Захворіло у світі
93,158,547
Померло у світі
1,995,273
Вилікувалось у світі
51,421,906
Захворіло в Україні
1,146,963
Померло в Україні
20,542
Вилікувалось в Україні
847,391
Україна – Хорватія: не морем єдиним

Україна – Хорватія: не морем єдиним

У яких ще сферах, окрім туризму, співпрацюють дві країни

Цей матеріал також доступний російською
Україна – Хорватія: не морем єдиним
Фото: pixabay

З 1 липня низка європейських країн розглядають можливість того, щоб відкрити свої кордони перед українцями. Серед таких значиться і Хорватія. Однак, ця країна приваблива для наших співвітчизників не лише в туристичному контексті. Історично між Україною та Хорватією складалися чудові двосторонні відносини в безлічі галузей і напрямків.

Які можливості для розвитку співпраці є у обох країн, спеціально для Mind розповідає голова Торгово-промислової палати України (ТППУ) Геннадій Чижиков.

Про галузі, де можливе взаємовигідне співробітництво

У Хорватії і України є потенціал у розвитку агросектору, машинобудування, металургії, хімічної промисловості, в енергетиці.

Україна реалізовує масштабний проєкт приватизації держмайна, щоб залучити інвесторів, які прийдуть і зможуть працювати. Ми створюємо якісний механізм, що дозволить вільно і безпечно інвестувати. З огляду на специфіку наших економік, український бізнес вбачає можливість активного розвитку співробітництва в таких сферах, як машинобудування, виробництво продуктів харчування, фармацевтика, туризм.

Співпраця України і Хорватії активізувалася у 2016 році, коли за підтримки обох посольств і представника ТПП України в Хорватії Івіци Піріча відбувся двосторонній бізнес-форум, в якому взяли участь більше сотні компаній обох країн, а також наші прем'єр-міністри. І тоді, і зараз Хорватія демонструє, що Україна для неї – важливий економічний партнер не тільки на словах.

Основні напрямки бізнес-інтересів двох країн – постачання продуктів харчування і вин, металу і металовиробів, кооперація в галузі суднобудування і ремонту суден і яхт, туризм, будівництво і співробітництво з метою спільного виходу на ринки третіх країн.

Бізнес налаштований на активізацію взаємодії, на реалізацію конкретних проєктів. Питань для співпраці багато, і мені приємно відзначити, що ми маємо повне взаєморозуміння і підтримку з боку прем'єр-міністра Андрія Пленковича, надзвичайного і повноважного посла Хорватії в Україні Аніци Джамич, надзвичайного і повноважного посла України в Хорватії Василя Кирилича, президента Хорватської господарської палати Луки Буриловича і великого друга України Івіци Піріча щодо наших найближчих планів. Ця підтримка дає додатковий стимул до розвитку наших торговельно-економічних відносин.

Про перспективні напрямки взаємодії України та Хорватії

Для українських підприємців ринок Хорватії відкриває великі перспективи. Це ворота для виходу на Балкани і на Південь Європи. Україна прагне розширити обсяги і асортимент свого експорту до Хорватії за рахунок нарощування продажу товарів з високою доданою вартістю. ТПП України намагається якомога більше залучати до цього процесу малі й середні підприємства.

Переконаний, що малий і середній бізнес обох країн завдяки створенню спільних підприємств може значно поліпшити своє виробництво.

Хорватія має більш розвинену інфраструктуру, позитивну динаміку роботи з міжнародними інвестиціями. Але водночас у країні поки імпорт домінує над експортом, а основні галузі – не високі технології і складне виробництво, а деревообробка, сільське господарство, туризм.

Є гарна аналогія: щоб перейти на новий рівень зв'язків для електронів у атомі, потрібно докласти багато енергії. В управлінні країнами так само. Сподіваюся, шлях як України, так і Хорватії буде успішним.

Про результати роботи за час головування Хорватії в ЄС 

Хорватія – наймолодший член спільноти. Ця невелика за територією країна взяла на себе чималий вантаж. Головування в ЄС у першому півріччі нового року; віцеголовування в Єврокомісії; організація конференції з питань майбутнього Європи; Рієка як культурна столиця Європи... До того ж цей час збігся з періодом пандемії коронавірусу.

Девізом свого головування країна обрала фразу «Сильна Європа в непростому світі». Я переконаний, що головним результатом головування в ЄС Хорватії став доказ здатності взяти на себе відповідальність за вирішення питань на відкритій арені європейської та світової політики.

