Як отримати прибуток з-за кордону
Спецпроєкт
Трансформації бізнесу

Як отримати прибуток з-за кордону

Та як правильно розрахувати на нього податки

Этот материал также доступен на русском языке
Як отримати прибуток з-за кордону
Фото: pixabay.com

Отримання доходів і сплата податків на прибуток (дивіденди) з-за кордону лишається актуальним питанням для всіх, хто веде бізнес за межами України або отримує кошти за надання послуг за кордоном. У першу чергу це стосується високотехнологічних компаній, а також приватних підприємців у сфері IT. Mind звернувся до Ірини Воєводіної, партнера Міжнародної юридичної служби Interlegal, з проханням відповісти на найпоширеніші питання щодо оподаткування та володіння корпоративними правами за межами України.

Особливості володіння корпоративними правами за кордоном. Корпоративні права належать до об'єктів цивільних прав. Це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації. Корпоративними правами можуть бути правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

В Україні декларування володіння корпоративними правами іноземної компанії прямо або опосередковано (через трастову угоду) передбачене тільки для державних службовців.

Щороку чиновники на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань протидії корупції заповнюють декларації про доходи.

До числа обов'язкових для заповнення даних входить:

  • Інформація щодо володіння корпоративними правами безпосередньо або за допомогою трастової угоди. При цьому зазначаються найменування, країна реєстрації, організаційно-правова форма компанії.
  • Відомості про доходи, включаючи доходи у формі заробітної плати; дохід, отриманий за цивільно-правовими договорами; дохід від здачі майна в оренду, лізинг; дохід, отриманий від джерела за межами України.
  • Дохід від інвестиційного прибутку. До видів інвестиційних активів належать також корпоративні права.

Способи інвестування за кордон. Це валютна операція, яка передбачає вкладення суб'єктами інвестицій валютних цінностей у об'єкти інвестицій за кордоном для отримання прибутку.

Інвестувати можна, як створивши юридичні особи за кордоном, так і шляхом придбання корпоративних прав (частини/частки у статутному капіталі юридичної особи).

Для того щоб фізичній особі – громадянину України, який не є суб'єктом підприємницької діяльності, – інвестувати за кордон суму до $50 000 включно, їй потрібно отримати індивідуальну е-ліцензію НБУ. У інструкції «Про порядок видачі індивідуальних ліцензій на інвестування за кордон» викладено вичерпний перелік умов отримання ліцензії на придбання корпоративних прав за кордоном. Насамперед мова про фактичну валютну операцію з перерахування валютних коштів через уповноважені українські банки. Тобто у разі, якщо така операція не відбувається, ліцензія на інвестування не видається.

Інвестиції на суму понад $50 000 відбуваються за індивідуальною ліцензією НБУ на право здійснення резидентом конкретної інвестиції. Тимчасово, з 2016 року, встановлено заборону на купівлю іноземної валюти на підставі індивідуальних ліцензій НБУ – тобто інвестиція в розмірі понад $50 000 неможлива.

Однак придбати корпоративні права іноземних компаній можна і без фактичного руху грошових коштів з України до інших держав як інвестиції. У такому випадку немає необхідності отримувати ліцензію Нацбанку і вказувати відомості про компанію за кордоном, яка реєструється фізичною особою – резидентом України.

Про дивіденди, отримані за кордоном. Згідно з українським Податковим кодексом, фізична особа – резидент України зобов'язаний розрахувати, задекларувати та/або сплатити податок на такі види доходів:

  • Доходи, отримані з джерелом походження в Україні.
  • Іноземні доходи – доходи, отримані з джерел за межами України.

При цьому під базу оподаткування підпадає інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших формах (не цінними паперами).

Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням різниці курсу (при наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу (окрім операцій з деривативами).

Щодо ставки податку з доходів фізосіб. Отже, ставка податку з доходів фізичних осіб становить 18% від бази оподаткування. А ставка податку з доходів, отриманих як дивіденди по акціях, у результаті володіння корпоративними правами, нарахованими нерезидентами, встановлюється в розмірі 50% від загальної ставки податку.

Додатково (тимчасово, до завершення реформи Збройних Сил України) був введений військовий збір у розмірі 1,5%.

Дивіденди, отримані з джерел походження за межами України, підлягають обкладенню наступними податками:

  • податок на доходи фізичних осіб в розмірі 9% від прибутку;
  • військовий збір – 1,5% від прибутку.
Зрозуміло, що тема податкового планування залишається однією з найдинамічніших. На сьогодні в Україні зареєстровано законопроекти щодо внесення змін стосовно запровадження правил відносно контрольованих іноземних компаній і протидії агресивному податковому плануванню. Тобто при створенні компанії в одній з іноземних юрисдикцій або при наданні послуг іноземним юридичним особам варто уважно вивчити законодавство або порадитися із профільним досвідченим юристом.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті