Віддати своє: які правила примусового вилучення майна під час війни

Віддати своє: які правила примусового вилучення майна під час війни

І як оформити відчуження

Віддати своє: які правила примусового вилучення майна під час війни
Фото: depositphotos.com

Воєнний стан разом з обмеженнями передбачає і розширення повноважень військових адміністрацій, зокрема щодо вилучення майна для військових потреб, але з можливістю компенсації його вартості або повернення. Як працює примусове відчуження майна під час війни і на яку компенсацію може розраховувати власник, розповів Mind адвокат Віталій Жадобін.

В Україні діє воєнний стан з 24 лютого і поки що до 25 травня 2022 року, серед іншого це означає, що особисте майно чи майно компанії може бути примусово (без вашого бажання) вилучене оплатно. 

Які правові підстави вилучення майна?

 • Стаття 41 Конституції України: Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
 • Статті 346, 353 Цивільного кодексу України (статті про підстави припинення права власності та про реквізицію).
 • Стаття 23 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
 • Закон України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».
 • Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».

Рішення про примусове відчуження майна

Отже, примусове відчуження майна – це позбавлення власника (юридичних або фізичних осіб) права власності на індивідуально визначене майно (наприклад, автомобіль, автобус, трактор), що перебуває в приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.

Важливо пам’ятати, що примусове відчуження майна під час воєнного стану (але на мирній території) можливе лише за рішенням військового командування, погодженим відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військовим командуванням є:

 • головнокомандувач Збройних сил України;
 • командувач Об’єднаних сил Збройних сил України;
 • командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України;
 • командувачі (начальники) органів військового управління;
 • командири з’єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

До того ж Указом Президента України «Про утворення військових адміністрацій» від 24 лютого 2022 року № 68/2022 утворено 24 обласних військових адміністрацій та Київську міську військову адміністрацію. Утворено на базі наявних районних державних адміністрацій відповідні районні військові адміністрації.

Але, важливе зауваження, у місцевостях, де ведуться бойові дії, примусове відчуження або вилучення майна здійснюється за рішенням військового командування без зазначеного погодження з виконкомом чи військовою адміністрацією.

Оформлення примусового відчуження майна

Про що можуть не знати на блокпостах у місцях, де ідуть бойові дії, так це про відповідні акти. Але правильне оформлення примусового відчуження майна важливе для юристів у будь-який час (майже).

Отже, про примусове відчуження майна складається акт. Бланк акта про примусове відчуження або вилучення майна виготовляється за єдиним зразком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, завантажити який можна завчасно за посиланням.

В акті обов’язково зазначаються:

 1. Назва військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження майна.
 2. Відомості про власника (власників) майна.
 3. Відомості про документ, що встановлює право власності на майно (у разі наявності).
 4. Опис майна, достатній для його ідентифікації.
 5. Сума виплачених коштів (у разі попереднього повного відшкодування вартості майна).

Акт підписується власником майна або його законним представником та уповноваженими особами військового командування й органу, що погодив рішення про примусове відчуження майна, і скріплюється печатками військового командування та/або зазначених органів.

Право державної власності на майно виникає з дати підписання акта.

У разі примусового відчуження майна до акта додається документ, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки. За правилами мирного часу, оцінка майна проводиться незалежним оцінювачем (це професійна діяльність). У разі неможливості його залучити – така оцінка проводиться органами державної влади або органами місцевого самоврядування за погодженням із власником майна. Важливо, що в разі відмови або відсутності власника майна зазначені органи мають право проводити таку оцінку самостійно.

Як отримати компенсацію за майно

Попередня повна компенсація вартості за примусово відчужене майно під час воєнного стану здійснюється військовим командуванням чи органом, що ухвалив рішення про таке відчуження, за рахунок коштів державного бюджету до підписання акта.

Компенсація-«післяплата» за примусово відчужене майно здійснюється протягом п’яти наступних бюджетних періодів (років) після скасування правового режиму воєнного стану за рахунок коштів державного бюджету.

Для отримання повної компенсації за примусово відчужене майно його колишній власник або уповноважена ним особа після скасування режиму воєнного стану звертається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем відчуження майна із заявою, до якої додаються акт і документ, що містить висновок про вартість майна.

У заяві зазначаються такі відомості про заявника:

 • повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та по батькові (для фізичних осіб);
 • місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
 • ідентифікаційний код (для юридичних осіб), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта;
 • реквізити банківського рахунка.

Заява розглядається протягом десяти робочих днів із дня її подання.

За результатами розгляду заяви оформлюється висновок про здійснення виплат для наступної повної компенсації за майно.

Такий висновок оформляється в трьох примірниках. Перший примірник передається заявникові, другий – територіальному органу Казначейства, третій зберігається за місцем його оформлення.

Виплата повної компенсації здійснюється органами, що ухвалили рішення про примусове відчуження майна, у порядку черговості оформлення висновків за рахунок і в межах коштів, передбачених у державному бюджеті.

Як бачимо, нормативні документи є, порядок визначений, а, щоб отримати компенсацію за вилучене майно, лишається тільки одне – перемога на ворогом! Над чим ми всі і працюємо. Слава Україні!

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло