Людина-функція: війна і мир Курта Волкера

Людина-функція: війна і мир Курта Волкера

До яких результатів призведе робота спецпредставника Держдепу США в Україні

Этот материал также доступен на русском языке
Людина-функція: війна і мир Курта Волкера
Курт Волкер
Фото U.S. Embassy Kyiv Ukraine

Поява Курта Волкера в якості офіційного представника Держдепу США істотно пожвавила переговорний процес з проблеми Донбасу. Але суперечливі заяви представника Білого дому поки не дають можливості чітко сказати, яку геополітичну лінію проводитиме Курт Волкер в Україні. Зрозуміло лише одне – саме від його персони багато в чому залежатиме доля українського питання.

9 липня Держсекретар США Рекс Тіллерсон представив у Києві Курта Волкера як спецпредставника Держдепу США в Україні. Домовленість про делегування Волкера і його повноваження було досягнуто на гамбурзькому саміті G20 тижнем раніше, про що писав Mind. Спочатку вибір Дональда Трампа викликав ряд питань. Волкер не є «чистою» людиною президента. Його кар'єрний шлях і приналежність до неоконів швидше говорить про те, що в міжнародній політиці він куди ближче до позиції Маккейна, ніж президента Трампа. Хоча в силу відсутності сформульованого бачення в останнього, вибір досвідченого дипломата і парламентера, нехай і з іншим геополітичним світоглядом, виглядає вельми продуманим ходом.

На відміну від попередніх негласних кураторів українського питання (Вікторії Нуланд і працівників апарату колишнього держсекретаря Джона Керрі), Курт Волкер відразу ж залучився до процесу і провів ряд важливих консультацій у Києві (і не тільки). При цьому варто зазначити, що почавши з миротворчих заяв про необхідність вирішення конфлікту на Донбасі шляхом переговорів, Волкер став дрейфувати в бік досить жорстких заяв і навіть обіцяв продовжити дискусію в США про надання Україні сучасного озброєння. Навіть якщо подібного роду фрази носять декларативний характер, Волкер може, сам того не розуміючи, активізувати мілітаристське крило в українській владі. З досвіду останніх років видно, що баланс цих двох парадигм швидше консервує конфлікт, ніж наближає його до вирішення, тому чим конкретнішим Волкер буде у своїх тезах, тим швидше намітиться прогрес у питанні Донбасу.

З ким і про що говорить Курт Волкер? Волкер проводить як офіційні, так і неофіційні консультації. На даний момент, після двох своїх візитів в Україну, Волкер встиг поговорити з представниками української влади з Адміністрації президента і Верховної Ради, а також з'їздити на Донбас для того, щоб на власні очі побачити й оцінити ситуацію в регіоні. Також відомо про переговори Волкера з представниками ЄС для вироблення спільної позиції з США щодо України. Цей тиждень Волкер проводить в Європі (Париж – Брюссель – Відень – Лондон), де зустрінеться в тому числі з представниками ОБСЄ.

Як Волкер оцінює ситуацію на Донбасі? У висловлюваннях він використовує термін «російська агресія» і після відвідування Донбасу назвав те, що там відбувається, «гарячою війною». Це говорить про те, що спецпредставник не розглядає конфлікт на Донбасі як заморожений, що надає його місії принципово іншої мотивації.

Як Волкер ставиться до Мінського процесу? Волкер визнає два наявних формати міжнародної комунікації з українського питання – мінський і нормандський. Причому останній використовується як комунікаційний канал, а перший – як процес врегулювання кризи. При цьому Волкер не форсує питання приєднання США до нормандського формату, про що вже давно просить Київ, хоч і постійно наголошує на важливості активної участі США в розв'язанні кризи.

Чому були присвячені останні переговори в нормандському форматі? Президент України Петро Порошенко говорив про те, що його головним завданням у цьому сеті переговорів було домогтися дотримання режиму тиші. Якщо виходити з поточної ситуації на Донбасі, говорити про досягнення цієї мети поки не доводиться. Вчергове було заслухано звіт ОБСЄ, роботу якої той же Курт Волкер розцінює як незадовільну через відсутність доступу до всієї території конфлікту. Відомо, що під час переговорів знову прозвучала ідея щодо введення на Донбас миротворчої місії ООН.

Чому знову заговорили про миротворців і взяли паузу? Те, що такі переговори в нормандському форматі пройдуть лише в другій половині серпня, багато хто розцінив як сигнал провалу переговорів. З іншого боку, з огляду на актуалізацію теми введення миротворчих військ ООН, це може свідчити про волю учасників формату все-таки прийняти таке рішення. А для цього потрібен час і необхідне проведення цілого ряду додаткових консультацій. З огляду на безперспективність роботи ОБСЄ і те, що мандат її повноважень уже вичерпаний, про що говорить Волкер, ідея з миротворцями набуває особливої актуальності.

Протиріччя Волкера: про що говорить заява щодо надання Києву озброєння? На тлі всього сказаного вище і активних дипломатичних зусиль Курта Волкера, спецпредставник Держдепу зробив і гучну заяву з протилежним політичним підтекстом. Зокрема, це стосується питання надання Україні сучасного озброєння, чого вже давно домагається українська влада. «У новій американській адміністрації питання це знову розглядається, але я нічого з цього приводу поки сказати не можу. Але я знаю, що ситуація вивчається, і ми проводитимемо консультації з цього приводу з нашими європейськими партнерами», – заявив Волкер в інтерв'ю BBC. Але варто розуміти, що Волкер лише відповів на питання журналіста, а не виступив з офіційною заявою.

Але Україна все ж таки може отримати озброєння? Так, але на відміну від адміністрації Обами, зараз йдеться про іншу мотивацію. Волкер вважає, що посилення української армії повинно відбуватися для  стримування Росії й у жодному разі не провокувати ескалацію військових дій. У даному випадку можна сперечатися з позицією Курта Волкера, але важливо розуміти його мотивацію: озброєння заради стримування, а не заради війни.

Так чи суперечить Волкер сам собі? З огляду на те, що Волкер проводить всебічний аналіз ситуації, зараз варто говорити про перевірку переговорних позицій. Заяви Волкера спрямовані не стільки на самі дії, скільки на оцінку реакцій ключових гравців. І з огляду на те, що спецпредставник Держдепу США найближчим часом збирається відправитися на консультації до Москви, це тільки підтверджує.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло