Прорахований успіх: як не втратити своє за партнерською угодою
Які варіанти оформлення таких стосунків передбачені в українському законодавстві
Українські стартапи дедалі частіше з’являються у новинах щодо залучення чималих коштів на розвиток власних проєктів. Так, днями український EdTech-стартап Gios залучив $400 000 інвестицій. З одного боку це гарний результат і нові можливості, з іншого – це новий досвід стосунків між всіма зацікавленими у проєкті сторонами. І останній може бути досить різним – від успіху і взаєморозуміння до скандального розриву стосунків і публічного розподілу всіх активів. На що ж варто звернути увагу у виборі бізнес-партнера, аби не «потрапити» на гроші розповів Mind засновник і власник компанії з управління приватним капіталом «Advance Finance Alliance» (AFA) Юрій Прус.
Інвестиційне партнерство буває дуже різним. Діапазон «партнерства» коливається від щоденного процесу руйнування нервових клітин і створення прибутку до отримання відсотків раз в місяць.
Інвестиція як вхід в долю бізнес-партнера, незалежно від сфери бізнесу, передбачає необхідність досягати консенсусу в багатьох питаннях. Кожен з партнерів завжди матиме своє бачення шляху розвитку компанії, і не завжди ці бачення збігатимуться. Наприклад, досягнувши певного рівня прибутковості один з партнерів може хотіти купити яхту, а інший – нові виробничі лінії.
Щоб мінімізувати розбіжності і потенційно конфліктні ситуації, які потягнуть за собою фінансові втрати та розрив партнерства, вибирайте партнера зі спільними цінностями, який здатен вести діалог, чути вас і поступатись власними інтересами в інтересах справи. Інакше, в один день ви можете залишитись за бортом проєкту, в який вкладали всі свої сили.
Яскравим прикладом є кейс з мережею b2b-коворкінгів «Креативний квартал», який широко висвітлювали українські ЗМІ. В жовтні 2016 року проєкт був представлений світу, через два роки співзасновники опинились на межі судової справи. Кейс обговорювали у всіх бізнес-спільнотах.
Що варто обговорити «на березі»?
Вступаючи в партнерство, домовляйтесь про ключові моменти до того, як вкладете кошти, думки, ідеї. Обговорюйте і фіксуйте на папері все, навіть те, що сьогодні вам здається нереальним або неважливим. Домовляйтесь не тільки про умови входу в долю і нарахування і виплат прибутку/збитків, а й правил виходу. І головне, шукайте своїх людей.
Партнерство між 2-3 людьми, це як шлюбні стосунки – всі мають йти назустріч один одному, і тоді шанс не втратити гроші зростає.
Якщо ви один з десятків інвесторів в компанії, побудувати стосунки не вдасться. Тому інвестори звертають увагу на те, хто буде приймати ключові рішення в бізнес-житті компанії.
Яка бізнес-історія у компанії та її мажоритаріїв, чи компанія перспективна, і які в неї стосунки з міноритаріями. Від цих параметрів залежатиме ваша особиста прибутковість як інвестора, або її відсутність. Судова практика вирішення конфліктних ситуацій в такому виді інвестицій дуже довготривала і затратна фінансово і морально. Особливо за умови втручання держави.
Які варіанти партнерства передбачені в українському законодавстві?
Візьмемо український приклад процедури cквіз-аут. Чотири роки тому прийняли закон, який врегулював процедуру примусового викупу акцій міноритарних акціонерів. При цьому судова практика досить неоднозначна. Здебільшого, суди схиляються до захисту прав мажоритаріїв. Хоча Велика Палата Верховного Суду 24 листопада 2020 року у справі № 908/137/18 започаткувала іншу позицію стосовно захисту прав міноритаріїв.
Партнерство, в якому вашим капіталом буде керувати інша компанія – це історія не про класичне партнерство в бізнесі. Це історія про те, що ви обираєте керуючого партнера, якому довіряєте і делегуєте йому повноваження захищати ваші фінансові інтереси, приймати всі необхідні бізнес рішення, гарантовано створювати вам прибуток на капітал і нести за це відповідальність. Типи і умови договору з такою компанією залежать від сфери, в якій буде працювати капітал інвестора. Якщо компанія розміщує гроші інвестора в позики бізнесу, договори мають містити умови щодо дохідності і строків отримання прибутку на розміщений капітал, інформацію про забезпечення, строки та умови виходу з інвестицій.
Ще один варіант інвестиційної взаємодії теж не про класичне партнерство, а про розподіл прибутку і відповідальності, тільки в інший бік. Фондовий ринок – класичний приклад такої взаємодії. Інвестор купує цінні папери окремих компаній або індекси, приймаючи ризики за свій вибір і рішення. Успішність таких інвестицій залежить виключно від знань і досвіду самого інвестора.
Відтак, варіантів оформити партнерство в Україні і захистити інтереси інвесторів та учасників того чи іншого проєкту, вистачає. Головне – домовитись з усіма про всі, навіть дрібні, умови, ще до підписання головної угоди. За цієї умови запобігти майбутнім конфліктам між партнерами значно простіше.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.