Кількість крилатих ракет, запущених російськими бомбардувальниками, вдвічі менша, ніж минулого року – аналіз
Зухвала операція «Павутина» та західні санкції є головними причинами цього, крім того, мали ефект українські удари по російських виробниках ракет

Станом на сьогодні російських крилатих ракет, запущених по Україні стратегічними бомбардувальниками за тисячі кілометрів від цілі, приблизно вдвічі менший, ніж рік тому.
Про це пише Kyiv Post на основі аналізу даних та інформаційних платформ українських ВПС, який показує, що російський флот має менше бомбардувальників, а російські виробники ракет постачають менше ракет на військові аеродроми. Крім того, на ситуацію вплинули удари українських далекобійних БПЛА по російських ракетних заводах.
Посилаючись на джерела в СБУ, українська дослідницька група з питань безпеки повідомила, що російські бомбардувальники протягом квітня і травня змогли запустити в середньому 33 крилаті ракети під час нічного масованого удару, а в червні та липні ця цифра впала в середньому до 19 крилатих ракет.
У звіті пов'язують ослаблення російської спроможності із зухвалою операцією СБУ «Павутина» 1 червня, в рамках якої було знищено або пошкоджено 41 російський важкий бомбардувальник.
Ці втрати значною мірою відповідають за 42%-ве падіння кількості крилатих ракет повітряного базування.
Проте справа не тільки в цьому.
Незважаючи на успіх операції «Павутина», деякі з найбільших ударів рф по Україні насправді відбулися в наступні тижні: 479 безпілотників та 20 ракет 8-9 червня; понад 200 безпілотників та 41 крилата ракета повітряного базування 29 червня; та 539 безпілотників та 11 крилатих ракет повітряного базування 3-4 липня.
Згідно з даними за минулий рік, протягом серпня 2024 року російські бомбардувальники випустили 80-90 крилатих ракет по цілях в Україні. Така ж цифра була зафіксована у листопаді 2024 року, під час російських ударів по енергосистемі України.
Для порівняння, у липні 2025 року ця цифра становила близько 30 крилатих ракет повітряного базування, пише Kyiv Post.
Тенденція до зниження збереглася у серпні 2025 року. Під час останньої масованої атаки в ніч з 18 на 19 серпня російські бомбардувальники запустили лише п'ять крилатих ракет Х-101, ще п'ять балістичних ракет були запущені з землі.
росія щомісяця збирає від 30 до 50 крилатих ракет повітряного базування, і найпроблемнішим тут є доступ до високоякісної військової електроніки західного виробництва.
Санкції зменшили, але не перекрили повністю доступ росії до цих критично важливих деталей.
Крім того, згідно з відкритими джерелами, Україна атакувала російські заводи крилатих ракет щонайменше двічі: 28-29 травня 2025 року та 11 серпня 2025 року.
Перший удар по конструкторському бюро «Веселка» в Московській області, за деякими даними, був найбільшою масованою атакою безпілотників України за всю війну.
Повідомляється, що 11 серпня від 10 до 15 далекобійних безпілотників вразили Арзамаський приладобудівний завод у Нижегородській області. Завод виробляє компоненти для крилатих ракет Х-101, Х-32 та Х-59, а також військову електроніку для літаків. Щонайменше три безпілотники вразили завод. Повідомлялося про пожежу та пошкодження конструкції.
Бекграунд. Між тим стало відомо, що Україна запустила в серійне виробництво ракету «Фламінго», дальність її польоту – понад 3000 кілометрів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].