Разом ми – сила: навіщо суспільству потрібні ОГС

Разом ми – сила: навіщо суспільству потрібні ОГС

І чим вони займаються

Разом ми – сила: навіщо суспільству потрібні ОГС
Фото: unsplash.com

Розвиненість громадянського суспільства є суттєвим показником сформованих цінностей країни, її свобод та можливості кожного впливати на майже всі процеси, задавати загальнонаціональний вектор руху. Активні громадяни в країні – запорука сталого розвитку здорового демократичного суспільства. Навіщо суспільству організації громадянського суспільства (ОГС), і чим вони займаються, пояснив Mind виконавчий директор Ініціативного центру сприяння активності та розвитку ІСАР «Єднання» Володимир Шейгус.

Навіщо потрібні громадські організації

Громадянське суспільство в Україні, попри свою інституційну «юність», доволі впливове, динамічне та адаптивне. Але цьому передував непростий шлях.

На початку 90-х років в Україні було вкрай мало ОГС. Активні люди були, але вони не мали досвіду,  як взаємодіяти, як ефективно  співпрацювати та рухатися разом.

І саме на цьому етапі дуже важливу роль зіграло становлення ОГС, які набиралися досвіду та вмінь в іноземних організацій, в програм технічної допомоги та різних донорських ініціатив. Таких як МФ «Відродження», Фонд Ч.С. Мотта, Фонд «Євразія» або ISAR, відомий сьогодні як ІСАР «Єднання».

Проте, коштами тоді все не обмежувалось, міжнародні організації показали активним українцям, що взагалі таке ОГС, на що вони здатні і як можуть працювати. Вони навчали людей, проводили тренінги та конференції, розробляли проєкти та практикували вирішення проблем в різних сферах життя.

Поступово активісти почали розуміти, як багато вони можуть зробити самі, як взаємодіяти з владою та бізнесом, як мобілізувати людей тощо.

Коли щось трапляється, то активні представники громадянського суспільства одними з перших можуть зоорієнтуватися і відреагувати на потреби. Хтось із них має великий досвід самоорганізації та управління, хтось має велику довіру людей або вплив на владу, хтось має необхідні вузькоспеціалізовані знання.

У найбільшому масштабі це показали і Помаранчева революція, і Революція гідності, і період початку агресії Росії, і пандемія COVID-19. Але ще тисячі інших викликів, на подолання яких громадянське суспільство спрямовувало свою енергію.

Наприклад, коли з першим локдауном держава та її чиновники розгубилися і лише планували стратегію подолання пандемії, громадські організації та фонди громад перші почали збирати мільйони гривень на засоби особистого захисту для медиків, купували все необхідне для лікарень, забезпечували людей кисневими концентраторами. Громадські та благодійні організації координували інших та самі допомагали тим, для кого питання стало на межі фактичного життя.

Чим займаються ОГС

Серед таких «Корпорація монстрів», яка через проєкт «Дихай» підтримала кисневими концентраторами понад 2000 пацієнтів із коронавірусом.

Фонд намагається підтримувати людей, які потрапили у складні життєві обставини, і коли розпочалася епідемія коронавірусу, переключився на підтримку людей, які особливо постраждали від цієї хвороби.

Саме ОГС оперативно реагують на запити та проблеми своєї громади/своїх членів/ тих, хто цього потребує, адже найчастіше є її безпосередніми членами.

Принцип «рівний – рівному» сповідує ініціатива «БратуБрат» – це обійми братерства та підтримки ветеранам війни на Сході. Без цього проєкту чоловікам було б складно повертатися до мирних буднів. А суспільству – їх приймати з повагою.

Сила ОГС в згуртованості навколо спільної ідеї та в бажанні діяти тут і зараз. Організації громадянського суспільства у багатьох питаннях ефективніші, ніж окремі активісти, оскільки можуть виконувати представницьку функцію, прозоро збирати та розподіляти кошти і розвивати свою структуру задля сталої довготривалої роботи на благо суспільства.

На конкретних прикладах ми бачимо, в які потужні організації виросли такі волонтерські ініціативи, як проєкт «Будуємо Україну Разом», що виник як волонтерська акція у 2014 році.

Організатори мали на меті відновити будинки, знищені війною на Сході України. Проте, з часом, БУР перетворився на Всеукраїнський молодіжний рух, що формує нову генерацію відповідальних українців, які творять зміни, надаючи молоді простір для розвитку їхніх проєктів, нові знання та знайомства: табори, бізнес-акселератор, ціла карта України по розбудові не лише будинків на Сході, а й активістських центрів по всій Україні.

Ще одна потужна молодіжна ініціатива – Let’s do it Ukraine, яка з 2015 року формує нову екологічну поведінку українців, залучаючи сотні тисяч людей до прибирань довкілля в 24 регіонах, формуючи покоління еколідерів. І це не про разові акції – це про довгострокові проєкти, освіту та формування нових цінностей.

Серед лідерів ОГС – експерти, що розуміють своє поле зсередини і якнайглибше. ОГС тримають руку на пульсі подій і діють локально, що дозволяє їм розвивати ефективне локальне лідерство, в якому у нас є величезна потреба.

Активно та успішно цим займається Центр бізнесу та культури «Промприлад» –  це простір, де між креативними підприємцями літає енергія творення інноваційного та значущого. Реновація одного заводу, яка змінює цілий Івано-Франківськ. Приклад, який наслідує вся Україна.

30 найяскравіших кейсів організацій громадянського суспільства наведені на фотовиставці «Незалежність – це я. Незалежність – це ми. 30 історій змін до річниці відновлення Незалежності», яка демонструватиметься у Києві на пішохідному мосту між Володимирською гіркою та Аркою дружби народів до 18 жовтня 2021 року. Фотовиставка стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», а також у межах проєкту «Європейський Союз для сталості громадянського суспільства України», що впроваджується ІСАР «Єднання»за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті