Як вибрати юрисдикцію для реєстрації компанії за кордоном

Як вибрати юрисдикцію для реєстрації компанії за кордоном

І на які законодавчі нюанси орієнтуватися

Цей матеріал також доступний російською
Як вибрати юрисдикцію для реєстрації компанії за кордоном
Фото: pixabay

Які фактори потрібно враховувати та чим керуватися, обираючи юрисдикцію для реєстрації компанії за кордоном, спеціально для Mind пояснює адвокат Анна Кухар, керуючий партнер компанії JUNIVERSO.

Визначення цілей та завдань компанії. Першим кроком на шляху вибору юрисдикції для реєстрації компанії має бути визначення цілей та основних напрямів її діяльності. Тут не обійтись без бізнес-плану, який потрібен як на етапі реєстрації компанії, так і на етапі відкриття банківського рахунку та пошуку інвестицій. Виходячи із бізнес-плану компанії (її основних завдань, діяльності компанії, сфери партнерів, контрагентів тощо), вибудовується фінансова та юридична модель компанії.

Досить важливо на цьому етапі визначитися з типом компанії (холдингова, інвестиційна, торгова тощо), а також з організаційно-правовою формою компанії. У цьому питанні можна скористатися перевагами різноманітних організаційно-правових форм компаній, які мають різні країни. Наприклад, низка країн (Канада, Шотландія, США) надають можливість заснувати партнерства (limited partnership), які славляться своєю простотою створення та обслуговування. А на Кайманових островах нещодавно прийнято закон, яким врегульовано створення фондової компанії (foundation company), яка одночасно містить ознаки трасту, фонду та товариства з обмеженою відповідальністю.

Окремо варто звернути увагу на мінімальний статутний фонд та обов'язковість його фактичного внесення на банківський рахунок компанії. Наприклад, мінімальний статутний фонд угорської компанії (Kft.) повинен становити 3 млн форинтів (близько 10 000 євро), які мають бути внесені на тимчасовий рахунок компанії ще до її реєстрації. При цьому уникнути виплати статутного фонду можна, якщо директор компанії підпише заяву, що вказана сума коштів знаходиться у його розпорядженні і він відповідальний за її збереження та цільове використання. У цьому випадку сума статутного фонду стає підзвітною і відображається у фінансових звітах компанії.

Визначення спектра переваг для бізнесу. Антиофшорні віяння кардинально змінили векторність міжнародного бізнесу. Питання «Як можна не платити податки?» змінюється на «Де і як правильно сплатити податки?». Саме тому низька ставка податку на прибуток наразі не є основним критерієм при виборі юрисдикції.

На перший план виходить визначення низки інших переваг для бізнесу, які надає та чи інша іноземна юрисдикція,  і можливість їх використання для конкретного бізнесу.

Серед переваг можуть бути:

 • престиж юрисдикції та можливості вільного використання компанії на міжнародному ринку (наприклад, Великобританія, Швейцарія);
 • зручність та швидкість реєстрації та обслуговування компанії (наприклад, Естонія, Кіпр);
 • можливість укладення нетипових для українського законодавства договорів;
 • використання переваг та особливостей різноманітних організаційно-правових форм компаній у різних країнах;
 • наявність пільг чи переваг для певного виду діяльності компанії (наприклад, на Мальті існує зручна система ліцензування грального бізнесу, а Ліхтенштейн та Швейцарія вважаються найкращими юрисдикціями для ICO);
 • спрощена система отримання статусу платника податку на додану вартість (наприклад, в Угорщині статус платника податку на додану вартість можна отримати за короткий час одразу після реєстрації компанії);
 • прозора та проста система оподаткування та обслуговування компанії (Кіпр, Естонія);
 • високий захист прав та інтересів у процесі здійснення міжнародної діяльності.

І цей список невичерпний.

За результатами аналізу таких переваг для конкретного бізнесу у різних країнах ви знайдете відповідь на основне питання: «Для чого реєструвати та як використовувати іноземну компанію, і які саме юрисдикції найсприятливіші для конкретного бізнесу?».

Пошук обслуговуючої компанії (реєстраційного агента). Вартість та якість обслуговування компанії – важливий фактор у процесі вибору юрисдикції. У цьому питанні необхідно враховувати репутацію обслуговуючої компанії, вартість та обсяг послуг, які надаватиме обслуговуюча компанія (реєстраційний агент). Типовою помилкою в даному процесі є надання переваги ціні реєстрації та ігнорування ціни проміжних послуг і вартості продовження обслуговування компанії у наступні роки.

Мовні бар'єри та культурні особливості часто стають перешкодою в спілкуванні зі спеціалістами з інших країн. У такому випадку на допомогу приходять спеціалісти з України, які мають досвід та знають особливості роботи в даній сфері.

Аналіз законодавства та  угод між країнами. Аналіз законодавства під час вибору юрисдикції найбільш довготривалий та кропіткий процес. У цьому питанні роботу варто розподілити на три блоки:

 • аналіз юрисдикції реєстрації компанії;
 • аналіз законодавства юрисдикції реалізації проекту (територія країн, де компанія фактично здійснюватиме свою діяльність);
 • аналіз законодавства країни, резидентом якої є засновник (акціонер) компанії.

При цьому за результатами аналізу картина має гармонійно виглядати з точки зору сплати податків як компанією, так і її акціонерами та реальними власниками (бенефіціарами).

Не варто ігнорувати тенденції  спрощення процедури обміну інформацією між країнами та сподіватися, що контролюючі органи в Україні не дізнаються про наявність доходу фізичної особи від інвестування за кордон. Нагадаємо, що Україна впевнено йде шляхом реалізації плану BEPS (Base erosion and Profit Shifting) з протидії розмиванню бази оподаткування та виводу доходу з-під оподаткування. Одним із основних механізмів у цій сфері є налагодження автоматичного обміну податковою інформацією між країнами.

У вересні 2017 року прес-служба Кабінету міністрів України заявила, що з 2020 року в Україні почнеться автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки нерезидентів за міжнародним стандартом Common Reporting Standard, який був розроблений Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) і схвалений G20.

Відтак, насамперед варто проаналізувати як іноземне законодавство, так і законодавство України з точки зору обміну інформацією, місця та розміру сплати податків.

Тут можна скористатися перевагами, які надають угоди про уникнення подвійного оподаткування. Подібні угоди з Україною підписали такі країни, як Кіпр, Угорщина, Великобританія тощо.

А в липні цього року Україна підписала багатосторонню конвенцію MLI (Multilateral Instrument), що дозволить країні внести зміни одночасно у всі чи декілька діючих конвенцій про уникнення подвійного оподаткування. Тому в найближчий час варто чекати зміни.

Про офшори та сабстенс. Світ оголосив війну офшорним юрисдикціям, тобто країнам з нульовими ставками податку на прибуток, відсутністю належного рівня контролю та необхідності подачі звітності (Беліз, Сейшели, Британські Віргінські острови). На рівні Євросоюзу існує окремий чорний список офшорів, до який входить Панама, Туніс, Маршаллові острова та низка інших країн.

Тому, навіть якщо для реєстрації компанії буде обрана саме така юрисдикція, то варто взяти до уваги, що буде досить проблематично відкрити банківський рахунок для такої компанії та вести повноцінні партнерські відносини із контрагентами з Європи.

Крім цього, останньою тенденцією є вимоги більшості банків про наявність сабстенса (реальної присутності офісу та діяльності компанії в країні її реєстрації). Яскравим прикладом є цьогорічний циркуляр Центрального банку Кіпру (CBC), який заборонив відкривати рахунки та обслуговувати офшорні компанії та кіпрські компанії, які не мають реального офісу на території Кіпру. Наразі ведеться процес внесення змін до директиви CBC  «Про попередження відмивання коштів та фінансування тероризму» (Directive to Credit Institutions for the Prevention of Money Laundering and Terrorist Financing). Крім цього, визначаються критерії, згідно з якими визначатиметься наявність чи відсутність сабстенса у компанії.

Питанням сабстенса можуть поцікавитись не лише банківські установи, але й контролюючі органи у відповідних країнах при перевірці резидентності компанії та аналізі правильності сплати податків на відповідній території.

Відтак, обираючи юрисдикції, керуйтесь не лише привітністю реєстраційного агента, низькою ціною реєстрації компанії та низькою ставкою податку на прибуток. Варто проаналізувати та врахувати низку факторів, що полегшать роботу компанії в майбутньому та сприятимуть успішній реалізації проекту в цілому.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті