Зберегти «зелені» інвестиції. Особливості захисту відновлюваної енергетики

Зберегти «зелені» інвестиції. Особливості захисту відновлюваної енергетики

Навіщо і як страхувати «чисті» електростанції

Этот материал также доступен на русском языке
Зберегти «зелені» інвестиції. Особливості захисту відновлюваної енергетики
Фото: Depositphotos

Потенціал для зростання частки електростанцій на відовлюваних джерелах енергії (ВДЕ) в Україні далеко не вичерпаний. Проєкти в сфері «чистої» енергетики залишаються привабливими для інвесторів, хоча за останні два роки ситуацію на ринку ускладнила криза неплатежів і перегляд «зелених» тарифів. Тим часом оператори продовжують вводити в дію нові потужності. Максим Савіченко, директор дирекції по роботі з корпоративними клієнтами з майнового страхування СК «УНІКА» розказав Mind як інвестору зменшити ризики, зберегти активи і не втратити прибуток у відновлюваній енергетиці?

Чим ризикує індустрія?

«Чиста» енергетика в Україні продовжує розвиватися. Частка сонячних і вітрових станцій в структурі виробництва електроенергії в країні за 2020 рік зросла в два рази до 6,8%. У першому півріччі 2021-го в Україні було додатково введено 709 МВт нових ВДЕ-установок, а загальна потужність генерації зросла на 8,3%. У структурі потужності українських ВДЕ-електростанцій частка сонячних становить 69%. На другому місці вітрові станції – 17% або майже кожен п'ятий кіловат «зеленої» електроенергії.

У грошовому обчисленні на частку ВДЕ припадає 26% всього обороту енергоринку країни. Хто ж основні інвестори «чистої» енергетики? Більше половини обсягу промислової генерації припадає на кілька сотень незалежних компаній. Решту потужностей ділять великі інвестори, серед яких виділяються українська ДТЕК ВДЕ і іноземні VR Capiral, Vindkraft Group, CNBM. Влітку 2020 року частка зарубіжних інвесторів у встановленій потужності ВДЕ-електростанцій вже перевищила 30%, а обсяг їхніх інвестицій досяг 2,5 млрд євро.

З моменту введення «зеленого» тарифу в 2008 році по 2020 рік сумарні інвестиції в ВДЕ-генерацію в Україні оцінюються в $12 млрд. Як великим компаніям, які вкладають десятки і сотні мільйонів доларів в «чистий» е66нергобізнес, захистити свої інвестиції?

Як і в будь-якому бізнесі, тут безліч ризиків. Серед найбільш важливих – операційні, тобто збитки внаслідок внутрішніх поломок або впливу зовнішніх факторів. Щоб зменшити фінансовий збиток від таких подій, ризик-менеджери використовують різні інструменти, в тому числі і страхові послуги. Від чого і на яких етапах роботи об'єкта захищає поліс, розберемо на прикладі найбільш капіталомісткого типу станцій – вітрових.

Від чого захищають ВДЕ-бізнес?

Страхування відновлюваної енергетики – відносно новий напрямок, який почав розвиватися порівняно недавно. Але певний досвід тут уже напрацьований, і страховики враховують специфіку бізнесу «чистої» енергогенерації. При цьому набір ризиків не унікальний і застосовується і в більшості інших виробничих сфер.

1. На етапі зведення станції страхуються будівельно-монтажні ризики. Через людські помилки можливі аварії при закладці фундаменту і зведенні вежі, монтажі генератора, лопатей і інших вузлів, випробуваннях і пуско-налагоджувальних роботах. Поліс захищає на випадок пошкодження майна, а також нанесення шкоди здоров'ю або життю персоналу, який працює на майданчику.

2. Коли станція запущена, на перший план виходить захист майна в процесі її експлуатації. Вітряк, гондола, вежа, генератор, інше обладнання та конструкції страхуються від настання комплексу ризиків. Збиток майну від пожежі, вибуху, блискавки, землетрусу, повені та інших стихійних явищ може бути дуже значним, аж до повного знищення.

3. Перерва у виробництві (business interruption) – ситуація, яка часто виникає в результаті пожежі, удару блискавки або іншої страхової події. Якщо зупиняється робота генератора, бізнес втрачає дохід. Але поліс дозволяє компенсувати фінансові втрати від простою установки. Вартість енергії, невиробленої за час ремонту станції, компенсує страхова компанія.

