Аптеки та дистриб’ютори завищують націнки на ліки – дані перевірки
За результатами було застосовано 3 адміністративно-господарських санкцій на загальну суму 1,9 млн грн

Типовим порушенням порядку формування, встановлення та застосування цін на лікарські засоби є завищення суб’єктами господарювання граничного розміру постачальницько-збутової та роздрібної надбавки. Такого висновку дійшла Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) за результатами перевірок, які відновила з 1 березня 2025 року.
Зазначені дані служба озвучила у відповідь на запит Mind.
Раніше Кабмін на виконання рішення РНБО від 12 лютого 2025 «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців» заборонив дистриб'юторам встановлювати націнку на всі лікарські засоби вище 8%, а для аптек – не більше 35% для безрецептурних препаратів (і встановив регресивну шкалу для рецептурних). Також з 1 березня були заборонені маркетингові договори між виробниками й аптеками.
У Держспоживслужбі також повідомили, що за результатами перевірок щодо дотримання цінової політики аптеками за період з 1 березня по 5 травня 2025 було прийнято 126 рішень про застосування 3 адміністративно-господарських санкцій на загальну суму 1,9 млн грн.
Крім того, складено 83 приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та приведення їх у відповідність до вимог чинного законодавства. Також 91 посадову особу притягнуто до адміністративної відповідальності шляхом накладання штрафів на загальну суму 187,5 тис. грн.
Бекграунд. На початку лютого президент Володимир Зеленський розкритикував аптечні мережі за завищення цін на ліки, а після скликав засідання Ради національної безпеки і оборони з цього питання. У результаті з 1 березня фармкомпанії знизили ціни на найпопулярніші препарати на 30%. А пізніше, протягом березня – погодились на поступове зниження відпускних цін іще на 202 препарати.
Серед інших нововведень, що вплинуть на вартість медикаментів, буде запроваджено «правило Болар», яке дасть змогу виробникам ліків розпочинати підготовку до випуску аналогів оригінальних препаратів ще до завершення терміну дії патенту на них.
Раніше Mind також повідомляв, що ліки Україні можуть подешевшати на 50%.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].