Підготуватись і не здатись: як убезпечити бізнес від рейдерського захоплення

Підготуватись і не здатись: як убезпечити бізнес від рейдерського захоплення

І від кого можна очікувати зради

Підготуватись і не здатись: як убезпечити бізнес від рейдерського захоплення
Фото: depositphotos

Час від часу з'являються новини про чергове рейдерське захоплення підприємства, землі тощо. Попри те що такі спроби вдається припинити, зокрема за допомогою Ради бізнес-омбудсмена, про це Mind писав у матеріалі «Під наглядом: як Рада бізнес-омбудсмена запобігає рейдерству в держреєстрах», все одно такі прецеденти трапляються. Як змінились інструменти рейдерів і як убезпечити себе та бізнес від цих спроб, розповіла Mind адвокат практики безпеки бізнесу Juscutum Тетяна Ломага.

Становлення України як незалежної держави супроводжується зростанням економічної злочинності, що генерує нові види правопорушень. Дедалі більш популярним у кримінальному світі стає рейдерство або ж протиправне заволодіння майном підприємства.

Сьогодні є десятки видів рейдерства і попередити їх вкрай важко, адже тим, хто побажає заволодіти вашим бізнесом може бути і партнер, з яким ви працюєте не один рік.

Як діють рейдери?

Схема у всіх випадках однакова. З’являється фальшиве рішення засновника про те, що директора звільнено й призначено нового, який відразу продає підприємство значно дешевше ринкової ціни.

Об’єкт перепродається ще декілька разів, щоб ще більше відвести від законного власника. На рахунках з’являються чималі борги. Роль фіктивного власника зазвичай виконують особи, яким потрібні гроші і немає чим ризикувати, тому знайти їх майже не можливо.

Якщо ж одного дня на ваше підприємство завітає новий власник, якого ви бачите вперше в житті та жодних документів на передачу власності не підписували – ви потрапили в капкан рейдерів. Звичайно, ви одразу побіжите в поліцію просити про допомогу та справедливість, однак будьте готові почути, «недостатньо доказів», «ніхто нічого зробити не може», «треба було раніше звертатись». Важливо не зволікати та відразу діяти, і краще проблему довірити адвокатам-професіоналам.

Зазвичай про рейдерське захоплення дізнаються пост-фактум, тому передусім обов’язково вберегти майно та рахунки підприємства та паралельно відвойовувати права на об’єкт. Найдієвішим способом є накладення арешту. Але для цього знову ж таки необхідно звертатися до правоохоронних органів, а вони мають звернутися до суду за відповідною ухвалою. Однак і тут можуть виникнути труднощі, якщо боротися самотужки.

Чому не завжди можна розраховувати на поліцію?

«Поліція з народом!» – цей слоган чув кожен, але все більше людей втрачає довіру до правоохоронних органів. Захистити себе від рейдерства в законному полі стає дедалі важче, поліція працює на тих, хто платить, не бажаючи розбиратись, хто дійсно прав.

Річ у тім, що дедалі більше рейдерів заручаються підтримкою правоохоронних органів, підкормлюючи їх для закриття очей. Простими словами з 1990-х – за «кришування». Поліція може зовсім не побачити складу злочину в діяннях злочинців, а може навпаки допомогти їм. Наприклад, провівши обшук, під час якого буде вилучено всі необхідні документи, печатки та ключі доступу. Отримавши необхідну інформацію рейдери підуть до приватних реєстраторів, заплатять та отримають бажану власність. Звичайно, усе це коштує чималих грошей, але точно вигідніше для злочинців, ніж починати бізнес з нуля.

Як діяти, якщо до вас завітали рейдери у формі?

Якщо до вас у двері подзвонили працівники поліції та повідомили про наявний дозвіл суду про проведення обшуку – дотримуйтесь основних правил:

Не відкриваючи двері, одразу телефонуйте адвокату. З моменту початку обшуку вас можуть обмежити в пересуванні, але заборонити викликати адвоката не може ніхто. Усі важливі та цінні речі сховайте в найменш доступне місце, щоб вберегти їх від вилучення. При проведенні обшуку працівники поліції можуть виламувати будь-які двері та дверцята шаф, сейфів тощо.  Пам’ятайте: вам можуть пошкодити вхідні двері та замки, проте буде можливість виграти дорогоцінні кілька хвилин.

Перевірте ухвалу на проведення обшуку. У ній мають бути вказана відповідна адреса, за якою прийшли з обшуком, дані власника приміщення, чітко вказані речі та документи, які працівники поліції можуть вилучити. Також перевірте, чи особи, які проводять обшук, зазначенні в ухвалі. Якщо виявите розбіжність – обов’язково повідомте про це слідчого.

Під час обшуку мають бути присутні два понятих (незаінтересовані особи) та здійснюватися безперервна відеофіксація. Зазвичай працівники поліції приходять зі «своїми» понятими та розділяються по різних приміщеннях, щоб зменшити пильність. Вимагайте, щоб вони завжди знаходилися в одному приміщенні разом із вами та понятими. Контролюйте, щоб ніхто не виходив, не передавав ніяких речей чи документів без внесення відомостей у протокол.

Не давайте жодних усних коментарів та пояснень під час проведення обшуку. Підготуйте до цього і своїх працівників, адже, злякавшись, вони можуть видати важливу інформацію. Користуйтесь правилом «мовчання – золото».

Не називайте паролів до мобільних телефонів і комп’ютерів. Це обмежить доступ до інформації, тому що поліцейські спеціалісти не зможуть зламати всю техніку.

Будьте також готовими побачити нових власників вашого підприємства в супроводі озброєних силовиків. Одразу телефонуйте на 102 та уточнюйте, який підрозділ і з якою метою прибув до вашого приміщення, можливо це взагалі підставні особи.

Як вберегти свій бізнес від рейдерства?

  • Забезпечте підприємство фізичною охороною. Чим краще охоронна фірма дбатиме про цілісність і безпеку вашого бізнесу, тим менше шансів фізичного вторгнення на територію.
  • Знайте слабкі сторони бізнесу та контролюйте їх.
  • Підготуйте своїх працівників до можливих обшуків з боку правоохоронних органів та перевірок від державних органів. Кожен має чітко знати, як діяти в стресових ситуаціях.
  • Контролюйте всі відкритті реєстри щодо змін власників, появи заборгованостей тощо. На жаль, такі дії вже свідчитимуть про спроби рейдерського захоплення, але це дасть можливість вчасно відреагувати.
  • Правильно складайте всі договори. Не використовуйте шаблонів та не довіряйте договорам, складеним іншою стороною. Кожен навіть формальний договір може зіграти з вами злий і дуже не приємний жарт. Краще, щоб цим питанням займалися досвідчені юристи.
  • Не соромтеся висвітлювати проблему в інформаційному полі. Оприлюднення вашої історії завдяки журналістам та соціальним мережам принесе небажаний для рейдерів інтерес з боку громадськості.

Підсумовуючи, варто зазначити, що найефективнішим захистом для бізнесу є комплексний, де кожен знає свою роль та відповідальність.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло