У свої ворота: економічний ефект і репутаційна шкода від фіналу Ліги чемпіонів
Чому кияни «зіграли проти себе»

Фінальний матч Ліги чемпіонів УЄФА сезону 2017/2018 у Києві, який відбудеться 26 травня, вже ознаменувався майже скандалом. Шановні кияни та столичні готельєри, користуючись нагодою, завищили ціни на житло в кілька десятків, а то і сотень разів. За ніч у Києві з уболівальників «Реала» і «Ліверпуля» господарі київських хостелів і хрущовок прагнуть отримати стільки, ніби це президентський номер в готелі Ritz. У соцмережах уже жартують: «Здав квартиру на день Ліги чемпіонів – купив машину на евробляхах». Справа дійшла до того, що в ситуацію втрутився АМКУ, чиє Київське територіальне відділення почало моніторинг готелів на предмет картельної змови.
Коли жвавим орендодавцям спробували нарікати на безглузді ціни, багато хто з них відповідали, що це, мовляв, звичайна практика, і свій шанс воліє не впустити ніхто. Зокрема, як приклад наводили торішній фінал Ліги чемпіонів у Кардіффі, де ціни на проживання також були завищені багаторазово. І головний аргумент: все одно майже всі варіанти заброньовано, розкуплено, затребувано, попит визначає пропозицію, хто хоче дивитися футбол – нехай розщедрюється.
Така «підприємливість» неминуче призведе і вже призвела до низки побічних ефектів. Більшість уболівальників «Реала» і «Ліверпуля» – не мільйонери, а люди, які звикли рахувати гроші.
Перш за все, через високі ціни на проживання багато фанатів прилетять до Києва лише на день гри, хоча футбольні свята заплановані на 24-27 травня. Людям набагато простіше приїхати на стадіон, а після матчу перебутися до зворотного вильоту в якомусь кафе чи в аеропорту.
Відповідно, індустрії громадського харчування і розваг, на відміну від сфери розміщення, недоотримають значних сум, які гості столиці могли витратити, якби затрималися в Києві довше. І хоча президент Федерації футболу України Андрій Павелко запевняв, що Київ від проведення фіналу заробить близько мільярда гривень, далеко не факт, що так і буде, і що приплив грошей відчує на собі велика кількість киян.
А ось, що трапиться напевно, то це те, що Київ і Україна отримають відчутний збиток для репутації. Імідж мисливців за легкими грошима – не найкращий варіант. Уболівальники «Ліверпуля» навіть заявили про намір поскаржитися в УЄФА. Це нічого не змінить сьогодні, але в майбутньому може позначитися на бажанні тих чи інших міжнародних спортивних структур довірити Києву право проведення аналогічних спортивних подій. І цю ситуацію не дуже виправлять благородні ініціативи окремих киян прийняти у себе гостей матчу безкоштовно.
І гумор у тому, що громадяни, які сьогодні намагаються не прогавити щасливий випадок швидкого збагачення, постійно щиро скаржаться на представників влади, які набивають власні кишені замість того, щоб піклуватися про благо країни. Але депутат, обраний на чотири роки, або міністерський чиновник, залежний від зміни уряду, мало чим відрізняється від доброго киянина, який здає житло на день фіналу Ліги чемпіонів у сто разів дорожче.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.