Захворіло у світі
30,784,671
Померло у світі
957,059
Вилікувалось у світі
21,032,712
Захворіло в Україні
175,678
Померло в Україні
3,557
Вилікувалось в Україні
77,512
Онкологія vs заробіток: як зупинити порушення прав українських хворих

Онкологія vs заробіток: як зупинити порушення прав українських хворих

Про правове регулювання боротьби із хворобами в Україні

Цей матеріал також доступний російською
Онкологія vs заробіток: як зупинити порушення прав українських хворих
Фото: pixabay

Лауреати Нобелевської премії з медицини цього року точно визначили, яким чином клітини на молекулярному рівні реагують на брак кисню і, як сказано на сайті Нобелівського комітету, «прокласти шлях до нових стратегій боротьби з анемією, раком і багатьма іншими захворюваннями».

Україна в цій сфері пасе задніх, і проблеми онкологічних хворих досі мають вирішувати самі хворі та їхні родичі.

Які права мають онкохворі в Україні та як їх ефективно захищати, розповідає Mind медичний адвокат, керуючий партнер юридичної компанії медичного права Grishakov Law Company Олександр Гришаков.

На сьогодні спостерігаємо жорстокі реалії: де проблема для одних – нагода для інших. Хоча проблема смертності онкохворих не є новою, ми можемо бачимо недієву реакцію держави на неї. Шкода, але в онкології досі діє народне прислів’я: «Порятунок потопаючого – справа рук самого потопаючого».

Про права онкохворих

Після того як людина дізналась про свій страшний  діагноз, їй варто опанувати себе і з повною впевненістю піти на бій з хворобою. Не можна знехтувати неминучими змінами, які вносить в життя хворого онкологія. На жаль, часто до таких змін додається зловживання станом хворого з боку оточення, вчинення низки правопорушень із корисливих мотивів на підставі незнання хворим своїх прав.

Найпомітнішими неправовими ситуаціями, пов’язаними з онкологією, є:

  • ведення незаконної лікарської діяльності;
  • випадки, коли шахраї пропонують препарати, що завідомо не є лікарськими;
  • корупційна складова в зловживанні своїм посадовим та службовим становищем; перепродаж «безоплатних» для хворих ліків тощо.

Окрім стійкої втрати працездатності та у зв’язку з цим набуття інвалідності й необхідності постійного стороннього догляду, хворий, приймаючи ліки, може знаходитися в тимчасово недієздатному стані.

Так, під час лікування можуть виникати проблеми з усвідомленням та/або керуванням своїми діями. Є непоодинокі випадки, коли онкохворих звинувачували за водіння транспортних засобів у нетверезому стані. До прикладу, справа №462/5240/19, у якій людина спростувала за допомогою судового рішення факт адміністративного правопорушення – водіння транспортним засобом в алкогольному сп’янінні. У тому випадку наявність спирту в крові була зумовлена прийняттям онкохворим лікарських препаратів на його основі.

В Україні існують державні програми по боротьбі з онкологічними захворюваннями, закріплені законом України «Про затвердження Загальнодержавної програми боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року» від 23 грудня 2009 року №1794-VI. Документ спрямований на підвищення ефективності заходів із профілактики злоякісних новоутворень, адже через несвоєчасну діагностику онкологічних захворювань залишається значною кількість хворих, які помирають протягом першого року захворювання (38–40%).

В свою чергу, 17 вересня 2019 року Підкомітет з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями констатував, що профілактика в Україні не діє, населення майже не йде на скрінінг, державні програми та кошти не реалізували мету навіть на 2% від спланованого.

Про процедури отримання ліків

Що ж до ліків, то Україна піклується про онкохворих, тому одним із ключових засобів боротьби з хворобою, що передбачила держава, є надання безоплатної медичної допомоги та забезпечення ліками. 

Так, постанова Кабінету Міністрів України «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» №1303 від 17 серпня 1998 року містить перелік категорій захворювань, у разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби відпускаються безоплатно. На першій позиції в цьому переліку – онкологічні захворювання.

Для економії державних коштів у закупівлях лікарських засобів МОЗ України співпрацює з Програмою розвитку ООН, Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), британською закупівельною агенцією Crown Agents. 

Проте, незважаючи на безоплатне надання зазначеної допомоги, її отримання на практиці пов'язане із подоланням безлічі перешкод.

В Україні створено сайт https://likycontrol.org.ua, що містить інформацію про закупівлю МОЗ України ліків за кошти Державного бюджету України за напрямками «доросла онкологія», «онкогематологія», «мієлоїдний лейкоз», «дитяча онкологія». 

Для отримання інформації щодо залишків препаратів варто запитати в адміністрації МОЗ або промоніторити інформацію на сайті https://wikiliky.org.ua/, хоча на момент написання статті сайт не працював. А кращим варіантом буде звернення до Управління охорони здоров’я (Департаменту охорони здоров’я) місцевого органу виконавчої влади (державної адміністрації) для запиту інформації про наявність необхідних ліків у області, районі, місті.

Наказом МОЗ України від 2 червня 2016 року № 509 керівники структурних підрозділів з питань охорони здоров’я ОДА та КМДА, закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління МОЗ України, мають забезпечувати щотижневе оновлення на своїх офіційних веб-сайтах інформації: про потреби, стан забезпечення, наявні залишки ліків і медичних виробів, що закуповуються за бюджетні кошти; перелік закладів охорони здоров’я відповідного регіону, що є кінцевим отримувачем таких ліків і медвиробів; накази про розподіл лікарських засобів та медичних виробів серед закладів охорони здоров’я підпорядкованої адміністративно-територіальної одиниці.

Важливими підставами отримати ліки є постановка особи на облік, консультування обласного онколога, визначення тактики лікування та виписка рецепту для отримання ліків. Необхідно, щоб у рецепті вказали ще міжнародні непатентовані назви ліків. Постановка на облік – первинний етап та визначаючий, оскільки саме за місцем обліку онкохворої особи будуть виписуватись знеболюючі препарати лікарем-онкологом або лікарем загальної практики – сімейним лікарем.

Як покращити ситуацію

На кожному кроці боротьби із хворобою людина зустрічатиметься з правопорушеннями. У цьому випадку найжахливіше, що, не знаючи своїх прав, майже нереально захиститись від злочинів та зловживання суспільства становищем, необізнаністю хворого та його родичів. Дієвість лікування забезпечується вчасним отриманням необхідних ліків та в економічному плані – їх безоплатність. І хоча на практиці є багато проблем з їх отриманням, знаючи свої права та порядок їх використання, все ж таки можна скористатись такою допомогою від держави.

Найважливішим та майже єдиним вектором вирішення онкоситуації в Україні на сьогодні та у майбутньому є реформування нормативного врегулювання профілактики та лікування, розроблення програми інформування та просвіти для населення з медичного права та профілактики онкології, врегулювання системи навчання старшого та молодшого медичного персоналу, спеціалізованому на лікуванні онкології, мінімізація корупційної складової в наданні безоплатних ліків, хірургічних втручань та навчання медичного персоналу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті