а також попередити підлітків, знайомих, друзів із-за кордону про імовірність загрози.
А також поширювати інформацію тільки з перевірених офіційних джерел.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].