Хорватія продемонструвала, що «сильна Європа» потребує вирішення завдань подальшого економічного розвитку, усунення надзвичайної кліматичної ситуації, врегулювання міграції, боротьби проти дезінформації та популізму.

Для України ж важливо, що ми досягли згоди про те, що Україна стане важливим пунктом порядку денного хорватського головування в Раді ЄС, а уряд разом з парламентом працюватиме, щоб європейська інтеграція України і надалі послідовно набирала обертів.

Про адаптацію України до ринку ЄС на прикладі Хорватії

Хорватія пройшла такий самий етап євроінтеграції, який зараз проходить Україна. Член ЄС з 2013 року, Хорватія надає можливість доступу до капіталу ЄС через бізнес-співпрацю.

Україна відчуває підтримку Хорватії на шляху зближення з Європою і вдячна за неї. Приклад Хорватії цінний для нас. Головне, до чого ми прагнемо, – прискорити інтеграцію з ЄС у тих сферах, де її відчують українські громадяни і бізнес.

Ми хочемо якомога швидше отримати «промисловий безвіз» для українських товарів, спрощення митних процедур і умов ведення бізнесу, наблизити наші ринки і основні сфери життя до європейських норм і правил.

Ми будемо вдячні за обмін досвідом, зокрема, щодо адаптації національного законодавства до стандартів ЄС, проведення переговорів з ЄС, доступу до фондів ЄС, організації євроінтеграції всередині країни.

Ми повинні максимально використовувати всі можливості й стимули для розвитку відносин. І в цьому контексті важливою є робота торгово-промислових палат.

Про інвестиції Хорватії в Україну

Не відповідатиму за хорватські компанії, але можу назвати топ-галузі, які очікують сьогодні на інвестора. Це енергетика, будівництво інфраструктури, агротех, машинобудування. Рівень стану нашої інфраструктури такий, що без суттєвої її модернізації розвиток інших секторів під питанням.

Прямі інвестиції з Хорватії станом на кінець 2019 року збільшилися на 65,3% і склали майже $2,3 млн.

Україна – Хорватія: не морем єдиним
Зліва направо: Геннадій Чижиков, Андрій Пленкович, Івіца Піріч

Сюди увійшли операції з нерухомим майном, переробна промисловість, оптова й роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів, будівництво й професійна, наукова й технічна діяльність.

Про роботу почесного консула України в Хорватії Івіци Піріча

Івіца Піріч – офіційний представник ТПП України в Хорватії. Завдяки його енергії і зусиллям ми провели перший двосторонній бізнес-форум, який і став поштовхом до активізації економічного співробітництва України і Хорватії. Івіца Піріч також активно займається волонтерською діяльністю, реалізує українсько-хорватські спільні гуманітарні проєкти. Вже багато років він організовує оздоровчі поїздки на відпочинок і реабілітацію в Хорватію український дітей і ветеранів бойових дій.

Як коронакриза позначилася на українсько-хорватських відносинах

Цьогоріч ми планували проведення 4-го Українсько-хорватського бізнес-форуму.

Попередні три форуми довели, що хорватський бізнес налаштований на налагодження взаємодії з українськими підприємцями. Саме тому торгово-промислові палати України і Хорватії хотіли надати ще одну можливість бізнесу обох країн зустрітися і провести переговори про подальшу співпрацю. Те, що на попередніх форумах були присутні прем'єр-міністри України і Хорватії, говорить про зацікавленість влади наших країн вивести співробітництво України і Хорватії на якісно новий рівень. А той факт, що Андрій Пленкович вітав наш бізнес українською мовою і під час перебування єврокомісаром захищав інтереси України, досі лишається в пам'яті наших підприємців. Завдяки таким моментам, а також зусиллям дипломатів, торгово-промислових палат і бізнесменів України та Хорватії торгово-економічне співробітництво між країнами поступово посилюється.

Ми всі сьогодні стали заручниками обставин, викликаних пандемією коронавірусу. Але з будь-якої ситуації потрібно діставати урок. Бізнес вчиться перебудовуватися під нові реалії, і ми як Торгово-промислова палата вчимося разом з ним. Наприклад, днями відбувся спільний з Рівненською, Херсонською та Чернігівською ОДА та окремими регіонами Хорватії інвестиційний онлайн-форум. У цих умовах ми об'єднуємо зусилля з посольствами, Міністерством закордонних справ України. Я думаю, що ніщо не заважає нам провести такий бізнес-форум онлайн. Слово – за хорватськими партнерами.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті