Єврокомісія опублікувала дорожню карту з відмовою не тільки від російського газу, а й нафти і ядерного палива

Єврокомісія опублікувала дорожню карту з відмовою не тільки від російського газу, а й нафти і ядерного палива

У кремлі це назвали «пострілом собі в ногу»

Єврокомісія опублікувала дорожню карту з відмовою не тільки від російського газу, а й нафти і ядерного палива
фото DR

Єврокомісія опублікувала анонсовану дорожню карту відмови від російських енергоносіїв у найближчі роки.

Йдеться про відмову не лише від нафти і газу, а й ядерного палива, оскільки у деяких країнах Європи є АЕС із російськими реакторами, які працюють на російському паливі.

Імпорт газу з росії пропонується повністю припинити до 2027 року. Для цього у червні буде запропоновано законодавство, яке зобов'язує припинити імпорт як трубопровідного, так і зрідженого газу за наявними контрактами з 2027 року.

Також буде заборонено укладати нові контракти із російськими постачальниками. Спотові контракти (з негайною оплатою) пропонується заборонити вже до кінця цього року.

Щодо нафти дорожня карта передбачає лише подальшу боротьбу з російським «тіньовим флотом» як шляхом санкцій, так і шляхом посилення екологічних стандартів, яким багато старих танкерів не зможуть відповідати.

У дорожній карті вказано, що відмовитись від російського ядерного палива до 2027 року європейським країнам не вдасться, тому це має бути завдання на середньострокову перспективу. Зокрема, пропонується «зробити імпорт російського збагаченого урану менш економічно виправданим» (це може означати новий податок, писало Reuters), обмежити нові контракти та розгорнути власне виробництво.

Усі ці пропозиції мають пройти через Європейський парламент та бути схвалені кваліфікованою більшістю національних урядів.

Частка російського газу в європейському імпорті й досі становить близько 19%, визнає Єврокомісія. Він надходить через трубопровід «Турецький потік» до Угорщини та Словаччини, а також у вигляді ЗПГ, причому у 2024 році імпорт перестав скорочуватися та знову почав зростати, зазначається у дорожній карті. У 2021 році, до російського вторгнення в Україну, ЄС імпортував із росії 45% газу.

«Ми більше не дозволимо шантажувати наші країни-члени. Ми більше не будемо побічно допомагатимемо наповнювати кремлівську польову касу», – підкреслив єврокомісар Йоргенсен. За його словами, навіть якщо в Україні завтра настане мир, зберігати енергетичну залежність від росії буде нерозумно.

Прес-секретар кремля Пєсков прокоментував агентству Reuters пропозиції Єврокомісії, спрямовані на повне припинення імпорту газу з росії до кінця 2027 року.

Європа «стріляє собі в ногу», сказав Пєсков.

«Вони скорочують конкурентне середовище, віддаючи перевагу дорожчим товарам зі Сполучених Штатів та інших країн. Можна лише сподіватися, що наступне покоління європейських політиків оцінюватиме ситуацію тверезо», – сказав прес-секретар кремля.

Бекграунд. Між тим повідомлялося, що партія Шольца СДПН підтримує зняття санкцій проти «Північного потоку 2». За даними POLITICO, ця пропозиція зустріла скептицизм у Німеччині.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло