Що являє собою криптоекономіка сьогодні і чим стане завтра

Що являє собою криптоекономіка сьогодні і чим стане завтра

Чи можливо передбачити точний вектор її розвитку

Цей матеріал також доступний російською
Що являє собою криптоекономіка сьогодні і чим стане завтра
Фото: pixabay.com

У багатьох людей термін «криптоекономіка» все ще викликає розгубленість. Що це таке? Розділ економіки, що вивчає процеси, пов'язані з криптовалютами, або просто абстрактний термін, який використовують лише задля красного слівця? Насправді все зовсім не так, стверджує засновник співтовариства Cryptonet Дмитро Карпіловський. За його словами, криптовалюта, а також блокчейн, токени, смарт-контракти – все це похідні криптоекономіки. Щоб краще зрозуміти, що вона собою являє, у колонці для Mind Карпіловський пропонує розглянути майнінг будь-якої криптовалюти.

Отже, як майнер ви купуєте або орендуєте обладнання для майнінгу, витрачаєте електроенергію, за що отримуєте певну кількість монет – тобто маєте економічний стимул для того, аби вести цю діяльність. Водночас ви впевнені, що ваші монети нікуди не подінуться з рахунку – завдяки надійності використовуваних криптографічних інструментів (відкритих та закритих ключів та ін.).

Це і є кріптоекономіка – об'єднання криптографічних інструментів та економічних стимулів. Метою можна назвати створення децентралізованої екосистеми, що працює без будь-якого ручного та ультимативного втручання ззовні.

Це нова філософія, яка для багатьох людей може стати одкровенням. У першу чергу вона торкнеться сприйняття грошей – без прив'язки до конкретної держави. На те, щоб нова філософія прижилася, знадобиться не один рік.

Головним трендом криптоекономіки сьогодні стає зростання упізнаваності:

  • Кожен другий американець чув про біткойни, кожен двадцятий володіє деякою кількістю монет.
  • Кількість ICO-проектів за підсумками 2017 року зросла, згідно з деякими оцінками, відразу вшестеро порівняно з попереднім роком – з 46 до 300.
  • Швейцарія, Австралія, Естонія, Нідерланди та інші країни починають використовувати блокчейн у державному секторі – наприклад, Грузія вже встигла перевести весь земельний кадастр на блокчейн, тоді як Великобританія задіяла блокчейн у системі соцвиплат.

До чого може призвести повсюдне поширення і використання криптотехнологій?

Результатом буде нова революція у фінансовій сфері. Першим її етапом стане злиття двох економік – традиційної та нової, пов'язаної з криптовалютами.

Операції з нерухомості проходять через блокчейн, інтернет-магазини і банки приймають біткойни – це лише верхівка айсберга, яка скоректує класичне сприйняття грошей, а з ним – і криптоекономіки в цілому.

Але не варто зациклюватися виключно на грошах: Wal-Mart, British Airways і IBM вже використовують блокчейн у сферах, які жодним чином не пов'язані з фінансовим обігом – від зберігання даних про авіарейси до відстеження поставок як продуктів харчування, так і алмазів із золотом. І ця індустрія продовжить своє зростання. Чим швидше великі компанії усвідомлять вигоду, тим з більшою ймовірністю опиняться у авангарді.

А ось передбачити точний вектор розвитку криптоекономіки досить складно. Причина банальна – позиція та вплив держав. Кожна країна обирає свій підхід, змінюючи тим самим картину в цілому. Однак за новинами останнього півріччя можна окреслити певні межі, у рамках яких й розвиватиметься криптоекономіка.

Зокрема, у травні 2018 року розпочинає діяти Загальний регламент щодо захисту даних – постанова Євросоюзу, що уніфікує правила збору особистої інформації про резидентів ЄС. Особливий  інтерес викликає п. 17 – «Право на забуття». Суть його у тому, що будь-хто може вимагати видалення своїх даних з будь-яких ресурсів, що в певному сенсі суперечить принципам блокчейна як технології. Багато зарубіжних експертів говорять про це – навіть хлопці з Оксфорда не пройшли повз це питання.

Рішенням можуть стати окремі сервери з інформацією про користувача – але це означає крок назад з точки зору захисту даних. Піклуючись про безпеку користувачів, доведеться створити додаткові вузли, які можуть піддатися атаці – і нашкодити безпеці користувачів. Парадокс.

У тому ж Євросоюзі та у всьому світі також активно триває велика дискусія: Австрія, Франція, Німеччина і ціла низка інших країн пропонують регулювати криптовалюти і ICO-проекти тим чи іншим чином. При цьому від криптовалют і блокчейна не відмовляються та не забороняють – просто намагаються обмежити кількість потенційно шахрайських проектів.

Який із цього можна зробити висновок у контексті всієї криптоекономіки? Принаймні, криптовалюти в ЄС та світі напевне не отримають статус персони нон грата.

Незважаючи на негативне ставлення окремих корпорацій, фінансових інститутів і цілих країн (привіт – Китаю та Індії), найбільші гравці визнають перспективи крипторинку і поступово починають вкладати ресурси у розвиток проектів, нарощування активів і створення інноваційних рішень.

Безумовно, для відповідності новим форматам і очікуванням учасників цього зростаючого ринку буде потрібна оптимізація багатьох недосконалих моментів, починаючи від підвищеної волатильності та закінчуючи великою кількістю шахрайських пропозицій на ринку ICO. Однак поки все йде своєю чергою – без полювання на відьом, революцій та іншого. Хоча на те, щоб нова філософія прижилася в головах людей, знадобиться не один рік, криптоекономіка вже стала поняттям, яке неможливо ігнорувати.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті