«Тільки грошей недостатньо»: уряд Німеччини працює над законом про прискорені закупівлі для армії
Міністр МЗС Німеччини повідомив про готовність країни підвищити витрати на оборону до 5% від ВВП

Німеччина готова підтримати ініціативу США щодо підвищення військових витрат країн НАТО до 5% ВВП. Про це заявив глава МЗС Йохан Вадефуль на зустрічі міністрів альянсу в Туреччині, пише BILD.
Передбачається, що 3,5% ВВП піде на традиційні оборонні витрати, а ще 1,5% – на модернізацію військової інфраструктури.
За розрахунками канцлера Фрідріха Мерца, для Німеччини це означає щорічні військові витрати 225 млрд євро – за поточного рівня ВВП це майже половина всього федерального бюджету.
Однак, як зазначається в коаліційній угоді, «одних грошей недостатньо»: через бюрократію у Бундесвері дуже складно реалізувати великі закупівлі та реформи.
У зв'язку з цим уряд хоче вже найближчими місяцями ухвалити закон про «прискорення планування та закупівель» для армії.
«Якщо політики створять необхідні умови, промисловість зможе поставити все необхідне», – підкреслив глава Rheinmetall Армін Паппергер у розмові з BILD.
Проте проблеми глибші: у Німеччині не вистачає казарм, зброї та інструкторів, визнає колишній уповноважений у справах Бундесверу Ганс-Петер Бартельс.
«Звичайно, після стільки років скорочення чисельності військ відчувається нестача всього», – сказав він у розмові з BILD.
За даними НАТО, у 2024 році лише 23 із 32 держав-членів альянсу досягли цільового рівня в 2% від ВВП на оборону. Дональд Трамп, своєю чергою, раніше закликав підвищити цей поріг до 5%. Держсекретар США Марко Рубіо заявляв, що НАТО прагне усунути «слабкі ланки» у своїй структурі.
«Сила альянсу визначається силою його найслабшого учасника. Ми хочемо, щоб у НАТО не було слабких ланок», – наголосив Рубіо.
На початку травня генсек НАТО Марк Рютте запропонував країнам альянсу план щодо доведення сукупних оборонних витрат до 5% ВВП до 2032 року. Згідно з пропозицією, 3,5% направлятимуться на військові потреби, ще 1,5% – на інші заходи, пов'язані із безпекою.
Ініціатива Рютте передбачає регулярний і жорсткий механізм контролю над виконанням цих цільових показників.
На сьогодні найвищим рівнем оборонних витрат у НАТО може похвалитися Польща – 4,12% ВВП. Далі йдуть Естонія (3,43%) та США (3,38%).
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].