У період пандемії страхування business interruption стало ще актуальнішим. Карантинні обмеження послабили логістичні ланцюжки. Деталі, які потрібно було доставляти клієнту для ремонту після страхової події, стали довше перебувати на складах і в дорозі. А значить, збільшилися терміни перерв у виробництві та розмір збитку, який страховики компенсували за цим ризиком.

4. Останній (але не менш важливий) фактор ризику, який можна застрахувати – відповідальність перед третіми особами. Припустимо, на станції виникла пожежа, і вогонь поширюється на сусідні будівлі або інші об'єкти, завдаючи їм шкоди. Якщо відповідальність власника станції застрахована, компенсувати ці втрати буде страхова компанія. В Україні цю опцію в полісі вибирають в-основному великі оператори ринку, які прагнуть до більшої стійкості при бізнес-плануванні.

Як правильно страхувати «зелену» енергетику?

Що важливо забезпечити на практиці, щоб страховка реально працювала, а вкладені в неї кошти виправдали себе?

Страхувати те, що не покривається гарантією. При покупці нової установки з її виробником підписується сервісний договір. У ньому прописані умови гарантійного обслуговування – які поломки і в які терміни усуває виробник, що надсилає для огляду і ремонту своїх сертифікованих фахівців. Чим масштабніший об'єкт, тим важливіше наповнення цього контракту – але не тільки для нормальної роботи станції, а й для ціни страхового поліса. Щоб не переплачувати за зайве покриття, покажіть сервісний договір страховику. При розрахунку тарифу він врахує зони відповідальності – за які поломки компенсувати збиток клієнтові доведеться страховій компанії, а які несправності буде усувати по гарантії виробник.

Зберегти дохід при будь-якій причині простою. Власник нової станції може застрахувати перерву у виробництві не тільки на випадок пожежі та інших природних катаклізмів, але навіть в результаті гарантійної поломки. Чому це важливо? Якщо вітроустановка вийшла з ладу, і поломка визнана гарантійним випадком, оператор не несе прямого збитку, всі несправні агрегати будуть замінені за рахунок виробника. Але поки станція знову запрацює, може пройти кілька місяців, за які інвестор не отримає дохід. Цю фінансову втрату може компенсувати страхова компанія.

Подумати про додаткове покриття. Стандартні умови договорів передбачають не тільки більш низьку ціну, але і обмежене покриття ризиків. Якщо складно визначити, яке наповнення страхового договору для вашої станції дійсно потрібно, краще орієнтуватися на повноту захисту. Наприклад, багато вітропарків будуються в прикордонних областях півдня та сходу, де для об'єктів збільшуються ризики, пов'язані з політичною нестабільністю. Захистити майно від соціальних потрясінь можна за допомогою додаткового покриття – political violence. У ньому, на відміну від стандартного варіанту поліса, передбачена компенсація за шкоду від силових дій в результаті повстань і масових заворушень, терактів, застосування зброї. У клієнтів УНІКА є можливість використовувати цю опцію, щоб убезпечити свої об'єкти по максимуму.

Як організований процес?

На кожному з етапів страхування важливо врахувати чинники, що впливають на якість послуг і рівень захисту бізнесу.    

Оцінка ризиків і рекомендації щодо їх зниження. Запобігти події завжди краще, ніж ліквідувати її наслідки. Починайте думати про страховий захист об'єкта ще на етапі його проєктування, щоб до початку будівельних робіт поліс вже діяв.

Перед укладенням договору ризик-інженери страховика виїжджають на об'єкт, щоб перевірити ступінь його захищеності і виявити найбільш ймовірні ризики. За підсумками інспекції наші фахівці, використовуючи глобальну технічну експертизу групи UNIQA, консультують клієнтів з питань пожежної та будівельної безпеки. Вживаючи заходів для запобігання та зменшення ризиків, інвестор захищає себе від великих обсягів збитків або повної загибелі майна.

Укладення договору і супровід клієнта. Іноді інвестор будує відразу цілі поля вітроустановок, які хоче застрахувати. Якщо на такому об'єкті трапиться масштабний збиток, сума виплати буде настільки велика, що за рахунок власних коштів страховик з нею не впорається. У таких випадках частина прийнятих страховиком фінансових зобов'язань переходить до перестрахувальних компаній. Як правило, це міжнародні оператори, які мають ресурси для проведення виплат, що обчислюються десятками мільйонів доларів. Тому важливо перевірити, наскільки надійні компанії, в яких будуть розміщуватися ваші ризики, і чи є у них досвід врегулювання у вашій сфері бізнесу. Наприклад, УНІКА працює з перестрахувальними компаніями з рейтингом фінансової стійкості не нижче А: Swiss Re, Munich Re, Allianz Re, синдикати Lloyds of London. Всі вони беруть участь у страхуванні великих ВДЕ-об'єктів в Європі, США та інших країнах.

Професійне врегулювання. Страхові випадки періодично відбуваються у будь-якого клієнта, особливо, якщо у нього великий парк установок. Для врегулювання подій у страховика повинен бути професійний партнер – лосс-аджастер, який оцінює збитки за всіма ризиками і визначає суми компенсації. Фахівці виїжджають на місце події, оглядають об'єкт, проводять експертну оцінку. Це безперервний процес, тому і у партнера повинно вистачати ресурсів для одночасного і якісного обслуговування всіх кейсів – поки один клієнт заявляє про новий випадок, в іншого через поломки турбіни вже почалася перерва у виробництві. В останньому випадку аудитори лосс-аджастера перевіряють фінансову звітність клієнта і оцінюють втрачений дохід за період вимушеного простою станції.

Від чого поліс не захищає?

Навіть найкращий страховий поліс не забезпечить захист на всі випадки життя. Так, не покривається збиток унаслідок системних подій, що впливають на всю економіку країни, або ж масштабних військових дій.

Локдауни. Під час пандемії відновлювальна енергетика не припиняла свою роботу. У ВДЕ-бізнесі всі виробничі процеси автоматизовані, лише кілька співробітників присутні на локації для контролю роботи систем. Але навіть якщо в результаті локдауна і виникає перерва у виробництві, він страховкою не покривається. По суті страхування, ризик business interruption настає в результаті пошкодження майна після пожежі, удару блискавки, повені і так далі. Іншими словами, після несистемної і випадкової події, до яких локдаун не відноситься.

Зміни в державній політиці. Починаючи з 2020 року оператори ВДЕ зіткнулися з проблемами оплати з боку ДП «Гарантований покупець». Державна влада шукає можливості виходу з ситуації і робить конкретні кроки для зниження рівня зеленого тарифу, що негативно відображається на фінансових моделях інвесторів. В результаті інвестори ВДЕ втрачають прибуток. Але, на жаль, подібні фінансові ризики не можуть бути застраховані комерційною страховою компанією, оскільки вони викликані системними, а не випадковими подіями.

Масштабні військові події. Сучасна війна може мати різні прояви і масштаби. Якщо клієнт застрахував ризики political violence, страховик виплатить компенсацію в разі пошкодження застрахованого майна в результаті локальних, «точкових» військових дій. Але якщо мова йде про збройний конфлікт, в який залучені кілька країн і який набуває глобального розмаху, то страхування по political violence діяти не буде.

Майбутнє страхування «зеленої» енергетики

У всьому світі енергетичний сектор рухається до збільшення частки генерації з сонячної і вітряної енергії. Уряди і великий бізнес виділяють великі кошти на розвиток «зеленої» енергетики, декарбонізацію, підтримку екологічних ініціатив. За даними Євростату, в 2020 році в Європі альтернативна енергетика вперше обігнала за обсягом генерації традиційну.

Україна, як країна, асоційована з Євросоюзом, прийняла на себе зобов'язання по збільшенню частки ВДЕ-генерації в енергетичному балансі країни і успішно виконує ці плани. Найбільші гравці ринку все більше переорієнтовуються на відновлювану енергетику. Інвестори будують великі парки станцій і готуються до запуску аукціонів з продажу «зеленої» енергії.

Фінансовий ринок країни також слідує за загальносвітовим трендом зі сприяння декарбонізації. УНІКА теж прагне працювати з бізнесом, який бачить своє майбутнє у відновлюваній енергетиці. Наприклад, ми не приймаємо на страхування вугільні шахти і ТЕС. Так реалізується стратегія Think Green групи UNIQA, яка спрямована на збереження навколишнього середовища і боротьбу з глобальним потеплінням.

На сьогоднішній день в Україні застраховано вже більше половини об'єктів ВДЕ-бізнесу. Але «зелена» енергетика, яка відіграє активну роль в забезпеченні економічної стабільності і незалежності країни, повинна бути захищена набагато повніше, і в цьому полягає наш спільний інтерес.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло