Знайти краще: яку країну Європи обрати для релокейту бізнесу
Які умови ведення бізнесу в Британії, Естонії та Польщі

Вторгнення Росії в Україну, запровадження військового стану на території нашої держави викликали зміни в економічному й соціальному середовищі, зокрема у валютному регулюванні, скороченні іноземних інвестицій, обмеженні свободи пересування за межі держави. Це змушує сучасний український бізнес шукати можливості інтеграції своїх підприємств до країн Європи.
Естонія – перша країна, яка ліцензувала діяльність у сфері обміну криптовалют та надання послуг криптогаманців у ЄС. У Великобританії компанію можна зареєструвати повністю дистанційно. Законодавство Польщі не вимагає наймати місцевого директора. Тож де українському бізнесу житиметься краще і яку країну обрати для релокейту бізнесу, розповів Mind юрист BeAdvisors Олександр Квасниця.
Серед суттєвих плюсів ведення бізнесу за кордоном можна виділити:
- знаходження в одному правовому полі з іноземними інвесторами;
- гарантії захисту та безпеки бізнесу;
- відсутність валютних обмежень;
- зручність у роботі з іноземними контрагентами;
- гнучкість у корпоративному управлінні.
Нижче – про європейські юрисдикції, які можна розглянути для релокейту бізнесу.
Великобританія
Форма реєстрації
Private Company Limited by Shares – приватна компанія з обмеженою відповідальністю. Власниками компанії є акціонери (мінімум одна фізична чи юридична особа), відповідальність яких обмежується їхньою часткою у статутному капіталі. Розмір мінімального статутного капіталу не встановлено, що зменшує фінансове навантаження під час реєстрації.
Реєстрація компанії та можливості в управлінні
Одна із суттєвих переваг – процес реєстрації компанії повністю дистанційний, усі документи відправляються до реєстру юридичних осіб в електронному вигляді, що значно зменшує як тривалість реєстрації, так і витрати.
Що стосується управління компанії та звітності, тут такий самий підхід: усі зміни в корпоративній структурі, відправлення податкової звітності відбуваються в електронній формі максимально оперативно.
Оподаткування
Ставка корпоративного податку на прибуток становить 19%. ПДВ – 20% (обов’язкова реєстрація платником ПДВ, якщо оборот компанії за останні 12 місяців становив понад 85 000 фунтів стерлінгів).
Особливості правової системи
Законодавство Великобританії дає змогу використовувати такі корпоративні інструменти: опціони, вестинг, договори між акціонерами та інші. Такі правові конструкції значно розширюють можливості корпоративної мотивації співробітників, встановлення правовідносин з інвесторами та підвищення, як наслідок, рівня довіри.
Банківський рахунок
Певні незручності можуть виникнути на шляху відкриття рахунку в одному із банків Великобританії, а саме необхідність фізичного відвідування відділення банку в Об’єднаному Королівстві, наявність фізичного офісу та місцевих співробітників.
Як альтернативний варіант можна розглянути відкриття рахунку в одній з платіжних систем (Wise, Paysera, Payoneer та інші), які надають фактично ідентичний функціонал – отримання IBAN, отримання та відправлення платежів в міжнародних системах переказів SWIFT та SEPA.

Естонія
Форма реєстрації
Товариство з обмеженою відповідальністю (OÜ), акціонери не відповідають за зобов’язання компанії своїм майном, лише розміром частки в статутному капіталі.
Мінімальний розмір статутного капіталу становить 2500 євро. Але акціонери можуть не вносити статутний капітал на рахунок компанії відразу (є змога зробити це протягом 10 років з моменту реєстрації або до моменту розподілення дивідендів).
Реєстрація компанії та можливості щодо управління
Для реєстрації компанії не потрібно відвідувати Естонію, реєстрацію можливо здійснити шляхом видання довіреності або з використанням карти є-резидента.
Оподаткування
Податок на нерозподілений прибуток підприємства – 0%. Тобто, якщо компанія не виплачує дивіденди акціонерам, а лише реінвестує прибуток, наприклад, у розвиток підприємства, то прибуток компанії не оподатковується.
Якщо ж дивіденди виплачуються, всі вони оподатковуються податком на прибуток у розмірі 20%. ПДВ (стандартна ставка) – 20%.
Інновації та криптовалюти
Естонія – перша країна, яка ліцензувала діяльність у сфері обміну критовалют та надання послуг криптогаманців у ЄС, тим самим давши можливість працювати в правовому полі криптоентузіастам.
Також завдяки легалізації криптовалют в Естонії компанії можуть отримувати в законному полі електронні гроші за товари чи послуги та включати їх до бухгалтерської звітності, що дозволяє значно розширити горизонти для бізнесу.
Особливості правової системи
Законодавство Естонії належить до континентального типу права, що суттєво зменшує можливості регулювання відносин між акціонерами, інвесторами та використання таких корпоративних інструментів, як опціони.
Банківський рахунок
Рахунок в місцевому банку можна відкрити, особисто відвідавши установу; щодо платіжних систем, то відкрити рахунок можна оперативно та дистанційно.
Польща
Форма реєстрації
Sp. Z.o.o – аналог ТОВ (відповідальність акціонерів обмежується їхньою пайовою участю в статутному капіталі).
На відміну від двох попередніх юрисдикцій, без оплати статутного капіталу польська компанія не зможе провадити будь-яку діяльність, тож її необхідно здійснити в момент реєстрації.
Мінімальний розмір статутного капіталу становить 5000 злотих (близько 1100 євро). Законодавство не потребує наймати місцевого директора, тож акціонер або інша особа без польського громадянства може бути призначена на цю посаду.
Оподаткування
Корпоративний податок на прибуток (стандартна ставка) – 19%. Податок на дивіденди – 19% (у випадку отримання акціонером дивідендів від польської компанії). ПДВ (стандартна ставка) – 23%.
Особливості правової системи
Правова база є подібною до законодавства Естонії.
Банківський рахунок
Відкриття рахунку для операційних потреб бізнесу в банківській установі Польщі потребуватиме певного часу та зусиль, дистанційно ця процедура не може бути виконана, тож відвідати країну доведеться.
Реєстрація компанії та можливості щодо управління
Для реєстрації компанії іноземець повинен отримати номер PESEL (податковий номер фізичної особи) та отримати електронно-цифровий підпис на спеціальному державному порталі. Після чого можливо запустити процес реєстрації компанії. Управління компанією можна здійснювати дистанційно.
Формування команди
Для кожної з представлених юрисдикцій існують два шляхи закріплення співробітництва з працівниками.
- Компанія набуває статусу роботодавця та укладає трудовий договір з кожним зі співробітників. Сьогодні європейські країни надають кожному громадянину України право на працю, тобто працювати за трудовим договором, якщо вони легалізували своє перебування на території країни (звернулись із заявою про тимчасовий захист або отримали біометричне посвідчення особи у Великобританії). У цьому випадку для роботодавця виникають додаткові соціальні та податкові зобов’язання у зв’язку з працевлаштування робітників. По-перше, це оплата соціального податку, по-друге, оплата страхування робітників (разом від 13 до 33% від заробітної плати залежно від юрисдикції).
- Компанія формує віддалену команду шляхом підписання договорів підряду зі співробітниками, які матимуть статус незалежних виконавців. У цьому випадку в компанії не виникають додаткові податкові зобов’язання, пов’язані з працевлаштуванням. Що не менш важливо – такий формат співробітництва наддасть можливість працювати з вітчизняними українськими спеціалістами, що суттєво підтримає економіку нашої країни шляхом забезпечення співвітчизників роботою та надходженням коштів.
Яку ж країну обрати?
Кожен випадок релокейту бізнесу є індивідуальним, тож необхідно попередньо проаналізувати власні побажання та поставлені бізнесі-цілі, включаючи тип бізнесу, чи планується залучення інвестицій, чи буде команда формуватися за кордоном, чи буде віддаленою та інші важливі для вашого проекту чинники.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.