Російська делегація здивувала фейковими цитатами з Наполеона і Бісмарка, які не пройшли факт-чекінг
Мединський виправдовує небажання росії про припинення вогню тим, що «такого не траплялося ніколи в історії»

Під час мирних переговорів у Стамбулі голова російської делегації Владімір Мединський спробував пояснити позицію росії щодо територіальних претензій, використовуючи поєднання перекручених історичних аналогій та вигаданих цитат із Наполеона Бонапарта та Отто фон Бісмарка.
У розмові з пропагандистом російського телебачення Євгєнієм Поповим Мединський заявив, що мирні переговори у 2022 році були зірвані через «пряме втручання Заходу».
«І ми знаємо історичні аналогії цього втручання», – сказав він, не наводячи чітких паралелей.
Далі Мединський розглядав поточну війну та провалений мирний процес виключно в контексті 300-річної історії російської імперії.
«Було багато російсько-турецьких війн, – сказав він. – Одна з них, у 1870-х роках, була спричинена великим конфліктом на Балканах. Ми, по суті, досягли угоди з Туреччиною… але потім втрутився Захід. У Берліні зібрався конгрес, який вирішив, що угоди Сан-Стефанського договору можна «вдосконалити»… Потім були ще балканські війни 1912–1913 років, а зрештою і Перша світова війна – прямий наслідок втручання Заходу».
Він стверджував, що 30-денне припинення вогню, запропоноване наразі Україною, ЄС та США, є «неможливим», додавши:
«Цього ніколи не траплялося в минулих військових конфліктах. Люди, які цього вимагають, не знають історії».
На підтвердження цього твердження Мединський навів нібито цитату Наполеона:
«Як сказав Наполеон, війна та переговори ведуться одночасно».
Однак фактчекери не знайшли жодних доказів того, що Наполеон коли-небудь це говорив.
Андрій Коваленко, керівник Українського Центру протидії дезінформації, та опозиційне російське видання «Важные истории», звернули увагу на сумнівне походження цієї заяви.
«Історичні джерела не фіксують таких слів імператора, а отже це висловлювання слід вважати апокрифічним», – зазначає Коваленко.
Мединський продовжив, проводячи порівняння з війнами 20-го століття:
«Погані приклади, але війна у В'єтнамі тривала 15 років, і переговори тривали весь цей час. Корейська війна – та ж історія, постійні переговори поряд з бойовими діями. Але найважливішою для нас є радянсько-фінська війна… Сталін запропонував Фінляндії перемир'я. Британці та французи підбурювали їх: «Ви не повинні вести переговори з Радянським Союзом, жодних мирних угод – бийтеся з росіянами до останнього фіна»».
Потім він порівняв нинішню ситуацію в Україні з Північною війною початку 18 століття, стверджуючи, що території Швеції на той час включали те, що зараз є Ленінградською областю, і звинувачуючи Англію та Францію в тому, що вони нібито перешкодили шведському Карлу XII укласти мир з Петром Першим.
Мединський також виправдав вимоги росії щодо української території цитатою, яку він приписує канцлеру Німеччини Отто фон Бісмарку:
«Він [Бісмарк] завжди казав: «Ніколи не намагайтеся обдурити росіян чи красти у них, бо час мине, і рано чи пізно росіяни завжди прийдуть, щоб повернути собі те, що їхнє». Ця ідея – «росіяни завжди прийдуть за тим, що їхнє» – є дуже важливим історичним уроком», – стверджував Мединський.
Але, як зазначають «Важные истории», такої цитати не існує в німецьких історичних архівах. Навіть веб-сайт Російського військово-історичного товариства – організації, яку заснував і очолює сам Мединський – спростовує справжність цієї заяви.
Раніше The Economist писало, що Мединський на переговорах сказав: «Ми не хочемо війни, але ми готові воювати рік, два, три – скільки б часу це не знадобилося. Ми воювали зі Швецією 21 рік. Як довго ви готові воювати?»
«А ось моя цитата: немає серед росіян того, хто колись не збрехав. Брехня – то кров російська», – зазначає керівник ЦПД Андрій Коваленко.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].