Передати досвід: 5 книжок для кращого розуміння себе та інших
Які допоможуть рекрутерам і не тільки
Ділитися досвідом можна не лише через розповіді чи спілкування, а й передавати його з книгами. Mind пропонує власникам бізнесу та топменеджерам компаній розповісти про 5 книжок, які змінили світогляд, відкрили нові знання чи допомогли в розвитку бізнесу.
Книжками із цінними інсайтами, які, зокрема, можуть стати в пригоді спеціалістам у сфері HR, чия робота безпосередньо пов'язана з людьми, поділилася з Mind віцепрезидент Ciklum з управління талантами Ольга Куракса.
Бізнес-література часто фокусується на організації та процесах. Утім, чимало корисного можна отримати і з книг, які розкривають людську природу – зокрема особливості нашого мислення, про це розповідають і психологи, і економісти, і нейробіологи. Краще розуміючи роботу мозку (а отже, і себе та інших), можна ефективно використовувати ці знання, як у професійному, так і особистому житті.
«Мислення швидке й повільне» Деніел Канеман
Видавництво: «Наш формат»
Як ми ухвалюємо рішення: від дрібних побутових до глобальних, які змінюють наше життя, а то й життя людей, які нас оточують? Відповіді на це дає бестселер психолога й економіста Деніела Канемана. «Мислення швидке й повільне» – своєрідний путівник по роботі мозку.
Після прочитання починаєш «фільтрувати» власні рішення та розуміти, де працює «раціо», а де – «емоції».
Ви теж почнете помічати ці патерни мислення в рішеннях інших. Це допомагає як у роботі з колективом та ухваленні рішень, так і під час переговорів.
Зокрема, розуміння певних «пасток» наших думок дозволяє їх уникати, а отже – і покращувати атмосферу в колективі та підвищувати ефективність працівників.
А ще Канеман працює як «руйнівник міфів»: я стала по-іншому дивитися на те, як сприймаю щось «легким» або ж як оцінюю статистичні дані.
Прочитайте – і теж, напевне, ставитимете собі запитання: «А якою системою мозку я зараз думаю?»

«Як створити розум: таємницю людської думки розкрито» Рей Курцвейл
Видавництво: Viking Penguin
Зазвичай, уява активно працює під час читання художньої літератури. Але достатньо наукова How to Create a Mind: The Secret of Human Thought Revealed Рея Курцвейла ввімкнула її на повну. Назва звучить, ніби алгоритм роботи мозку «хакнутий», але це далеко не так.
Цінність цієї книги в тому, що вона привідкриває завісу з процесу людського мислення.
«Як створити розум» допомагає зрозуміти, як оточення людини та контекст, у якому вона перебуває, впливають на її поведінку та формує ті чи інші упередження.
Ця книга буде корисною HR-спеціалістам у тому, як не тільки вирішувати конфлікти в колективі, а й попередити їх. Застосування порад із неї допоможе створити таку атмосферу в команді, де кожен може висловлювати та відстоювати власний погляд, уникаючи конфліктних ситуацій. Ця книга й справді відкриває таємницю.

«Хто, а не як: формула досягнення вищих цілей через посилення командної роботи» Ден Салліван
Видавництво: Hay House Business
Ще один must read на моїй полиці – книга Дена Саллівана «Хто, а не як: формула досягнення вищих цілей через посилення командної роботи» (Who Not How: The Formula to Achieve Bigger Goals Through Accelerating Teamwork). Ця книга доводить: ідея «Хочеш зробити добре – зроби сам» абсурдна. Завдяки ній я переосмислила, що справді маю робити сама, а що – делегувати.
Крім того, «Хто, а не як» допомагає розставити пріоритети. Наприклад, мені дуже хотілося почитати лекції в школі свого сина. Я мала б написати 10 лекцій самотужки: але зрозуміла, що з мене кращий спікер, а не розробник методичних порадників. Тому попросила допомоги з підготовкою матеріалів у кваліфікованих колег.
Ця книга – ще й путівник по командній роботі: у ній знайдете інсайти про те, як будувати в колективі робочі взаємини, які переростатимуть у дружні. Вона корисна не тільки рекрутерам, а й менеджерам, лінійним працівникам – словом усім, хто прагне жити усвідомленим життям.

«Біологія добра і зла. Як наука пояснює наші вчинки» Роберт Сапольські
Видавництво: «Альпина»
Як ви вже зрозуміли, книги нейробіологів дуже корисні для людей, які працюють в HR. Ділюся ще однією знахідкою – книгою Роберта Сапольські «Біологія добра і зла. Як наука пояснює наші вчинки».
Ця книга затягує, немов кроляча нора – Алісу. Вона пояснює, як все впливає на все: наскільки складно ми влаштовані та як все пов'язане одне з одним. Зокрема, автор докладно розбирає, як соціальні зв’язки впливають на ухвалення тих чи інших рішень.
Сапольські буквально пропонує схему людської поведінки, а отже – схему взаємодії всередині колективу. Важливо, що ця книга дає зрозуміти: не варто поспішати з висновками про поведінку інших.
Вчинки, пише Сапольські, визначаються лише контекстом – і ми не обов'язково можем знати ситуацію співрозмовника. Книга корисна для того, щоб рекрутери покращили навички з відбором працівників, котрі розділятимуть цінності та мету компанії.
«Чому у зебр не буває інфаркту» Роберт Сапольські
Видавництво: «Питер»
Зазвичай, дві книги одного автора не рекомендують у таких добірках, але для Сапольські варто зробити виняток. Якщо «Біологія добра і зла» може здатися заскладною, «Чому у зебр» – легша та веселіша. Вона розповідає, чому людина за стільки тисячоліть еволюції досі не навчилася долати стрес (якого, як ми знаємо, у роботі HR чимало).
Окрім багатьох цікавих (і доступно викладених) наукових фактів та пояснень, з цієї книги варто вкотре взяти для себе просту практичну істину: «Часом ми не можемо змінити перебіг подій, але можемо змінити ставлення до них». І це працює: як для роздратування в заторах, так і для напружених робочих ситуацій. Думаю, у вас теж було таке, коли ви не можете заснути перед важливими переговорами, переймаючись тим, що ще не сталося.
Сапольські не лише покаже, наскільки це шкодить нашому здоров'ю, а й нагадає: стрес не має брати контроль над вашим життям, адже ви контролюєте його самі. Сподіваюся, «Чому у зебр не буває інфаркту» допоможе і вам менше нервувати та міцно спати.
***
Читати книги для кількості – точно історія не про ефективність. А коли йдеться про пасивне споживання інформації і поготів. Тому раджу опановувати навички активного читання: сперечатися з автором, проводити паралелі з власним досвідом, обговорювати прочитане з колегами та застосовувати поради на практиці. Позитивний результат від цього не змусить на себе чекати.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.