Страхування медиків: що затвердила Верховна Рада

Страхування медиків: що затвердила Верховна Рада

Які зміни прийняли народні обранці для захисту медпрацівників

Страхування медиків: що затвердила Верховна Рада
Фото: pixabay

7 травня 2020 року ВРУ проголосувала за проєкт закону про внесення змін до статті 39 закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (щодо додаткових гарантій прав медичних та інших працівників, зайнятих у сфері захисту населення від інфекційних хвороб, та членів їх сімей) № 3376-1 від 5 травня 2020 року. 

Документ передбачає, що виплати медикам, які захворіли на COVID-19, прирівнюються до виплат учасникам бойових дій.

Які зміни затвердила Верховна Рада і, що вони мають змінити для медичного персоналу, розповів Mind юрист, адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії «Grishakov Law Company» Олександр Гришаков

Загалом у Раді було зареєстровано три законопроєкти з цього питання.

Авторами законопроєкту №3376 виступили нардепи фракції «Європейська Солідарність» – Петро Порошенко, Ірина Геращенко, Ахтем Чийгоз.

Альтернативні законопроєкти: №3376-1 від голови фракції «Слуга народу» Давида Арахамія, а також  №3376-2 від нардепа фракції «Слуга народу» Олександра Качури.

Статистика захворюваності медпрацівників 

Медичний персонал є першою ланкою ризику зараження коронавірусом SARS-CoV-2 і поширення  коронавірусної хвороби (COVID-19) незалежно від віку, наявності супутніх хвороб та імунного статусу працівників.

У боротьбі з коронавірусною хворобою медичні працівники в усьому світі платять високу ціну.

В Італії серед усіх людей, у яких підтвердили наявність коронавірусної хвороби (COVID-19), було 6200 медиків.

В Іспанії їх налічується приблизно 6500, що становить 12% заражень.

У КНР на початку березня ознаки інфікування  були виявлені у 3300 медичних працівників. У цілому приблизно 4-12% підтверджених випадків інфікування коронавірусною хворобою у світі становлять медики.

В Україні кожен п’ятий заражений коронавірусом (COVID-19) – медичний працівник, що становить 20% всіх випадків зараження. Слід зазначити, що ВООЗ вважає тривожним рівень у 10%, тобто, показники в Україні перевищують тривожні більш ніж у двічі.

Чим допоможе закон

Очікується, що прийняття проєкту закону матиме позитивні соціальні наслідки, оскільки дозволить істотно підвищити рівень соціальних гарантій прав  медичних та інших працівників, зайнятих у сфері захисту населення від інфекційних хвороб, та членів їх сімей.

Таким чином, статтю 39 закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» доповнено наступними нормами:
«Держава забезпечує страхові виплати в таких розмірах медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я:

  • у разі встановлення групи інвалідності протягом 1 (одного) календарного року, що настала внаслідок захворювання короновірусною хворобою (COVID-19), за умови, що таке захворювання пов'язане з виконанням професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження –залежно від встановленої працівнику групи інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності, але не менше, ніж 300-кратному розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року;
  • у разі смерті працівника – у 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Розмір та порядок здійснення страхових виплат, передбачених пунктом 1 частини третьої цієї статті, визначається Кабінетом Міністрів України.

У разі настання обставин, передбачених пунктом 1 частини третьої цієї статті, страхова виплата призначається і виплачується працівникові протягом одного місяця з дня виникнення права на страхову виплату.

У разі настання обставин, передбачених пунктом 2 частини третьої цієї статті, страхова виплата призначається і виплачується разово та в рівних частинах членам сім’ї, батькам та утриманцям померлого працівника протягом одного місяця з дня виникнення права на страхову виплату.

Члени сім’ї та батьки померлого працівника  визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.

У разі настання обставин, передбачених пунктом 2 частини третьої цієї статті, під час дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), медичний працівник, смерть якого настала внаслідок  інфікування коронавірусною хворобою (COVID-19), прирівнюється за своїм статусом до військовослужбовця, який проходив військову службу, смерть якого настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби.

Члени сім’ї такого працівника, його батьки та утриманці користуються усіма правами та гарантіями,  передбаченими законодавством України для членів сім’ї,  батьків та утриманців військовослужбовців, які проходили військову службу та  смерть яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби з урахуванням положень цього Закону». 

Коли і як запрацює документ

Закон набере  чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

На цей момент офіційної публікації ще не відбулося.

Дія цього закону поширюється на всі випадки інфікування або смерті внаслідок інфікування коронавірусною хворобою (COVID-19) медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров'я, державних наукових установ, які виконували професійні обов'язки в умовах підвищеного ризику зараження коронавірусною хворобою (COVID-19), що мали місце з моменту встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Щодо механізму отримання коштів, то це питання також  ще не врегульовано.

Кабінету Міністрів України надано час протягом одного тижня з дня набрання чинності законом, щоб:

  • привести свої нормативно-правові акти у відповідність із законом;
  • забезпечити прийняття міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади актів, необхідність яких випливає із закону.

Дія цього закону поширюється на всі випадки інфікування або смерті внаслідок інфікування коронавірусною хворобою (COVID-19) медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров'я, державних наукових установ, які виконували професійні обов'язки в умовах підвищеного ризику зараження коронавірусною хворобою (COVID-19), що мали місце з моменту встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті