Впровадження KPI для податкових і митних органів: Комітет ВР підтримав законопроєкти
Їх рекомендують прийняти за основу

Фінансовий Комітет ВР рекомендував прийняти законопроєкт N12359 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оцінки ефективності та результативності діяльності податкових органів та законопроєкт N12360 про внесення змін до Митного кодексу України щодо оцінки ефективності та результативності діяльності митних органів в першому читанні за основу.
Про це повідомив голова Комітету ВР Данило Гетманцев.
Він нагадав, що проєктами пропонується запровадити оцінку ефективності та результативності діяльності податкових і митних органів із метою підвищення прозорості та підзвітності податкових і митних органів, оптимізації процесів прийняття управлінських рішень, усунення недоліків у діяльності.
«Така оцінка буде проводитися на підставі KPI, які будуть визначитися Мінфіном та оприлюднюватися на офіційних вебсайтах ДПС і Держмитслужби. За результатами оцінки ДПС та Держмитслужба будуть складати звіти, які підлягають оприлюдненню на вебсайтах цих органів», – зазначив Гетманцев.
Так, проєктом щодо встановлення KPI для податкової пропонується:
- визначення поняття «ключовий показник діяльності податкових органів» (KPI) та встановлення вимог до KPI;
- визначення поняття «податковий розрив» (tax gap) та запровадження щорічного обчислення й оприлюднення цього показника;
- запровадження рекомендованої МВФ класифікації KPI для ДПС на стратегічні (строком більше ніж на один рік) та операційні (щорічні);
- встановлення взаємозв’язку між індивідуальним оцінюванням службової діяльності посадової особи та оцінкою діяльності ДПС;
- врегулювання порядку щоквартального оприлюднення інформації про виконання KPI для ДПС;
- першим звітним періодом для оцінки ефективності та результативності діяльності податкових органів має стати 2025 рік, а з метою врахування кращих міжнародних практик (TADAT) і рекомендацій міжнародних організацій (МВФ, ОЕСР) проєктом закону пропонується перелік рекомендованих для встановлення KPI для ДПС.
Водночас у проєкті щодо встановлення KPI для митниці пропонується:
- Визначити види оцінки – внутрішня (проводиться Держмитслужбою на підставі KPI, розроблених Мінфіном) та зовнішня (проводиться незалежними експертами, що визначаються КМУ за пропозиціями міжнародних та іноземних організацій).
- Визначити, що внутрішній оцінці підлягають такі напрями діяльності митниці, зокрема: створення сприятливих умов для полегшення торгівлі та розвитку конкуренції; адміністрування митних платежів; захист суспільства, громадського здоров’я і безпеки довкілля та боротьба з незаконним переміщенням наркотичних засобів і зброї; організаційний розвиток діяльності митних органів;
- Мінфіну рекомендується врахувати механізм вимірювання ефективності діяльності митних адміністрацій (WCO Performance Measurement Mechanism), розроблений Всесвітньою митною організацією при визначенні KPI для митниці.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що в Україні хочуть змінити підхід до перевірки доброчесності суддів. Кабмін ухвалив відповідний законопроєкт.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].