Захворіло у світі
141,372,323
Померло у світі
3,025,557
Вилікувалось у світі
120,068,828
Захворіло в Україні
1,946,510
Померло в Україні
39,786
Вилікувалось в Україні
1,482,079
Податкова міліція: пацієнт швидше живий, ніж мертвий

Податкова міліція: пацієнт швидше живий, ніж мертвий

Або як цей контролюючий орган опинився поза законом

Этот материал также доступен на русском
Податкова міліція: пацієнт швидше живий, ніж мертвий

Якщо ви займалися або займаєтеся бізнесом, незалежно від його розміру, то точно починаєте хоча б трохи нервувати при згадці про податкову міліцію. Були часи (на початку двотисячних), коли директор кожного новоствореного підприємства навіть мав відвідати податкових міліціонерів для особистого знайомства. Але вже майже 3 роки податкова міліція начебто є, але існує як би поза законом.

Чому так сталося, Mind розповів Дмитро Кулик, адвокат, молодший партнер Legal House.

Історичні передумови

Податкова міліція з самого початку її створення (1996 року) завжди була всередині системи податкової служби. А така система за роки незалежності постійно реформувалася.

Спочатку була Державна податкова служба УРСР (1990–1996 ), яка в подальшому була трансформована в Державну податкову адміністрацію (1996–1998). На зміну їй була створена Державна податкова служба України, яка проіснувала до 2012 року і яку в умовах адміністративної реформи об'єднали з Державною митною службою та створили Міністерство доходів і зборів України (2012–2014). У 2014 році Кабінет Міністрів України реорганізував Міндоходов, створивши Державну фіскальну службу. 18 грудня 2018 року постановою № 1200 КМУ вкотре реорганізував ДФС шляхом поділу на ДПС та ДМС України.

Податкова міліція: пацієнт швидше живий, ніж мертвий

Як податкова міліція опинилася поза законом

Тепер уважно розглянемо, що ж саме відбувалося на останньому етапі.

Постановою КМУ від 18 грудня 2018 року №1200 створено Державну податкову службу України (ДПС). Пунктом 2 цього документу ДПС визнана центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

ДПС почала свою роботу з серпня 2019 року відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №682-р.

Головне управління ДПС в Києві почало виконувати свої функції на підставі наказу № 43 від 29 серпня 2019 року «Про початок виконання ГУ ДПС в Києві покладених на нього завдань і повноважень ГУ ДФС в місті Києві».

І ось тут найцікавіше. Річ у тім, що податкова міліція, згідно зі ст. 348 Податкового кодексу України, складається зі спеціальних підрозділів із боротьби з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів. А контролюючим органом, в розумінні статті 41 ПК України, є саме податковий орган (центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, його територіальні органи).

Тобто виходить, що податкова міліція повинна бути в складі Державної податкової служби України, оскільки саме вона є таким центральним органом.

Але п. 3 постанови КМУ від 18 грудня 2018 року №1200 підрозділи податкової міліції залишили працювати в складі Державної фіскальної служби України, яка з серпня 2019-го більше не є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Тобто маємо ситуацію, коли постанова Кабінету Міністрів суперечить прямій нормі Податкового кодексу України, яка має вищу юридичну силу.

Що відбувається на практиці

Незважаючи на дискусії, податкова міліція поки що жива-живісінька. Слідчі судді продовжують видавати їй дозволи на обшуки й задовольняти клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів.

Буквально нещодавно автор змушений був вчергове в рамках досудового розслідування кримінального провадження зіткнутися з податковою міліцією, зокрема її підрозділом в Головному управлінні ДФС у м.  Києві.

Під час комунікації виникла необхідність поскаржитися на дії оперативних співробітників податкової міліції. У відповідь на дзвінок у сервіс «Пульс» почули, що скарги на дії податкової міліції не приймаються, оскільки вона не перебуває у складі Державної податкової служби України.

Постає риторичне питання щодо правомочності та законності функціонування податкової міліції не в складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, а в складі органу, який знаходиться в стадії ліквідації.

А поки ми всі задаємося цим логічним питанням, податкова міліція продовжує проводити досудове розслідування, обшуки й навіть розслідувати справи, підслідність яких не належить до повноважень податкової міліції. Тобто існує сама по собі та не зрозуміло, у якій системі координат.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті