Падіння біткойну: чи схоже це на корекцію п'ятирічної давнини

Падіння біткойну: чи схоже це на корекцію п'ятирічної давнини

І які шанси у криптовалюти повстати з попелу вже у поточному році

Этот материал также доступен на русском
Падіння біткойну: чи схоже це на корекцію п'ятирічної давнини
Фото: pixabay.com

Різке падіння курсу біткойна у першій половині 2018 року викликало серйозну заклопотаність серед інвесторів. Багато хто хвилюється щодо майбутнього ринку цифрових валют, абсолютно забуваючи при цьому, що подібну ситуацію ми вже переживали у 2013-2014 роках. Дмитро Карпіловський, засновник і керуючий партнер Cryptonet, проаналізував ці дві події в історії першої криптовалюти і у колонці для Mind спрогнозував подальшу поведінку біткойну та всього ринку цифрових валют.

Що сталося п'ять років тому? Перший значний спад ціни біткойну розпочався після 5 грудня 2013 року, коли вартість криптовалюти досягла рекордних $1152, а її капіталізація трималася на рівні $15,6 млрд. Але вже у квітні 2014 року ціна за одну монету впала до $370 і продовжила рух донизу, поки не досягла показника у $175.

Природно, такий спад не могла спровокувати лише одна причина. Тут свою роль зіграла ціла низка факторів.

Перш за все 2013 рік став періодом активного росту популярності біткойну: запускалися нові технології на основі блокчейну, багато країн визнали ВТС як платіжний засіб тощо. Ажіотаж навколо криптовалюти все збільшувався, і перегрів ринку був лишень питанням часу.

Відповідний для «закипання» момент стався, після того як Китай, один з найактивніших учасників ринку, заборонив приймати криптовалюту в якості платіжного засобу. Ця заборона стала каталізатором першої хвилі зниження ціни на біткойн.

Однак варто було їй розпочатися, як ринок охопила паніка. Біткойни оголосили мильною бульбашкою, а вчорашні інвестори сьогодні намагалися активно збути наявні монети. На початку 2014 року ситуацію підігрів також арешт одного з керівників блокчейн-організації Bitcoin Foundation, якого звинуватили у відмиванні грошей. І вже за місяць розпочалися проблеми із виведенням коштів з біржі MtGox, однієї з найбільших криптовалютних платформ того часу.

Падіння курсу ВТС тривало фактично до кінця року, але до початку 2015-го, під впливом ряду позитивних новин про монету, ситуація почала виправлятися.

Яка ситуація в поточному році? Що стосується спаду ціни в 2018-му, то багато хто небезпідставно вважають, що повноцінно він розпочався у січні, адже саме тоді капіталізація валюти досягла свого піку – $835,5 млрд. Зараз же цей показник коливається на рівні $370-470 млрд, періодично то неістотно підростаючи, то знову знижуючись.

Якщо проаналізувати вартість біткойну за 2017 рік, можна побачити, що з ціни в $1000 у січні монета піднялася до фактично $20 000 в грудні. Такий активний ріст призвів до логічних наслідків: криптовалюту заходилися масово закуповувати новачки, які прагнули заробити легкі гроші на хвилі популярності біткойну. І ринок знову зіткнувся з перегрівом, як і в 2013 році.

Ажіотаж навколо ВТС і активне зростання його ціни не могли тривати вічно, тож почався економічний процес відкату. Більш досвідчені трейдери та інвестори, пам'ятаючи про ситуацію 2013-2014 років, спокійно реагували на це. Однак новачки, які прийшли у криптовалютний світ лише влітку-восени 2017-го, запанікували і почали спішно продавати монети. Як довго старожилам вдавалося б тримати ринок, невідомо, оскільки знову втрутилася політика.

Південна Корея почала посилювати правила роботи з криптовалютами, Китай висловив намір заборонити майнінг, Індія заявила, що подумує про повну заборону цифрових грошей, тощо. Ці новини остаточно «добили» ринок, і вартість ВТС почала активно падати, як і колись в 2013-2014 роках.

Які шанси у криптовалюти повстати з попелу, як це трапилося в 2015 році? Є підстави вважати, що біткойни та й весь криптовалютний ринок відновлять свої позиції. І навіть швидше, ніж це сталося під час минулої корекції. Адже в 2013-2015 роках цифрові гроші залишалися ще чимось маловідомим, підтримуваним фактично одними ентузіастами. А сьогодні в їх технології вкладаються великі компанії, на яких тримається світова економіка, провідні країни активно працюють над їхньою легалізацією та використанням.

Тому немає сумнівів у тому, що корекція 2018 року одного разу завершиться новим висхідним трендом для всього криптовалютного ринку.

Єдиний момент, де думки і прогнози розходяться, – як швидко це станеться.

Багато хто вважає, що дев'ять місяців, як це було минулого разу, занадто тривалий період, беручи до уваги набагато міцніші позиції криптовалюти в 2018 році, і вірять у те, що у цьому випадку зростання почнеться значно швидше. Чи дійсно ринок впорається з ситуацією або інвесторам все ж доведеться почекати, – дізнаємося вже у найближчому майбутньому.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті