Жаргон у законі: як останні зміни до Кримінального кодексу України вплинуть на бізнес

Жаргон у законі: як останні зміни до Кримінального кодексу України вплинуть на бізнес

Про творчість влади, нові терміни в законодавстві та про те, як усе це вплине на бізнес

Этот материал также доступен на русском языке
Жаргон у законі: як останні зміни до Кримінального кодексу України вплинуть на бізнес

Днями Верховна Рада затвердила зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою (законопроєкт №2513), розроблені з метою припинення діяльності організованої злочинності в Україні.

Документ викликав посмішки українців і занепокоєння серед правників.

Ініціатором законопроекту був президент України, який визначив його як невідкладний. Про що йдеться в законі та навіщо його терміново приняли, Mind розповів партнер Legal House Денис Овчаров

Цим законом серед іншого пропонуються такі зміни до Кримінального кодексу України:

  • нова редакція ст. 255 «Створення злочинної організації» та ч. 2 ст. 256 «Сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності»;
  • доповнення кодексу новими статтями: 255-1 «Встановлення, посилення та поширення в суспільстві злочинного впливу», 255-2 «Організація, сприяння в проведенні або участь у злочинному зібранні (сходці)» та 255-3 «Звернення до особи, яка здійснює злочинний вплив».

Високою метою запропонованих змін є припинення діяльності злочинних спільнот в Україні. На перший погляд такі зміни виглядають досить позитивно, оскільки направлені на боротьбу саме з організованою злочинністю – найбільш суспільно небезпечним її проявом.

Однак на практиці цей закон викликає не просто багато запитань щодо його законодавчої техніки, а й занепокоєння, пов’язані з можливими зловживаннями з боку правоохоронців.

А тепер щодо кожного пункту окремо.

Про порушення законодавчої техніки

Напевно, ще на першому курсі юридичного факультету студентів вчать принципу правової визначеності. Це один із найважливіших загальних принципів права, який гарантує забезпечення легкості розуміння змісту права й можливість скористатися цим правом у разі необхідності.

Тобто норма закону має бути виписана так, що її зрозуміє будь-яка пересічна людина.

У кримінальному праві цей принцип відіграє особливу важливу роль. Закон, який встановлює кримінальну відповідальність за певне діяння, має бути виписаний настільки чітко, щоб унеможливити будь-яке подвійне тлумачення чи розширене трактування на розсуд третіх осіб (зокрема, правоохоронців).

А тепер звернемося до запропонованих змін.

Законом встановлюється кримінальна відповідальність за діяння, вчинене новим спеціальним суб’єктом:

  • особою, яка здійснює злочинний вплив;
  • особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу;
  •  «вор в законі».

Примітка до ст. 255 КК України намагається розтлумачити нові терміни, зокрема,

Під злочинним впливом слід розуміти будь-які дії особи, яка завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, сприяє, спонукає, координує або здійснює інший вплив на злочинну діяльність, організовує або безпосередньо здійснює розподіл коштів, майна чи інших активів (доходів від них), спрямованих на забезпечення такої діяльності.

Під особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі «вора в законі», слід розуміти особу, яка завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, здійснює злочинний вплив і координує злочинну діяльність інших осіб, які здійснюють злочинний вплив.

Кримінальний кодекс України доповнено низкою оціночних понять (авторитет, якості, можливості), які не конкретизуються та можуть тлумачитись у максимально довільній формі. Не кажучи вже про доповнення Кодексу терміном «вор в законі» та «сходка», які порушують всі правила законодавчої техніки, вводячи в законодавство «жаргон» окремої категорії населення.

Такими змінами законодавець повність знецінює закон, руйнуючи його авторитет у суспільстві.

Про новий склад злочину як головний ризик для бізнесу

Правова невизначеність, на яку вказано вище, становить загрозу для пересічних громадян зокрема та бізнесу загалом. Тлумачення терміну «авторитет», інші «якості» можуть стати причиною відкриття кримінального провадження щодо успішного бізнесу, успішних менеджерів.

Однак найбільше занепокоєння викликає ст. 255-3 «Звернення за застосуванням злочинного впливу», диспозиція якої встановлює кримінальну відповідальність за «звернення до особи, яка завідомо для винного може здійснювати злочинний вплив, зокрема, до особи, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі в статусі «вора в законі», з метою застосування нею такого впливу».

Ця стаття може бути одним із способів тиску на успішний бізнес та його керівництво. Фактично підставою для відкриття провадження може бути звичайний факт спілкування з особою, яка, за версією слідства, може здійснювати злочинний вплив.

А от для того, щоб підтвердити свою версію, слідчі звертатимуться за дозволом про проведення НС(Р)Д.

Зверніть увагу, в диспозиції статті йдеться про «застосування нею такого впливу». Що це за вплив? Злочинний? Чи будь-який інший?

Тобто за цією статтею до кримінальної відповідальності можна притягнути особу вже за те, що вона звернулася за допомогою до так званого вора в законі. І не йдеться про те, що така допомога має виражатись у формі вчинення нового злочину.

Крім того, в зону ризику потрапляє будь-яка особа, яка спілкується з так званим вором в законі.

Наприклад, «вор в законі» зайшов до ресторану, під час вечері до нього підійшов власник із розмовою. Така розмова потрапила на фотознімок, що може стати причиною відкриття кримінального провадження. Адже власник міг звернутися з проханням щодо злочинного впливу!

У такому рівнянні можна дуже довго змінювати невідомі, але його результат завжди буде однаковий: якщо ви зацікавили правоохоронців, очікуйте НС(Р)Д. Така вільна форма тлумачення закону завжди стає знаряддям маніпуляцій у руках правоохоронців.

А чи настільки цей закон необхідний?

Введення в законодавство статусу «вора в законі» абсолютно не було та не є необхідною передумовою для притягнення таких осіб до кримінальної відповідальності.

Варто трохи згадати теорію кримінального права. Стаття 11 КК України, яка встановлює поняття злочину, закріплює: «злочином є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину».

Тобто злочином є саме діяння, не перебування у будь-якому статусі, а саме діяння, вчинене такою особою. На сьогодні, і до запропонованих змін, Кримінальний кодекс України містить цілу низку статей, що дозволяють притягувати «вора в законі» до відповідальності: створення злочинної організації, відмивання доходів, ухилення від сплати податків тощо.

Натомість необхідність прийняття таких змін більше вказує на некомпетентність правоохоронних органів, які не можуть належно кваліфікувати або довести злочинні дії таких «спеціальних суб’єктів».

Висновок: якщо президент підпише закон (а це особливо не викликає сумнівів), то залишається не так багато запитань:

  • Хто першим звернеться до Конституційного Суду України з метою визнання його положень неконституційними?
  • Як довго Конституційний Суд розглядатиме таке скаргу?

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло