Діагноз «карантин»: як психологи допомагають вийти зі стресу
Хто і де надає безкоштовну психологічну допомогу онлайн

Відсутність діяльності або її перехід у онлайн, обмеження пересування та інші «бонуси» карантину позначаються не лише на фізичному здоров'ї, але і на психологічному. Для багатьох ця ситуація стала стресовою і її наслідки складно подолати самостійно. Однак не варто впадати у відчай, оскільки в онлайні тепер можна знайти всіх, зокрема й психологів.
Хто і як може допомогти налагодити психологічне здоров'я, а також про те, як вдалося зібрати небайдужих фахівців для надання безкоштовної допомоги онлайн, розповіла Mind керівник компанії «Європейська школа психології» Христина Кудрявцева.
Сьогодні десятки експертів, включно з найпопулярнішим українським YouTube-доктором, активно просувають тезу про приховану загрозу пандемії COVID-19. Суть їх заяв зводиться до наступного: сам коронавірус вб'є набагато менше людей, ніж серцево-судинні захворювання, спровоковані панікою з приводу коронавірусу.
З чим працюють психологи
Ідея створення проєкту «Ти не один» лежала на поверхні. У період глобальних потрясінь робота психологів завжди стає особливо затребуваною. Люди переживають цілу гаму не найкорисніших емоцій, «заражаються» масовою панікою і впадають у стан стресу.
Усе перераховане не тільки загострює хронічні захворювання тієї ж серцево-судинної системи, а й опосередковано призводить до загального зниження імунітету. Тобто, переживаючи про те, щоб не заразитися, людина сама себе робить більш вразливою перед вірусом.
Останнім аргументом на користь організації проєкту безкоштовної психологічної допомоги стала інформація про те, що в Китаї після карантину різко збільшилася кількість розлучень. Тривале перебування в замкнутому просторі, помножене на стрес, розкрило неприємний факт: у сучасному високотехнологічному суспільстві люди розучилися «грамотно» спілкуватися один з одним. А це теж робота для психолога.
Хто надає консультації
У проєкті «Ти не один» на добровільних засадах беруть участь випускники Європейської школи психології. Протягом декількох годин після того, як ми розповіли про свою ідею, близько 200 фахівців висловили бажання взяти участь у проєкті. І в кожному з них ми абсолютно впевнені, бо самі ж їх і навчили.
Оскільки освіта в нашій школі здійснюється у віддаленому режимі, випускники найчастіше створюють свою практику саме на базі онлайн-консультування. Відповідно, всі психологи проєкту «Ти не один» добре знаються на сучасних засобах зв'язку і вміють працювати з пацієнтами через сервіси відеоконференцій (Messenger, Skype, Zoom і т. д.).
Як працює проєкт
У затребуваності проєкту ми переконалися ще до його офіційного запуску. Інформацію для бажаючих отримати психологічну допомогу, а також форму зворотного зв'язку ми розмістили на спеціальній Landing page. Показали студентам і випускникам, отримали від них позитивний фідбек і почали створювати оголошення для соціальних мереж.
Посилання на Landing page на власних акаунтах стали розміщувати психологи, які беруть участь у проєкті. Ще до розміщення інформації у відкритому доступі на консультацію записалися перші 10–15 людей. Проєкт став жити власним життям.
Як отримати консультацію
Щоб отримати безкоштовну консультацію, необхідно на спеціальній сторінці заповнити анкету: ім'я, логін від Skype, зручний для сеансу час (можна вибрати будь-який проміжок в будні дні з 10:00 до 20:00 або в суботу з 12:00 до 16:00). Також ми просимо позначити тему звернення, щоб за необхідності підібрати вузькопрофільного фахівця.
Далі психологи в загальній програмі бачать осередки зі слотами. Якщо вони можуть у призначений час провести сеанс і тема відповідає їх спеціалізації, конкретний експерт реєструє конкретну консультацію на себе.
Хто може звернутися за допомогою
Щодня на консультації «Ти не один» записуються десятки людей. Робота через онлайн-сервіси не обмежує нас географічно. Ми реєструємо бажаючих з інших країн: представники наших діаспор у Європі, Канаді та США зацікавлені в психологічних послугах рідною мовою. Вони складають до 20% від усіх, хто звернувся.
На третьому тижні роботи проєкту силами самих учасників була додана можливість отримання допомоги іноземцями. Наразі консультації проходять сімома різними мовами (крім російської та української).
Усе більше наших колег цікавляться проєктом «Ти не один». Багато з них проводять безкоштовні вебінари і майстер-класи, присвячені боротьбі з панікою, технікам роботи з хвилюванням, дихальним практикам, сімейній психології та психології конфлікту.
І це, мабуть, найкращий результат. Планета має кинути максимум сил і ресурсів на боротьбу не тільки з епідемією коронавірусу, а й епідемією стресу. Інакше через певний час отримаємо фізично здорових, але психологічно зламаних людей. З дуже чистими руками.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.