Захворіло у світі
63,894,184
Померло у світі
1,480,709
Вилікувалось у світі
41,051,676
Захворіло в Україні
758,264
Померло в Україні
12,717
Вилікувалось в Україні
369,054
Технічно вкластися: чим IT приваблює інвесторів

Технічно вкластися: чим IT приваблює інвесторів

Специфіка M&A-угод у високотехнологічному сегменті

Цей матеріал також доступний російською
Технічно вкластися: чим IT приваблює інвесторів
Фото: pixabay

IT – один із секторів, що мають високий потенціал щодо залучення інвестицій в українські компанії. Таку привабливість можна пояснити кількома причинами. Це і високі темпи зростання, і цікава маржинальність, а крім того – наявність експортної виручки і міжнародних стандартів якості бізнес-процесів.

IT-ринок Східної Європи зростає на 20–25% щороку проти 5% у середньому по світу. За чотири роки, з 2015-го до 2018-го, у регіоні було закрито 74 M&A-угоди. Якщо раніше угоди в секторі укладалися переважно між гравцями в межах одного регіону, то у 2017–2018 роках понад половини найбільших M&A-угод у світовому IT належали до міжрегіональних.

Саме тому інвестори все активніше співпрацюють з IT-компаніями – як продуктовими, так і аутсорсинговими. Яким саме чином відбувається ця співпраця і що є основними точками тяжіння для інвестицій в українському високотехнологічному бізнесі, Mind на базі власного досвіду пояснили керуючий партнер інвесткомпанії Capital Times Сергій Гончаревич і керівник інвестиційно-банківського департаменту цієї компанії Олег Стадник.

Хто купує IT-компанії? На ринку в цілому – попит є з боку і фінансових інвесторів, і стратегічних. Це багато в чому залежить від етапу розвитку конкретної компанії та цілей, які переслідують її засновники, плануючи M&A-угоду.

Наприклад, у 2018 році ми виступили M&A-консультантами в угодах з обома типами інвесторів: у придбанні міноритарної частки в компанії Intellias фондом прямих інвестицій Horizon Capital, а також в угоді між двома гравцями ІТ-аутсорсингу, в якій естонська Helmes придбала контрольний пакет у білоруській SolbegSoft.

Нашим клієнтом майже завжди є продавець. Найчастіше це компанії з України чи Білорусі. Сьогодні не так багато компаній з цього регіону виступають покупцями, що підтверджує статистика, але з часом ситуація змінюватиметься. Крім того, часто у компаній, які системно купують інших гравців ринку, є спеціально створені під це завдання внутрішні команди. Це далеко не дешеве задоволення, тому дозволити собі це можуть лише великі гравці.

Сьогодні експорт IT-послуг з України наближається до $5 млрд, або 10% від усього експорту товарів і послуг країни у 2018 році. До 2025-го ця цифра має подвоїтися. Глобальні гравці дуже пильно дивляться на український ринок. Однак нам є куди зростати. Для порівняння: експорт IT-послуг з Китаю й Індії минулого року склав $38 млрд і $111 млрд відповідно.

Які причини продажу частки в IT-компаніях? Якщо максимально спростити, то можна виділити два типи причин.

  1. Перший сценарій – коли справи йдуть добре, але хотілося б їх ще поліпшити завдяки новому партнеру: вийти на нові ринки, прискорити темпи зростання, залучити в бізнес додаткову експертизу, залучити фінансовий ресурс на розширення і розвиток, або ж влитися команді разом із засновниками в більш велику компанію, аби вийти на нові висоти.
  2. Другий варіант – це ситуація, коли щось не складається у бізнесу, або ж у власника з'являються інші плани – більш цікавий на даному етапі проект, або ж, навпаки, бажання відпочити і відійти від справ. В IT-секторі України і Білорусі частіше відбуваються угоди першого типу, але бувають, звичайно, і другі.

Що впливає на оцінку IT-компанії? Дуже багато залежить від того, яким саме бізнесом займається компанія в межах сектора. Грубо кажучи, чи надає вона для клієнтів послуги з розробки софта, або ж розробляє власний софт, який продається клієнтам безпосередньо.

Другі майже завжди більш маржинальні й оцінюються за вищими мультиплікаторами до EBITDA і Net Sales. Крім того, дуже важлива динаміка історичних фінансових показників за декілька попередніх років і перспективи подальшого розвитку і зростання. На це накладаються дисконти за «розшивання вузьких місць» у бізнесі, або премії за точки диференціації, синергії з конкретним покупцем.

Підсектори, в яких частіше здійснюватимуться M&A-угоди в Україні у 2019 році. Це IT-аутсорсингові компанії, оскільки в цьому підсекторі незрівнянно більше гравців порівняно з іншими секторами та процес консолідації виглядає очікуваним. Вірогідним сценарієм розвитку ринку в середньостроковій перспективі є сценарій консолідації ринку на базі найбільших гравців, які поступово переходять від аутстафінгової та аутсорсингової моделі роботи до більш маржинальної консалтингової моделі.

Супутнім ефектом буде відтік кращих кадрів з менш ефективних компаній без сфокусованої спеціалізації. При цьому в українських IT-аутсорсингових компаній є що запропонувати іноземним інвесторам: високі темпи зростання, часто цікавий клієнтський портфель, спеціалізація на певній ніші та високий технічний рівень співробітників.

Навіщо IT-компаніям M&A-радники? M&A-угода – це складний процес, що у середньому триває 9–12 місяців, а іноді й 18–24, і цим процесом, як і будь-яким іншим, для якісного результату потрібно правильно управляти:

  • планувати дії і заходи;
  • передбачати наперед можливі «вузькі місця» і складності;
  • служити драйвером і локомотивом угоди в цілому.

Такі угоди мають на увазі спілкування з потенційними інвесторами зрозумілою їм мовою, як в процесі узгодження бізнес-моделі розвитку компанії-мети, так і в процесі проведення due diligence, структурування угоди, визначення цільової юридичної структури, узгодження комерційних умов при підписанні юридично зобов'язуючих документів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті