Нацполіція викрила масштабну фармацевтичну схему за участі українського олігарха Жеваго
Зловмисники організували виробництво та збут українських ліків на території рф

Національна поліція викрила масштабну схему незаконного виробництва та збуту українських лікарських засобів у росії, організовану одним з українських олігархів.
Про це повідомляє пресслужба поліції.
За даними правоохоронців, організатором схеми є кінцевий бенефіціар однієї з найбільших фармацевтичних компаній України, колишній народний депутат шести скликань, який перебуває під санкціями РНБО.
Як уточнило агентству «Інтерфакс-Україна» джерело у правоохоронних органах, йдеться про Костянтина Жеваго.
Бізнесмен передав дочірній компанії у рф ліцензії, документацію та технології для виробництва препаратів. Ці ліки використовували у шпиталях для російських військових, у медзакладах силових структур рф, а також на тимчасово окупованих територіях.
Прибуток контрольованого ним російського підприємства за період дії схеми сягнув понад 892 млн рублів (понад 420 млн грн).
Жеваго та восьми його спільникам повідомили про підозру. У межах слідства поліція провела понад 40 обшуків у Києві, Харкові, Львові та області, вилучивши документи, печатки та техніку.
Лідеру злочинної організації – українському олігарху – та вісьмом його спільникам поліцейські повідомили про підозру за кількома статтями Кримінального кодексу:
- ч. 1 та 2 ст. 255 («Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній»);
- ч. 4 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 («Пособництво державі-агресору»);
- ч. 3 ст. 212 («Ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів)»);
- ч. 3 ст. 209 («Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом»).
Максимальне покарання – до 12 років позбавлення волі.
Костянтин Жеваго прокоментував заяву Нацполіції.
«Звинувачення, що я начебто продавав ліки на території рф та отримав із цього понад 420 млн грн не витримує ніякої критики. Це така сама ситуація, яка сталася декілька років тому з АвтоКрАЗом, коли підприємство експропріювали, незважаючи на мільйонні інвестиції в його розвиток, зроблені мною особисто. Тепер на черзі фармпідприємство «Артеріум», яке також намагаються «віджати», передати АРМА, а потім поділити між ким потрібно. Оскільки законних підстав зробити це у правоохоронних органів немає, вони вдаються до брудних інструментів тиску та маніпуляції. Це наступний етап політичного та економічного тиску на мене після введення проти мене незаконних безстрокових особистих санкцій РНБО України в лютому 2025 року», – заявив Жеваго.
За його словами, протягом майже шести років проти нього було ініційовано велику кількість кримінальних проваджень: жодна з цих справ так і не дійшла до судового розгляду.
«Мої юристи неодноразово подавали запити до правоохоронних органів і прокуратури з вимогою передати справи до суду, але жодних рішень не було ухвалено. Це свідчить про те, що дії українських правоохоронців не мають нічого спільного з розслідуванням реальних злочинів. Насправді це форма політичного тиску, пов’язана з моєю громадянською позицією та політичними переконаннями», – зазначив пан Жеваго.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що Жеваго з жовтня 2020 року перебував у розшуку за підозрою у розтраті 2,5 млрд грн банку «Фінанси та кредит».
У березні 2025 року Печерський районний суд м. Києва передав до Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами майно бізнесмена Костянтина Жеваго. Йдеться про корпоративні права 16 підприємств, серед них – 49,5% статутного капіталу ПрАТ «Полтавський ГЗК».
У травні 2025 року детективи Бюро економічної безпеки у м. Києві наклали арешт на комплекс площею понад 6700 кв. м у центрі столиці, а також на 291 млн грн на рахунках товариства, яке контролює підсанкційний олігарх.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].