Зросла кількість українців, які готові «терпіти війну, скільки буде необхідно»
Київський міжнародний інститут соціології оприлюднив результати нового опитування

60% українців готові терпіти війну росії проти України стільки, скільки буде необхідно, а ще 6% готові терпіти рік.
Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).
За даними соціологів, від початку повномасштабного вторгнення рф до травня 2024 року ситуація практично не змінювалися: стабільно близько 71–73% відповідали, що вони готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно (і ще 2–5% говорили про рік). Зазначається, що про коротший власний запас міцності (декілька місяців – пів року) говорили 12–21%.
«Водночас між травнем і жовтнем 2024 року ми вперше зафіксували зниження частки тих, хто готовий терпіти стільки, скільки буде потрібно – до 63%. Показник і далі знижувався та досяг 54% у березні 2025 року», – йдеться в повідомленні.
Між березнем і травнем – початком червня 2025 року показник готовності українців щодо тягаря війни зріс, і зараз 60% українців кажуть, що вони «готові терпіти стільки, скільки буде необхідно», пишуть експерти. Вони додали, що ще 6% готові терпіти 1 рік, тобто відносно довгий період.
За даними КМІС, говорять про те, що готові терпіти коротший період (декілька місяців або пів року) – 20% (у березні 2025 року таких було 24%), а решта 14% не змогли визначитися зі своєю відповіддю.
Соціологи зауважили, що в усіх регіонах проти початку 2024 року стало менше тих, хто відповів, що вони «готові терпіти стільки, скільки буде необхідно».
Водночас у всіх регіонах порівняно з березнем 2025 року показник зріс, і зараз ситуація між регіонами відрізняється не дуже істотно, пише пресслужба.
«На тлі інших дещо вирізняється лише Схід, де 51% готові терпіти стільки, скільки необхідно. В інших регіонах – 60-62%. Водночас по-перше, навіть на Сході значна частина населення (попри об’єктивні обставини) зберігає стійкість і готові до тривалого опору. По-друге, на Сході також є тренд, що зараз показник вищий, ніж був у березні 2025 року», – йдеться в повідомленні.
У дослідженні соціологи акцентувалися на наступному моменті – сприйняття питань війни залежно від віку. Як виявилося, незалежно від віку більш ніж половина в усіх вікових категоріях готові терпіти війну стільки, скільки буде необхідно. У віковій категорії 18–29 роки – 58%, 30-39 роки – 59%, 40–49 роки – 52%, 50–70 роки – 64%,
Опитування проводили телефоном на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів через всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого додали запитання про те, скільки ще часу українці готові нести тягар війни.
Зазначається, що учасниками стали повнолітні громадяни в усіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія), що загалом становить 1011 респондентів.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% – для показників, близьких до 25%, 2,5% – для показників, близьких до 10%, 1,8% – для показників, близьких до 5%, уточнює КМІС.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що більшість українців підтримують 30-денне тимчасове перемир’я між Україною та росією, але мало хто вірить, що воно є реальним початком шляху до миру.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].