Мудрий вибір: книга, що демонструє та підтверджує реальність
Найкращі книги з економіки
Спецпроект за підтримки компанії ДТЕК

Мудрий вибір: книга, що демонструє та підтверджує реальність

Навіщо читати «Вибір. Правила Голдратта»

Этот материал также доступен на русском
Мудрий вибір: книга, що демонструє та підтверджує реальність
Ефрат та Еліяху Голдратт
Фото: особистий архів Ефрат Голдратт

У рамках проекту Рейтинг книг з економіки, в якому представлені 200 книг за 20 напрямками, Mind продовжує публікувати авторські колонки, де експерти діляться рекомендаціями про видання, які, на їхню думку, слід обов'язково прочитати. Цього разу пропонуємо вашій увазі рекомендацію Володимира Мудрого, члена правління ОТП Банку. На його думку, книзі «Вибір. Правила Голдратта» притаманна властивість демонструвати і підтверджувати реальність і навіть по-новому розкривати деякі ідеї.

На перший погляд, це дуже проста і нехитра розповідь у формі діалогу автора з дочкою. У книзі розвивається вже заявлена ​​Голдраттом у попередніх творах теорія обмежень. І при первинному прочитанні книги реакцією багатьох читачів буде: «Це ж очевидно!» І вже одна ця думка – люди самі до цих очевидних ідей чомусь не доходять – підтверджує наявність тих самих блоків у мисленні, які й описує Голдратт.

Поле для осмислення і застосування ідей книги надає і характерна для викладу Голдратта універсальність. Адже його умовиводи можуть освоюватися і застосовуватися людиною в абсолютно різних сферах: сім'ї, роботі, захопленнях, спілкуванні з друзями. Ці правила працюють всюди, де є людські взаємини, і застосовні до всього, що вписується у філософське поняття «жити повним життям».

При цьому розповідь – це не загальна розмова ні про що. Вона містить досить багато реальних кейсів, даних досліджень і статистики. Голдратт каже, що найчастіше розумовими блоками для досягнення стану «жити повним життям» виступають такі перепони:

  • уявлення про те, що світ складний і складні ситуації не мають простих рішень;
  • звичка звинувачувати інших людей у ​​власних проблемах;
  • сприйняття конфліктів як даності;
  • люди не завжди розуміють справжні причинно-наслідкові зв'язки, а схильні користуватися коробковими рішеннями, які вже напевно працюють.

Зупиняючись на кожній з перешкод, автор приводить читачів до протилежного висновку: необхідно прийняти за аксіому те, що світ потенційно безмежний і при цьому простий! І в освоєнні як різноманітності, так і простоти світу потрібно постійно тренуватися («як бодібілдер»).

Мой выбор – «Выбор. Правила Голдратта»

Під час читання цієї книги можна виділити такі думки.

Для бізнесу: «Компанія [яка виробляє пшеничне і кукурудзяне борошно] продає свою продукцію іншим підприємствам і в роздрібні мережі великими партіями, в упаковках від 0,5 кг до 2,5 кг. Але найприбутковішим продуктом для них є хліб, який вони печуть у восьми пекарнях. Хліб становить близько 30% загального обороту. Результати продажів продукції з високою маржею набагато більш значущі, ніж з низькою».

Для саморозвитку: «Найцінніші можливості для поглиблення знань проявляються тоді, коли реальність дуже розходиться з очікуваннями». Наприклад, у житті банківського менеджера реальність розходиться з очікуваннями дуже часто і дуже сильно, і така порада стане цінною наводкою, де і коли черпати ідеї для виходу з ситуацій, які здаються безвихідними. Або, скажімо, якщо думати про те, як збільшити обсяг бізнесу на 10%, навряд чи виникнуть які-небудь цікаві ідеї. Але варто ризикнути замахнутися на збільшення бізнесу в 3–5 разів, відразу прийде розуміння, що для такого кардинального зростання потрібні й кардинальні зміни, тобто слід докорінно змінювати процеси... А це вже поле для виникнення безлічі ідей. Не варто боятися ставити перед собою амбітні цілі – вони відкривають якісно нові перспективи і бачення».

Для очищення процесу мислення і прийняття рішень: «Логіка замкнутого кола – свого роду точка неповернення в процесі ясного мислення. Варто раз її застосувати, і ти назавжди заблокуєш собі шлях до пошуку кореневих причин, почавши замість цього будувати замки на піску. Проблема в тому, що аргументи замкнутого кола звучать досить переконливо, і коли ми не можемо самостійно перевірити їх, ми нерідко схиляємося до того, щоб їх всерйоз прийняти». Як приклад автор наводить фразу: «Вони програли матч, бо у них не було достатньої мотивації, щоб виграти». Де в ній обґрунтування? Звідки відомо, що команда не була налаштована на перемогу? Відповідь напевно буде: «Але ж вони програли, хіба ні?» І ми вже потрапили в цю пастку мислення.

Ця ідея, хоча і абсолютно по-іншому, розглядається і в іншій книзі – «Думай як фрик» Стівена Д. Левітта і Стівена Дж. Дабнера. Автори «Фрикомислення» також настійно рекомендують звільнити мислення від кайданів загальноприйнятих установок і узагальнених оціночних суджень, не боятися зізнатися собі та сказати іншим «Я не знаю» (замість цього надягаючи маску «експерта») і думати так, як це роблять діти. Без зашореності, упереджень, остраху – креативно, нестандартно (навіть парадоксально), енергійно!

Для відносин з іншими людьми: «Всі люди добрі». Просто. Потрібно переглянути сприйняття поведінки інших людей. Адже люди дійсно схильні звинувачувати інших, особливо коли стикаються з конфліктом, де немає прийнятного компромісу. Але тенденція до звинувачення поширюється і далеко за рамки конфліктних ситуацій. Мозок людини рефлекторно відмовляється творити і шукати справжні причини вчинків інших людей, безвільно висуваючи як самозахист звинувачення або пояснення – перші, що спадуть на думку. А якщо взяти за аксіому «Всі люди хороші», щоб розпізнати справжні мотиви, доведеться потрудитися. І це корисна праця.

Як висновок – хтось може сказати, що практично у кожного відомого автора є книга на кшталт «як жити краще за правилами автора Х». Голдратт – не виняток. Йому вдалося привнести свіжий погляд, альтернативне сприйняття подій, що є таким необхідним у нашому хиткому світі, який постійно змінюється, та все ж рухається єдиними причинно-наслідковими зв'язками.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті