AI-агрономи, піксельні обприскувачі та цифрові поля: яким буде майбутнє українського агробізнесу

AI-агрономи, піксельні обприскувачі та цифрові поля: яким буде майбутнє українського агробізнесу

На дискусії Mind WinTech Summit 2025 лідери галузі обговорили, які технології вже змінюють сільське господарство і як зробити їх масовими

AI-агрономи, піксельні обприскувачі та цифрові поля: яким буде майбутнє українського агробізнесу
Фото: Mind

На дискусії «Тренди в рішеннях AgriTech» зійшлися три експерти з різним досвідом, але зі схожим баченням: український агробізнес хоче інновацій, але обирає ті, які дають швидкий ефект і не вимагають надзусиль для впровадження.

Про це вони розповіли на у Mind WinTech Summit 2025

«Фермер ще вчиться працювати з автопілотом. Говорити йому зараз про повну роботизацію – це як заносити Digital у присілок», – каже Богдан Круглик, директор FRENDT.

За його словами, ринок тільки вчиться точному землеробству. Автоматизація вже прискорюється, але масова роботизація, яка зменшує участь людини, – це перспектива на 10–20 років. Водночас компанія FRENDT уже постачає в Україну AI-обприскувачі від EcoRobotix, які працюють зі точністю 6х6 см.

«Інновації є, але вони часто не приносять ефекту, бо їх просто немає кому правильно застосовувати. У нас фермер із технікою на мільйон доларів і базовим рівнем освіти – це реальність», – пояснює Круглик.

Тому, переконаний він, наступний тренд – це AI-асистенти для фермерів й агрономів. Один із партнерів компанії вже працює над таким інструментом у сфері агроконсалтингу.

Назар Малиняк, керуючий партнер SmartFarming, зауважив, що замість розвитку хайпових трендів українські аграрії змушені розв'язувати нагальні проблеми. Основна з них – оцифрування процесів.

«Поки на Заході тестують роботів, ми ще переводимо зошити в Excel», – підсумовує він.

Головний запит зараз – це збір даних і побудова диференційованих карт обробки, що дозволяє працювати з точністю на рівні ділянки. А основна вимога агробізнесу – це швидка окупність технологій.

«Фермер готовий інвестувати лише в те, що повернеться за два-три роки. Всі інші інновації сприймаються з обережністю», – зазначає Малиняк.

Дмитро Зайцев, керівник відділу розвитку та інновацій Continental Farmers Group, визнає, що великі очікування щодо роботизації наразі не справдилися.

«Так, ми вже кілька років про це говоримо, але поки що це лише пілоти. Масового ринку – немає», – зазначає він.

Тим не менш, найближчий прорив, на думку Зайцева, буде не в роботах, а в технологіях машинного зору. Це дозволить агросектору автоматизувати обстеження полів, зменшити навантаження на агрономів і точніше прогнозувати врожайність.

Бекграунд. Як раніше писав Mind, «щоб агробізнес вижив – він має змінитись». Андрій Тимошенко, керівник «KPMG в Україні», розповів про те, як агрокомпаніям вижити та вирости через партнерство з технологічним бізнесом.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло