MLI-конвенція: як бізнесу підготуватися до нових правил роботи за кордоном

MLI-конвенція: як бізнесу підготуватися до нових правил роботи за кордоном

Про основні вимоги конвенції та їхній вплив на реальний бізнес

Цей матеріал також доступний російською
MLI-конвенція: як бізнесу підготуватися до нових правил роботи за кордоном
Фото: pixabay

На початку року Верховна Рада ратифікувала Багатосторонню конвенцію щодо виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування (MLI-конвенція).

Підписавши та ратифікувавши конвенцію MLI, Україна отримує змогу одночасного внесення змін до всіх або деяких чинних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування.

Що робити бізнесу, який веде діяльність у країнах, на які розповсюджується дія MLI, і чи варто розраховувати на податкові пільги в такій юрисдикції, розповіла Mind керуючий партнер адвокатської компанії «Прайм» K.A.C. Group Тетяна Кузьмич.

Почнемо з того, що MLI, або Багатостороння конвенція про виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування, є одним з 15 заходів, передбачених BEPS – планом, розробленим Організацією економічного розвитку і співробітництва (OECD) за участі «Великої двадцятки» (G20).

Як працює конвенція

Фактично конвенція, або Multilateral Instrument, покликана виконати роль скоординованого механізму впровадження змін в наявні угоди про уникнення подвійного оподаткування, без необхідності проведення багатосторонніх переговорів. Тобто зміни до нинішніх угод вносяться за умови, що обидві сторони такої угоди: а) приєднались до конвенції; б) включили таку угоду до списку угод, на які розповсюджується дія конвенції, та подали відповідну заяву депозитарію OECD.

Наразі, відповідно до даних OECD, дія Конвенції розповсюджується на 90 юрисдикцій, у свою чергу Україна повідомила депозитарія OECD, що дія Конвенції поширюватиметься на 76 угод про оподаткування. Однак варто звернути увагу, що не всі 76 країн – сторін таких угод – включили угоду з Україною до своїх заяв. Наприклад, угоди з Австрією, Швейцарією, Грузією, Німеччиною, Кувейтом залишаються без змін та дія конвенції на них не поширюється. Перевірити актуальну інформацію щодо ратифікаційних грамот країн – учасниць конвенції та відстежити їхній статус можна на офіційному сайті OECD. 

Які положення MLI можуть вплинути на український бізнес

На українській бізнес можуть вплинути такі основні положення:

  • закріплення статтею 7 конвенції так званого тесту основної мети;
  • закріплення статтею 9 принципу оподаткування доходів від відчуження акцій або часток у праві власності, вартість яких походить переважно від нерухомості;
  • закріплення статтею 12 правил, згідно з якими, якщо особа систематично виконує дії, що призводять до укладення контрактів від імені підприємства або відіграє основну роль, підприємство вважається таким, що має постійне представництво;
  • внесення змін статтею 13 щодо видів діяльності, які вважаються такими, що не засновують постійне представництво; введення процедури взаємного узгодження спірних питань між компетентними органами сторін податкової угоди.

Тест основної мети означає, що умовою отримання пільги, передбаченої угодою про оподаткування, на яку поширюватиметься дія конвенції, є необхідність підтвердження, що одержання такої пільги не є основною метою операції чи домовленості, які призводять до такої пільги.

Якщо компетентний орган з урахуванням всіх обставин діяльності особи дійде висновку, що без зазначеної домовленості або операції такі пільги не були б надані особі, а отже великий ризик, що основною метою відповідної дії особи є отримання в першу чергу пільги, така особа отримає відмову у наданні усіх або частини пільг. Виключенням є випадок, коли надання такої пільги за подібних обставин відповідатиме цілям і завданням угоди про оподаткування, на яку розповсюджується дія MLI.

Це означає, що якщо ваш бізнес використовує податкові пільги в інших юрисдикціях, що також приєдналися до конвенції та внесли зміни у відповідні податкові угоди, необхідно здійснити критичний аналіз всіх причин проведення трансакцій, завдяки яким такі податкові пільги були отримані, та підготувати всебічну аргументацію всіх бізнес-процесів, що посприяли проведенню такої трансакції саме в цій юрисдикції.

Що стосується оподаткування доходів, отриманих від відчуження акцій або частки у праві власності, то конвенція закріпила чітке правило, відповідно до якого якщо резидент сторони угоди про оподаткування відчужує акції або частку в праві власності, вартість яких більш ніж на 50% була отримана протягом попередніх 365 днів від нерухомого майна, що розташоване в іншій договірній юрисдикції, то такий дохід може оподатковуватися за правилами цієї юрисдикції.

Резюмуючи: якщо ваш бізнес веде свою діяльність за кордоном, варто перевірити:

  • чи є така юрисдикція стороною MLI;
  • якщо так, чи включила вона до списку угод, на які розповсюджується дія MLI, угоду про уникнення подвійного оподаткування з Україною;
  • чи є дана угода в списку, переданому депозитарію Україною, терміни набрання чинності змін для обох сторін, а також прийняті сторонами застереження.

Наступним кроком має бути аналіз структури бізнесу групи, її господарських та фінансових планів на відповідність положенням MLI, що неодмінно призведе до необхідності коригувань. Якщо цього ще не зроблено.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті