Вірю – не вірю: 7 упереджень власників бізнесу щодо встановлення СЕС

Вірю – не вірю: 7 упереджень власників бізнесу щодо встановлення СЕС

Та як їх подолати

Этот материал также доступен на русском языке
Вірю – не вірю: 7 упереджень власників бізнесу щодо встановлення СЕС
Фото: depositphotos

Протягом 2021 року майже 15 000 українських родин встановили сонячні електростанції (СЕС), що майже удвічі більше показника 2020 року. Підвищення тарифів на електроенергію также стимулює все більше підприємців встановлювати СЕС. Ухвалюючи рішення, чи варто інвестувати у власну генерацію, останні зазвичай ставлять ті самі питання, які відображають поширені в суспільстві упередження щодо СЕС. Найпоширеніші з них прокоментувала для Mind координаторка напряму промислових сонячних електростанцій компанії «Атмосфера» Надія Самко.

1. Занадто дорого

Передусім перед власником бізнесу постає питання: чи окупить СЕС вкладені в неї кошти, чи не вигідніше натомість інвестувати в розширення основної діяльності? Розвіяти ці сумніви дуже просто: достатньо продемонструвати розрахунки прогнозованої генерації та середньорічну економію коштів.

Середня розрахункова собівартість виробництва електроенергії протягом усього життєвого циклу електростанції, включно з усіма можливими інвестиціями, витратами й доходами, становить 0,66 грн/кВт. Водночас тарифи на електроенергію для бізнесу доходять до 6 грн/кВт і постійно зростають.

Приміром, дахова мережева фотоелектрична станція потужністю 120 кВт за 25 років експлуатації здатна заощадити підприємству до $786 000. Така станція окупиться менш ніж за чотири роки.

2. Ефективні, тільки коли багато сонця

Існує хибне уявлення, що СЕС генерують енергію лише в сонячні літні дні, а взимку або за хмарної погоди від них мало користі. Станції дійсно найбільш продуктивні під прямими сонячними променями, але навіть розсіяного зимового світла вистачає, щоб станція виробляла електроенергію. Строк окупності станції розраховується зважаючи на середньорічні показники та коливання генерації в різні сезони.

За допомогою спеціальних програм на кшталт PV Syst і Helioscope ми допомагаємо клієнтам прогнозувати продуктивність станції протягом усього року з урахуванням розташування та кута нахилу, під яким вона буде встановлена.

3. СЕС покладає на бізнес додатковий тягар з обслуговування

Клієнтів часто турбує, що, крім грошей, які вони інвестують у придбання та встановлення СЕС, доведеться нести суттєві витрати на обслуговування станції. Ці побоювання перебільшені, адже СЕС у догляді нічим не відрізняється від звичайних електроустановок.

Щоб станція прослужила десятки років, достатньо дотримуватися простих правил:

  • Візуальний огляд. Штатний електрик має регулярно оглядати фотомодулі на предмет механічних пошкоджень.
  • Тепловізорне обстеження фотомодулів. Рекомендуємо проводити щороку перед початком сезону, у лютому-березні. Для станції потужністю 100–500 кВт вартість зазвичай не перевищує $1000. Обстеження та видача звіту тривають від одного до п‘яти днів.
  • Онлайн-моніторинг. Система віддаленого моніторингу дозволить контролювати роботу станції та пересвідчитися в її справності, коли ви вдома або перебуваєте в подорожі.

4. Неминуча бюрократична тяганина

Це побоювання лишилося з часів популярності «зеленого» тарифу, коли потрібно було отримати безліч дозвільних документів. Цей процес дійсно забирав багато ресурсів і часу.

Наразі ж бізнес втрачає інтерес до «зеленого» тарифу, трендом на ринку є встановлення станцій саме під власне споживання.

Оскільки станція під власне споживання не буде взаємодіяти з мережею, у жодних дозволах від обленерго немає потреби. Залишаються обов'язковими: аналіз несучої спроможності даху, який підтвердить, що він здатен витримати вагу фотомодулів та топографічна зйомка земельної ділянки у разі розміщення СЕС на землі.

5. Потрібно зібрати всю суму

Сфера фінансування проєктів відновлюваної енергетики (ВДЕ) розвивається, адже банки розуміють її перспективність. Очікується, що 2022 року світові інвестиції у ВДЕ зростуть на 25% порівняно з попереднім роком, йдеться у звіті інвестиційного банку SEB.

Банки йдуть назустріч бізнесам, що хочуть перейти на екологічно чисту енергію і пропонують широкий вибір кредитних програм та лізингу. У нашій компанії фінансовий менеджер допоможе клієнтам обрати серед цих програм найкращу, враховуючи індивідуальні запити та можливості.

6. Потім буде дешевше

Завдяки розвитку технологій і збільшенню конкуренції на ринку обладнання стає дешевшим. З 2010 до 2020 року вартість дахових СЕС зменшилася на 69%. У 2020 році сонячна енергія була визнана й досі вважається найдешевшою енергією в історії людства.

Проте, зважаючи на тарифи, що постійно зростають, немає сенсу зволікати з встановленням СЕС. За час, доки клієнт чекатиме зменшення цін, він міг би вже окупити вкладені в станцію кошти і заощаджувати завдяки власній генерації.

7. Залишки, вироблені у вихідні, марнуються

Наразі, крім «зеленого» тарифу, єдиний спосіб використовувати надлишкову енергію – придбати акумулятори. Однак це передбачає значні витрати, на які не всі підприємства готові.

Уже цього року ринок очікує на впровадження системи підтримки малої розподіленої генерації Net Billing, яка дозволить продавати надлишки виробленої енергії постачальникам. Кошти від продажу зараховуватимуться на рахунок споживача, і він зможе розрахуватися ними, в разі потреби купуючи електроенергію в мережі.

Цей механізм дозволить будувати більші станції і використовувати закумульовану енергію в інший час. Поки закон про Net Billing не ухвалений, ми радимо клієнтам будувати невеликі станції, орієнтуючись на обсяги власного споживання. Після того як інструмент запрацює, підприємствам буде вигідно збільшити потужність станцій і використовувати мережу як буфер для надлишкової енергії.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло