Російська делегація здивувала фейковими цитатами з Наполеона і Бісмарка, які не пройшли факт-чекінг

Російська делегація здивувала фейковими цитатами з Наполеона і Бісмарка, які не пройшли факт-чекінг

Мединський виправдовує небажання росії про припинення вогню тим, що «такого не траплялося ніколи в історії»

Російська делегація здивувала фейковими цитатами з Наполеона і Бісмарка, які не пройшли факт-чекінг
фото Anadolu\Getty Images

Під час мирних переговорів у Стамбулі голова російської делегації Владімір Мединський спробував пояснити позицію росії щодо територіальних претензій, використовуючи поєднання перекручених історичних аналогій та вигаданих цитат із Наполеона Бонапарта та Отто фон Бісмарка.

У розмові з пропагандистом російського телебачення Євгєнієм Поповим Мединський заявив, що мирні переговори у 2022 році були зірвані через «пряме втручання Заходу».

«І ми знаємо історичні аналогії цього втручання», – сказав він, не наводячи чітких паралелей.

Далі Мединський розглядав поточну війну та провалений мирний процес виключно в контексті 300-річної історії російської імперії.

«Було багато російсько-турецьких війн, – сказав він. – Одна з них, у 1870-х роках, була спричинена великим конфліктом на Балканах. Ми, по суті, досягли угоди з Туреччиною… але потім втрутився Захід. У Берліні зібрався конгрес, який вирішив, що угоди Сан-Стефанського договору можна «вдосконалити»… Потім були ще балканські війни 1912–1913 років, а зрештою і Перша світова війна – прямий наслідок втручання Заходу».

Він стверджував, що 30-денне припинення вогню, запропоноване наразі Україною, ЄС та США, є «неможливим», додавши:

«Цього ніколи не траплялося в минулих військових конфліктах. Люди, які цього вимагають, не знають історії».

На підтвердження цього твердження Мединський навів нібито цитату Наполеона:

«Як сказав Наполеон, війна та переговори ведуться одночасно».

Однак фактчекери не знайшли жодних доказів того, що Наполеон коли-небудь це говорив.

Андрій Коваленко, керівник Українського Центру протидії дезінформації, та опозиційне російське видання «Важные истории», звернули увагу на сумнівне походження цієї заяви.

«Історичні джерела не фіксують таких слів імператора, а отже це висловлювання слід вважати апокрифічним», – зазначає Коваленко.

Мединський продовжив, проводячи порівняння з війнами 20-го століття:

«Погані приклади, але війна у В'єтнамі тривала 15 років, і переговори тривали весь цей час. Корейська війна – та ж історія, постійні переговори поряд з бойовими діями. Але найважливішою для нас є радянсько-фінська війна… Сталін запропонував Фінляндії перемир'я. Британці та французи підбурювали їх: «Ви не повинні вести переговори з Радянським Союзом, жодних мирних угод – бийтеся з росіянами до останнього фіна»».

Потім він порівняв нинішню ситуацію в Україні з Північною війною початку 18 століття, стверджуючи, що території Швеції на той час включали те, що зараз є Ленінградською областю, і звинувачуючи Англію та Францію в тому, що вони нібито перешкодили шведському Карлу XII укласти мир з Петром Першим.

Мединський також виправдав вимоги росії щодо української території цитатою, яку він приписує канцлеру Німеччини Отто фон Бісмарку:

«Він [Бісмарк] завжди казав: «Ніколи не намагайтеся обдурити росіян чи красти у них, бо час мине, і рано чи пізно росіяни завжди прийдуть, щоб повернути собі те, що їхнє». Ця ідея – «росіяни завжди прийдуть за тим, що їхнє» – є дуже важливим історичним уроком», – стверджував Мединський.

Але, як зазначають «Важные истории», такої цитати не існує в німецьких історичних архівах. Навіть веб-сайт Російського військово-історичного товариства – організації, яку заснував і очолює сам Мединський – спростовує справжність цієї заяви.

Раніше The Economist писало, що Мединський на переговорах сказав: «Ми не хочемо війни, але ми готові воювати рік, два, три – скільки б часу це не знадобилося. Ми воювали зі Швецією 21 рік. Як довго ви готові воювати?»

«А ось моя цитата: немає серед росіян того, хто колись не збрехав. Брехня – то кров російська», – зазначає керівник ЦПД Андрій Коваленко.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло