mind
Як діяти під час обшуку: пам’ятка для бізнесу

Як діяти під час обшуку: пам’ятка для бізнесу

За якими ознаками можна здогадатися, що обшуку – бути, та як поводитися, якщо силовики вже на порозі

Цей матеріал також доступний російською
Як діяти під час обшуку: пам’ятка для бізнесу

В умовах сьогодення будь-яка компанія (суб’єкт господарювання) так чи інакше стикається з такою слідчою дією, як обшук. Офіційна статистика свідчить про те, що кількість клопотань слідчих про надання дозволу на проведення обшуку, а також самих обшуків, за останні роки зросла багатократно. Тому власникам, керівникам, посадовим особам та й звичайному персоналу компанії потрібно готуватися до проведення обшуку з прицілом на те, що ухвала слідчого судді на проведення обшуку вже існує. Це дозволить уникнути помилок на майбутнє і завадить такій болісній, з матеріальної точки зору, втраті майна підприємства, а інколи і особистого майна фізичних осіб. До чого саме варто бути готовими та як поводитися, якщо обшук уже «на порозі», спеціально для Mind розповідає керуючий партнер Юридичної компанії Primelex Олександр Хацкевич.

Які зовнішні фактори можуть «натякнути», що обшук – лише справа часу? Перш за все, це запит/вимога слідчого відповідно до ст. 93 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України про надання документів, що стосуються діяльності вашого підприємства. Як правило, це фінансово-господарська документація (договори, акти, платіжні документи тощо), дані про співробітників підприємства, посадові інструкції, накази.

На перший погляд такий запит може не нести якоїсь небезпеки, оскільки в ньому зазначається незрозумілий номер кримінального провадження відносно або невстановлених осіб, або юридичних осіб – ваших контрагентів, або взагалі невідомих вам юридичних осіб.

Але є один фактор, за наявності якого можна з великою ймовірністю стверджувати, що відносно вас готують обшук – вимога про надання копій правовстановлюючих документів чи договорів оренди відносно приміщення, в якому здійснюється господарська діяльність. Це відбувається, як правило, якщо ваша компанія розташована в офісній будівлі з великою кількістю інших орендарів, суборендарів та власників, або якщо дані про ваше приміщення не потрапили до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

У такому випадку слідчий намагається спростити собі роботу зі встановлення реальних власників приміщень, де працює ваша компанія. Оскільки відповідно до ст. 234 Кримінального процесуального кодексу України клопотання про обшук, з яким слідчий/прокурор звертається до слідчого судді, повинно містити відомості про особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться. Тобто якщо ви отримали такий запит/вимогу, це свідчить про те, що до вас у найближчий час прийдуть з обшуком.

Також до зовнішніх факторів можна віднести повідомлення від охорони/вахтера, що якісь особи цікавилися, чи знаходиться тут ваша компанія. Існують й інші фактори, але, як правило, вони належать до негласних слідчих (розшукових) дій, і самому, без залучення відповідних спеціалістів, встановити їх важко.

Як діяти підприємцю в разі візиту правоохоронців з обшуком? Важливо пам’ятати одне: при наявності ухвали суду у слідчого є повноваження на злам. У разі відсутності ухвали слідчого судді на проведення обшуку ви маєте повне право не допускати співробітників правоохоронних органів до свого приміщення.

Та навіть якщо ухвала на проведення обшуку у силовиків є, обов’язково потрібно зробити наступне:

  • повідомити керівництву і адвокату про обшук будь-яким способом;
  • забрати особисті речі з видимих місць (сумку, портфель, рюкзак одягнути на плечі, перекласти особисті речі з робочого місця в кишені та сумку). Електронні носії інформації з пам’яттю (флешки, накопичувачі тощо) перекласти до кишень одежі або сховати в сумку;
  • на робочих комп'ютерах, телефонах вийти із соціальних мереж, месенджерів, поштових клієнтів, онлайн-сховищ інформації;
  • вимкнути робочі та особисті телефони (за необхідності).

До приїзду адвоката необхідно:

  • в ухвалі на обшук звернути увагу на термін дії, який не може перевищувати одного місяця з дня її видачі; також перевірити правильність адреси, прізвища особи, у якої проводиться обшук, назву підприємства, код ЄДРПОУ. У разі, якщо адреса в ухвалі на обшук відрізняється від фактичної адреси або термін дії ухвали закінчився, ви маєте право не відчиняти двері та викликати 102;
  • повідомити про найближчий час прибуття адвоката;
  • якщо правоохоронці приймають рішення про примусове відкриття дверей, обов’язково повідомте, що готові відкрити двері за відсутності адвоката, але за умови виклику патрульної поліції – для гарантування законності таких дій.

Що треба обов’язково передбачити? На всіх етапах повідомте, що ви бажаєте скористатися правовою допомогою адвоката (необхідно надати їм копію договору про правову допомогу за наявності або повідомити прізвище адвоката) і вимагайте не розпочинати проведення обшуку до його прибуття. При цьому варто звернути увагу слідчого/прокурора на положення п. 2 ч. 1 ст. КПК (про право свідка на правову допомогу адвоката), п. 3 ч. 3 ст. 42 КПК (про право підозрюваного, обвинуваченого на першу вимогу мати захисника і побачення з ним до першого допиту) та практики Європейського суду у справі «Шабельник проти України» (рішення від 17.02.2009), відповідно до якого право на правову допомогу виникає в момент, коли становище стає суттєво уразливим, навіть якщо особу офіційно не затримано як підозрюваного.

Якщо з правоохоронцями, які прийшли проводити обшук, буде адвокат з центру безоплатної правової допомоги, повідомте його та слідчого/прокурора, що ви відмовляєтеся від його послуг і надайте адвокату копію договору з іншим адвокатом або назвіть його прізвище.

Лише після того, як слідчий/прокурор відмовився чекати адвоката, вам необхідно отримати до початку обшуку у слідчого/прокурора копію ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку.

Уважно перевірте текст на предмет відповідності фактичним даним (правильність адреси, прізвища особи, у якої проводиться обшук, назва підприємства, код ЄДРПОУ, строк дії ухвали). У разі встановлення, що адреса в ухвалі на обшук відрізняється від фактичної адреси, адреса вказана помилково або строк дії ухвали закінчився, потрібно зафіксувати вказаний факт у протоколі обшуку, повідомити слідчого/прокурора про вказаний факт, звернути увагу понятих. На оригіналі ухвали суду обов’язково зазначте «перед початком обшуку клопотав про забезпечення присутності адвоката та про застосування відеофіксації слідчої дії. Копію ухвали суду отримав _____ року о ____  годині/ підпис, прізвище /». Пам’ятайте, що відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 107 КПК виконання ухвали слідчого судді або суду про проведення обшуку в обов'язковому порядку фіксується за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів.

Особистий обшук може бути проведений лише за рішенням слідчого чи прокурора. І лише в разі, якщо є достатні підстави вважати, що особа при собі переховує предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. У разі проведення особистого обшуку за відсутності двох понятих або особою протилежної статі – зафіксуйте це порушення у протоколі (ст. 104, ч. 7 ст. 223, ч. 5 ст. 236 КПК).

Вимагайте надання другого примірника протоколу обшуку (ч. 9 ст. 236 КПК), у випадку відмови зазначте це у протоколі обшуку. Вимагайте складення протоколу та надання його вам на ознайомлення. Уважно вивчіть протокол після остаточного його оформлення.

Усі графи бланку протоколу обшуку повинні бути заповнені слідчим. У протоколі обшуку повинен бути зазначений повний перелік вилучених документів, речей та їх детальний опис. Ви маєте право вносити всі свої заяви, зауваження та доповнення до протоколу: інформацію про процесуальні порушення, зауваження щодо вилучених речей, пошкодженого майна, завданих тілесних ушкоджень, недопуску адвоката, перебування понятих окремо від осіб, що проводили обшук, тощо (ст. 104, ч. 8 ст. 236 КПК).

Не підписуйте будь-які інші документи, окрім протоколу обшуку!

Під час проведення обшуку або після нього не відповідайте на питання слідчого. У відповідності до положень ст. 63 Конституції України та ст. 18 КПК  ви маєте право не давати свідчень або пояснень щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів – за це не загрожує будь-яка відповідальність. Повідомте слідчого/прокурора, що він може викликати вас на допит як свідка за три дні до дати, у яку ви повинні з’явитися за викликом (ч. 8 ст. 135 КПК).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті