Знання – краща зброя: 5 книг для підтримки сили духу та рівноваги

Знання – краща зброя: 5 книг для підтримки сили духу та рівноваги

І чому варто звернутись до історії та географії

Знання – краща зброя: 5 книг для підтримки сили духу та рівноваги
Фото: depositphotos.com

Відновлення власних сил, попри те що відбувається в країні, – це головне завдання для виживання в таких непростих умовах, які випали на долю українців. Іноді важко опанувати себе, але саме така робота над собою дозволить стати сильніше і тримати стрій. Передусім важливо заспокоїти розум, щоб була можливість його наповнити новими знаннями. Навіщо вони потрібні та які книжки допоможуть направити свої думки в потрібному напрямку, розповіла Mind генеральна директорка Ciklum в Україні та Польщі Ольга Куракса.

Із перших днів війни кожен із нас почав споживати у рази більше інформації, ніж раніше. Ми перевіряємо стрічки соціальних мереж ледве не щогодини – тримаємо руку на пульсі і оберігаємо власне відчуття контролю над ситуацією. Здається, наснаги та сил взятися за книги бракує, але самі «довгі тексти» стануть в пригоді нашому ментальному здоровʼю (повірте, кілька годин без телеграм-каналів відчуваються як подих свіжого повітря). 

Усі ми зараз – і на фронті, і в тилу – сфокусовані на теперішньому. Утім ми можемо інвестувати і в майбутнє України. 2022-й вкотре довів, що люди – найцінніший капітал країни, а отже, саморозвиток – теж наш внесок у подальший добробут та відродження. І читання книг в цьому випадку стає прекрасним інструментом: і для переключення уваги, і для розширення власної картини світу та прокачки критичного мислення.

Звісно, умовний детектив чи фентезі можуть бути хорошими ліками від тривожності. Але все ж раджу робити літературне дозвілля не лише приємним, але й корисним. Тому пропоную звернути увагу на пʼять книг, які озброять вас кращим розумінням минулого, теперішнього і майбутнього.

1. Ярослав Грицак, «Подолати минуле. Глобальна історія України»

Професор Грицак, один із найвидатніших істориків сучасності, навряд чи потребує окремого представлення. Надзвичайно рада, що мала змогу поспілкуватися із ним вживу на його гостьовій лекції у Ciklum.

Його «Подолати минуле» – універсальний твір. З одного боку, він може стати посібником з історії України для людей, які ніколи не цікавилися цією темою. З іншого – книга сповнена інсайтів, корисних навіть для найбільш ерудованих читачів. Вона структурує уявлення про тисячоліття історичного шляху та дозволяє краще зрозуміти зв’язок між минулим і майбутнім (не кажучи про те, що спростовує десятки міфів, поширених радянською і пострадянською пропагандою).

Книга Грицака вписує Україну в глобальну історію і показує, що ми не стояли осторонь ключових віх цивілізації. Уважний читач побачить коріння викликів сьогодення у подіях столітньої давнини.

Робота професора також особлива тим, що розповідає про минуле нашої держави крізь призму багатьох поколінь – часто травмованих історичними подіями та змушених тікати з рідної землі. Утім переосмислення травм минулого та їхній спокійний аналіз має і терапевтичну функцію, а «Подолати минуле», попри складність тематики, підкріплює оптимізм.


Знання – краща зброя. 5 книг від топменеджерки Ciklum

2. Тім Маршалл, Prisoners of Geography: Ten Maps That Explain Everything About the World (Politics of Place)

Шкільна освіта залишила в багатьох з нас певну антипатію до окремих предметів. Проте в дорослому віці точно варто переглянути свої певні упередження. І якщо пан Грицак допоміг нам з історією, то Тім Маршалл візьметься за географію (і, можливо, дозволить з більшою теплотою згадувати «домашки» із контурними картами).

Ви можете подумати: хіба має значення, приміром, ландшафт, у епоху диджиталізації і глобалізації? Утім, гори, моря, поля, природні ресурси, навіть тварини і рослини – все це має вплив на те, як держави взаємодіють одна з одною. Найпростіший приклад: складно піти війною на сусідню країну, якщо між вами стоять гори. Аналогічно, пустеля може «відрізати» цілу спільноту від зовнішнього світу. Висновок книги доволі категоричний: ми завжди залишатимемося заручниками географії.

Утім автор «Карт, які пояснюють усе на світі» може допомогти будь-кому зрозуміти основи геополітики. Як зміни клімату впливають на міжнародні відносини? А руйнування гір через технології? А постійне виснаження природних ресурсів? Приємний бонус від Маршалла: у книзі чимало інсайтів, якими доречно і приємно поділитися з колегами. Певна, Prisones of Geography дасть і вам чимало матеріалу для смол-токів.


Знання – краща зброя. 5 книг від топменеджерки Ciklum

3. Тімоті Снайдер, «Криваві землі. Європа між Гітлером та Сталіним»

На жаль, не вперше «криваві землі», території Східної та Центральної Європи, стають ареною для жорсткості божевільного диктатора. Менше ста років тому 14 млн людей постраждали від дій Сталіна та Гітлера саме тут, значна частина з них – в Україні та Польщі.

Керуючи нині бізнесом Ciklum в обох країнах, відкриваю для себе дедалі більше звʼязків між двома державами. У книзі Снайдера йдеться, на жаль, про драматичний та болісний спільний досвід. З художньою точністю він показує драму епохи через долі окремих людей. І чи не найжахливіший висновок: найбільше людей загинули на «кривавих землях» не через війни чи хвороби, а через сплановані та методичні масові вбивства. Жага влади (і страх її втратити) породжували неймовірні за своїм масштабом репресії, голодомори та винищення.

«Політичний талант Сталіна частково полягав у тому, що він умів прирівнювати невдачі внутрішньої політики до зовнішніх загроз, нібито вони є одним і тим самим. Це звільняло його від відповідальності за власні провали і дозволяло внутрішніх ворогів визнавати зовнішніми агентами», – пише Снайдер. Провести паралелі нескладно. Історичні сюжети мають властивість повторюватися, тож варто вивчати власне минуле, щоб краще зрозуміти теперішнє і не допускати тих самих помилок у майбутньому.

Книга Снайдера настільки ж емоційна, наскільки й наукова. Тому це моя рекомендація номер один для закордонних колег – після її прочитання вже ніхто не ставить дивних для нас запитань на кшталт: «Але ж Україна завжди раніше була з росією».


Знання – краща зброя. 5 книг від топменеджерки Ciklum

4. Джейкоб Сол, The Reckoning: Financial Accountability and the Rise and Fall of Nations

Не спішіть скролити далі. Так, ця книга про бухгалтерію, але не для бухгалтерів. З власного досвіду в аудиті та консалтингу чудово знаю, як фінансова відповідальність помітно впливає на корпоративний успіх. Джейкоб Сол масштабує це твердження: він показує, як доброчесне та регулярне ведення бухгалтерії допомагало країнам розвиватися.

Навряд чи ви задумувалися, звідки родом бухгалтерія та фіноблік. А тягнеться їхня історія мінімум до успіхів родини Медічі, часи правління якої стали «світанком» фінансової звітності. Автор готовий закластися, що мало хто з вас дивився на історію цивілізації через призму бухобліку. Книга Сола – чудова нагода подивитися через цю призму і на італійський Ренесанс, і Французьку революцію, і навіть кризу 2008 року.

Ще один важливий інсайт: переплетення соціальних змін та еволюції фінансових систем. Автор фокусується саме на західному розумінні цього пласту історії, аналізуючи більше двох тисяч років розвитку європейських і американських фінансів. Загалом, Джейкоб Сол доступною мовою пояснює, як аудит і облік вливали на історичний, політичний і технологічний розвиток світу. І мені як економістці за фахом напрочуд приємно, що широке коло читачів зможе побачити, що світ бухгалтерії набагато цікавіший, ніж може здаватися.


5. Макс Теґмарк, Life 3.0. Being Human in the Age of Artificial Intelligence

Ми в Ciklum працюємо над інноваціями для різних індустрій, тож природно, що чимало дискусій з колегами точаться довкола майбутнього технологій. Приміром, не так давно на віртуальній каві обговорювали перспективи штучного інтелекту. Можна лишити питання бізнесу та технологій за дужками і просто уявити, як це: бути звичайною людиною в еру штучного інтелекту?

Думаю, що не тільки ІТ-фахівці цікавилися цим питанням. Тим паче, у багатьох галузях є і побоювання, що значну кількість людей можуть замінити роботи. А про сценарії «Матриці» чи «Термінатора» і згадувати не варто. Утім питання розвитку штучного інтелекту набагато ширше за картинку в блокбастерах. Воно стосується багатьох морально-етичних аспектів, зокрема, любові, совісті і, звичайно ж, людяності.

Штучний інтелект здатен змінити не лише наше повсякденне життя, але й міжнародну політику та хід людської історії. «Ми навчилися добувати вогонь, а потім зробили чимало помилок. Але ж згодом винайшли вогнегасник, пожежну сигналізацію, пожежний вихід і пожежників», пише Макс Теґмарк. Можливо, така ж доля спіткає і штучний інтелект: людям доведеться шукати нові й нові способи втамувати те, що вони і винайшли. До цього потрібно бути готовими – і саме оцінити перспективи та ризики допомагає книга Теґмарка.


Отримувати нові знання – шляхетна, правильна і не досяжна на 100% мета. Утім торувати цим шляхом завжди корисно. Скільки б зустрічей не було в календарі, намагаюся щодня виділяти час для читання. Навіть 5–10 хвилин на день із хорошою книгою дозволяє структурувати свої уявлення про світ і мати ґрунт для появи нових ідей. Ми всі чекаємо на перемогу, але вона не стане фінальною крапкою – за нею роки прогресу та розвитку України. І в хорошому сенсі начитане суспільство – запорука і подальших наших здобутків.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло