Корисний приклад: як розпоряджаються земельними ресурсами в Канаді

Корисний приклад: як розпоряджаються земельними ресурсами в Канаді

І чому на цьому прикладі може навчитися Україна

Корисний приклад: як розпоряджаються земельними ресурсами в Канаді
Фото pixabay.com

В Україні триває жвава дискусія щодо оптимальної моделі впровадження ринкових відносин у земельній сфері. Як саме врівноважити інтереси держави та  бізнесу, економічну свободу та гарантії прав? У намаганнях відповісти на ці питання може стати в пригоді досвід Канади – країни, де багато років поспіль фіксується один з найвищих рівнів життя у світі, вважає експерт експерт Олег Проценко.

Земельне регулювання в Канаді

Канада – друга у світі країна за розмірами території. Її площа становить 9976,1 тис. кв. км (997,6 млн га). У сільськогосподарському виробництві використовуються 68 млн га (7% території), рілля займає 5% загальної земельної площі, а оброблювані землі – 4% території (41 млн га).

Сільське господарство Канади відрізняється високим ступенем товарності та механізації праці. Найбільшу питому вагу в складі реалізованої продукції забезпечують зерно і малосемена – 30%, м'ясо (без битої птиці) – 27%, молочна продукція – 13%. У структурі посівних площ переважають зернові культури (пшениця, овес, ячмінь, кукурудза). Крім того, вирощують льон, рапс, картоплю, тютюн. Розвинене овочівництво.

Природні умови країни визначають і зональну спеціалізацію сільськогосподарського виробництва. Так, зерно виробляють у зоні прерій (степів), у межах провінцій Альберта, Манітоба, а також у Британській Колумбії. Тут вирощують пшеницю, ячмінь, овес, канолу (канадський різновид ріпаку), жито, льон.

У провінціях Онтаріо і Квебек вирощують кукурудзу і соєві боби. Три чверті поголів'я великої рогатої худоби зосереджено в степових провінціях, тоді як більша частина поголів'я свиней знаходиться в Квебеку і Онтаріо. Частка зони прерій по поголів'ю свиней висока. Водночас у провінціях Квебек і Онтаріо концентрується також основна частина молочного стада великої рогатої худоби.

Велика частина земель Канади – 90,3% – знаходиться у державній власності та належить до земель Британської Корони (Crown Land). Державне землеволодіння представлено федеральним і провінційним (адміністративно-територіальним) рівнями. У приватній власності знаходиться 9,7% усіх земель, з них майже 75% займають фермерські господарства.

Структура землеволодіння в Канаді (всі категорії земель)

Провінція або адміністративна територія Загальна земельна площа, тис. кв. км   Частка в сумарній площі  
    Федеральні землі Британської Корони   Землі провінцій або адміністративних територій (приналежні
до Британської Корони)
Приватні землі
Альберта 644.4 9.6 62.6 27.8
Британська Колумбія 929.7 0.9 93.3 5.8
Квебек 1356.8 0.2 92.1 7.7
Манітоба 548.4 0.8 78 21.2
Нова Шотландія 52.8 2.9 29.8 67.3
Нью-Брансуїк 72.1 3 42.9 54.1
Ньюфаундленд 371.7 0.7 94.9 4.4
Онтаріо 891.2 0.9 88 11.1
Острів Принца Едуарда 5.7 0.8 12.1 87.1
Саскачеван 570.7 2.4 59.7 37.9
Північно-західні території 3293 88.4 0.1 11.5
Юкон 479 99.8 0.2 0.1
Канада в цілому 9215.4 40.3 50 9.7

При цьому велика частина земель сільськогосподарського призначення (98%) знаходиться у приватній власності, інші представляють федеральний резерв або перебувають під контролем Фермерської кредитної корпорації.

Хоча у федеральному володінні знаходяться 40,3% державних земель Канади, майже всі вони зосереджені в межах північно-західних територій і провінції Юкон, що розташована на півночі країни. Тому державне землеволодіння в найбільш населеній і освоєній частині Канади представлено майже виключно землями, що належать урядам провінцій (лише в Альберті, Нью-Брансуїку, Новій Шотландії та Саскачівані по кілька відсотків земельної площі знаходиться безпосередньо у федеральній власності).

Для обліку державних земель (земель Корони) Міністерство охорони природи, земель і парків веде спеціальний реєстр (Crown Land Registry).

Облік і реєстрація земель у Канаді, а також землевпорядкування підтримуються федеральними законами і основними земельними законами провінції.

Висновки для України

З канадського досвіду українським законодавцям можна зробити важливі висновки. Зокрема, не викликає сумніву, що збереження державного контролю над лісами та водоймами є доцільним.

Високоякісний захист прав власності та вільна економіка дуже позитивно впливають на ціни. Так, вартість оренди 1 гектара на рік у Канаді становить $2700. Для порівняння: вартість оренди 1 гектара на рік в Україні становить $40 – це майже в 70 разів менше.

Така висока ціна є вигідною для бюджету: щорічна сплата податку на нерухомість у розмірі близько 1% від ринкової вартості активу стимулює максимально ефективно використовувати земельні ресурси.

Ще один важливий урок: земля є невід'ємною частиною з будовою. При цьому податок на нерухомість (куди входить і земля) є податком, збори по якому в Канаді становлять 40–60% місцевих бюджетів. А вартість нерухомості кожні чотири роки оцінює незалежне агентство.

Важливо й те, що для запобігання зловживань під час продажу державних земель усі операції з купівлі та продажу землі відбуваються на відкритих аукціонах.

Автор висловлює вдячність EDGE (Expert Deployment for Governance and Economic Growth, Canada) за організацію поїздки для ознайомлення з канадським досвідом.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло