Накопичувати vs інвестувати: куди варто вкладати мінімальні гроші

Накопичувати vs інвестувати: куди варто вкладати мінімальні гроші

І як запобігти знеціненню власних активів

Этот материал также доступен на русском языке
Накопичувати vs інвестувати: куди варто вкладати мінімальні гроші

Інформація про залучення інвестицій в українські стартапи з'являється все частіше. Так, сьогодні стало відомо, що український сервіс фінзвітності Finmap залучив інвестиції, але поки підприємці не розголошують їхній обсяг. Крім того, на початку червня ще один український стартап, сервіс прокату електросамокатів Kiwi,залучив майже $1 млн від приватних інвесторів. Такі прецеденти не рідкість, і все частіше приватні інвестори замислюються, куди варто вкладати кошти і як врахувати всі ризики. До того ж стартапи – це не єдина можливість змусити працювати свої гроші. Куди варто вкладати невеликі активи і як їх не втратити, розповів Mind засновник і власник компанії з управління приватним капіталом «Advance Finance Alliance» (AFA) Юрій Прус.

Небанківське фінансування та небанківські організації з кожним роком збільшують свою частку на ринку й у багатьох сферах фінансових послуг обганяють банківський сектор.

З якої причини? Їх багато. Але головна – велика гнучкість у порівнянні з банками.

Якщо ви на проєкти, які привернули сьогодні фінансування в Україні, то там стоїть прапорець не банка, а фонду. Навіть пересічний громадянин зауважує, що швидко гроші залучають не у банку, а в інвестиційному фонді.

Погодьтеся, поняття «приватний інвестор» звучить дещо нелогічно. Я маю на увазі, що окремій людині (персоні) неможливо відповідати класичному визначенню інвестора.

Чому? По-перше, людина наділена емоціями і тому часто не може ухвалювати холоднокровні, зважені рішення.

Давайте розглянемо ситуацію, коли жінка відкриває свій салон краси, і подруга позичає їй гроші на цей проєкт. Виходить, вона начебто інвестувала в цей бізнес. Іноді такі дії приносять прибуток, але стосунки між подругами відразу незримо, ледь вловиме змінюються.

Тому що виникає внутрішній конфлікт дружби та взаєморозуміння з бажанням прибутку. Тепер це не тільки подруга, а й людина, яка вам винна. Так не має бути. Це ж подруги. Неможливо поєднати легкість і свободу дружнього спілкування з жорстким контролем фінансових справ.

Тому я все-таки рекомендую шукати фінансування для проєктів через інституції.

Розмір має значення

Коли людина вважає себе інвестором, це не завжди відповідає дійсності.

Свіжий приклад: у нас є один клієнт, ми виводили йому частину грошей у розмірі $25 000.
Я його питаю: «У вас все добре?» (Коли клієнт забирає гроші – зазвичай у нього проблеми.)
Він каже, що хоче вкластися в проект монобізнесу і в кольорах описує всі його перспективи...

До таких ситуацій я ставлюся скептично. Якщо це стійкий, перспективний бізнес, то йому дасть гроші будь-який професійний кредитор.

Якщо монобізнес залучає кредити з миру по нитці – це завжди викликає запитання.

Хорошому бізнесу й перспективному проєкту професійний кредитор сам постукає в двері та скаже: «Візьміть гроші, разом заробимо!»

Грошей завжди більше, ніж можливостей їх інвестування.

Коли творці проєкту йдуть у мікрочек і беруть у інвесторів по тисячі доларів – це означає, що вони йдуть до людей, які некомпетентні в інвестиціях і просто сподіваються на прибуток.

Людина, яка дає $1000. думає: «Спробую. Лотерейний квиток куплю. Ну прогорить. Нічого страшного. Це все лише тисяча доларів».

Тобто мікрочек у середовищі професіоналів не сприймається як окремий інструмент. Мікрочек – це всього лише крихітний гвинтик професійного інструменту в руках інвестиційної компанії. Я хочу наголосити, що людина, яка вклала в такий проєкт і вважає себе інвестором із великої літери, насправді в 99,99% випадків розлучається зі своїми грошима назавжди. Насторожиться, якщо ваш чек маленький. Самостійно цей «крихітний гвинтик» шанс втратити зростає.

Але перед тим, як ви зіткнетеся з питанням, куди вкласти свої кровні заради прибутку, треба вирішити, як їх зберегти.

5 кроків – для формування пасивного доходу

1. Співвідносите доходи з витратами

Головний крок –  навчитися жити так, щоб привести свої потреби у відповідність з доходами.
Наприклад, більшість речей сучасна людина купує не тому, що це предмет необхідності, а тому, що вони є у друзів і знайомих.

Відпочинок на Балі, новий айфон, «Тесла» – насправді кожній людині це не так вже й треба.

2. Не дозволяйте навіть маленької сумі просто лежати – відразу інвестуйте

Не потрібно чекати, поки ви зможете стартувати з великої суми.

З досвіду скажу: якщо чекатимете, велика сума накопичиться не скоро або зовсім залишиться в планах.
Почніть інвестувати з невеликими грошима, і це стане для вас стимулом і самодисципліною.

3. Захищайте свої гроші від девальвації. Обов'язково вкладайте в різновалютні інструменти

Від девальвації в Україні захищаються давно та краще, ніж у будь-якій іншій країні.
Українці не накопичують заощадження в гривні. Традиційно так склалося, і нічого кращого поки не придумали.

Курс гривні не ринковий, і гривня не є ринковою валютою. До того ж часто національна валюта служить політичним інструментом у руках держави. А, як відомо, інтереси держави і рядового громадянина рідко збігаються.

4. Боріться з інфляцією самі.

Не чекайте, поки щось зміниться в країні і ціни впадуть. Ваша мета – щоб заощадження приносили дохід. Якщо вони просто лежать у банку або під матрацом, то інфляція їх з'їдає.

Як тільки ці гроші почнуть приносити прибуток, ви відразу мінімізуєте ризики віддати свої накопичені гроші на поталу інфляції.

5. І останнє – пробуйте нове

Станьте першим, хто протестує новий інвестиційний інструмент. Коли чуєте про якийсь тренд у фінансовому секторі – будьте серед першовідкривачів.

Так, свого часу приватне інвестування стало моїм особистим «блакитним океаном» і незвіданою землею, яка пізніше виявилася справою мого життя.

Припустимо, у вас є вільні 100 000 грн. Нерухомість ви на них не купите, зберігання грошей під матрацом капітал не примножить. Криптовалюта насторожує. Банківські ставки засмучують.

Наприклад, ви вирішуєте інвестувати з P2P-компанією. Візьмемо середню ставку цього інструменту 12%.
За вирахуванням податків, у разі такої досить невисокої для інвестиційного сектору ставкою, але з щомісячною капіталізацією суми, вже за п'ять років ви подвоїте свою інвестицію, не докладаючи до цього жодних зусиль і власного часу. А якщо кожен рік ви додаватимете до суми інвестиції ще 100 000 грн, то через п'ять років сума вашого капіталу сягне 720 000 грн. А це, погодьтеся, непоганий результат!

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті